Hymna Krušnohoří
Výběr jazyka
Česky Deutch

Volyňský kostel má svůj zvon

Jde o další etapu navracení této stavby do původního stavu.

Zvon Maria Dolorosa je téměř 180 kg těžký, je z roku 1949 a pro volyňský kostel byl získán od sběratele z Mnichova. Je to kuriózní proto, že právě za 1. i 2. světové války byly původní zvony roztaveny a materiál byl použit pro válečné potřeby. Nový zvon, kterému už bylo požehnáno, na zavěšení ve zvonici teprve čeká. Zvonice je už připravená, její oprava proběhla v roce 2012.

„Naše sdružení se snaží tuto unikátní památku zachránit. Jde totiž o jeden z posledních středověkých kostelů v Krušných horách. Dnes je z velké části odstraněn havarijní stav. Ze dvou třetin je opravena střecha, kostel má nová okna a dveře, které se zamykají. Zvon sem
jednoznačně patří, proto jsme rádi, že se jej podařilo získat," vysvětluje předsedkyně sdružení přátel kostela Klára Kovaříková.

Kostel sv. Petra a Pavla ve Volyni provází zajímavá historie. Unikátní památka, ve které lze najít zbytky gotických maleb ze 14. století, měla být v 80. letech zbourána. To se nestalo jen zázrakem, i když stavba byla dokonce vymazána z katastru nemovitostí.

Sdružení, které vzniklo v roce 2007, se už několik let snaží o postupnou obnovu kostela a jeho zpřístupnění veřejnosti. A ta tyto aktivity vítá. Na poslední akci, kterou bylo žehnání zvonu, dorazili lidé jak z české, tak z německé strany. Dokonce i původní obyvatel Volyně, pan Herbert Bickel Anger, který nyní žije v Německu. Ten byl v tomto horském kostele před více než půl stoletím pokřtěn a zažil i sundání posledního ze zvonů v roce 1941.

Autor: KK

Více fotografií najdete na volyne.rajce.idnes.cz

Diskuse

Vložit nový příspěvek

Tento projekt byl spolufinancován z prostředků EU v rámci iniciativy Společenství INTEREG IIIA