Hymna Krušnohoří
Výběr jazyka
Česky Deutch

Krušné hory jsou „znovuobjevené" MLADÁ FRONTA 24. 6. 2006

UNIKÁTNÍ PROJEKT. Petr Mikšíček se zamiloval do Krušných hor. Roky sbírá dokumenty o obcích i historické snímky. Hory zároveň sám fotografuje. 5500 fotek lze vidět na webu www.znovuobjevenekrusnohori.cz. Některé snímky také od neděle vystavuje na Klínovci

Klínovec - „Krušnohoří je v mnoha ohledech srovnatelné s Šumavou a dokonce i zajímavější," míní Petr Mikšíček, devětadvacetiletý pražský kulturolog a krušnohorský patriot. Vydal unikátní fotografickou publikaci Znovuobjevené Krušnohoří. Teď je k vidění výstava desítek za roky nasbíraných fotografií přímo v bývalém hotelu na Klínovci. Napsal také beletristický cestopis Sudetská pouť aneb Waldgang, který byl loni nominován v kategorii Objev roku na cenu Magnesia Litera. Je také spoluautorem další zajímavé knihy Zmizelé Sudety a autorem webu www.znovuobjevenekrusnohori.cz

* Co vás jako Pražáka vede k takovému zájmu o Krušné hory?

Baví mě to a mám chuť Krušným horám nějak pomoci. Krušné hory znám od malička a lze říci, že jsem typickým produktem rekreantství v dobrém slova smyslu. Na chalupu do Rudného jsme s rodiči a prarodiči jezdili velmi často. No a pro malého kluka byly paseky, lesy a prostory zaniklých obcí - o kterých jsem to tehdy ještě nevěděl - skvělým terénem k dobrodružným výpravám. Krasosmutná tvář Krušných hor mi učarovala.

* Takže nejdřív zábava, a pak práce. Tak systematická práce v mapování Krušnohoří je jen výsledek vaší vášně?

V podstatě ano. Krušné hory si zaslouží více pozornosti, už pro jejich dlouhou a pestrou minulost. Na vysoké škole mne začal zajímat obecně vývoj česko-německého pohraničí. Obešel jsem si pěšky Sudety a napsal o nich bakalářskou a diplomovou práci s přihlédnutím k vývoji Krušnohoří. A vzhledem k dostatku materiálů a chuti udělat něco pro propagaci tohoto opomíjeného pohoří, jsem rád začal spolupracovat s obcí Boží Dar, která celý projekt Znovuobjevené Krušnohoří iniciovala a finančně podpořila. Já se do toho jen s radostí po hlavě vrhnul.

* Je složité získávat podklady pro knihy a je složité hledat staré fotografie?

Pro potřeby projektu Znovuobjevené Krušnohoří jsem fotografie získával velmi jednoduše. Sběratelé mne již znali z minulé výstavy a díky knize Zmizelé Sudety, takže mi věřili. Pokud je člověk zodpovědný a spolehlivý, tak získat fotografie pro podobné účely není velký problém.

* Jak se dostáváte do míst, která už třeba dnes ani nejsou na mapách?

Naštěstí původní místní a pomístní názvy z dnešních map zcela nezmizely. Takže člověk zhruba ví, kde bývalou obec hledat. S historickými mapami jsem vlastně nepracoval. Krušné hory znám dobře, takže jsem ani mapu nepotřeboval. Po fotografování Znovuobjeveného Krušnohoří mohu říci, že jsem prolezl každičký kout západního a centrálního Krušnohoří. Musím se posunout více na východ. Celá oblast od Bezručova údolí na východ čeká na zpracování. Snad si na to najdu čas a najde se i partner. Chuť by byla.

* Myslíte, že se Krušné hory mají šanci „rehabilitovat"? Tedy jestli jde překonat mýtus o tom, že jsou nehezké, zničené a turisticky nezajímavé?

Určitě. Tento úkol je základním poselstvím projektu. Chceme ukázat, že centrální a západní Krušnohoří je v mnoha ohledech srovnatelné s Šumavou a dokonce i unikátnější. Jedná se hlavně o zabydlenost tohoto horského hřebenu. Tolik stálých obyvatel v takové nadmořské výšce nikde jinde v Česku nenajdete. I proto používáme adjektivum znovuobjevené. Účelem je nalákat turisty do Krušných hor. Proto se od ledna 2007 vydá výstava na pouť po dalších místech Česka, kde by měla dělat Krušnohoří reklamu. Pokusíme se, aby šla ve stopách precedentní výstavy Zmizelé Sudety. Doufám, že se nám podaří negativní přízvisko Krušných hor vymazat a přivedeme do těchto hor více návštěvníků. Minimálně pro cykoturisty jsou Krušné hory rájem.

* Vaše práce je česko-německá. Jak pracujete v Německu a jaký tam máte ohlas?

Oproti Zmizelým Sudetům má krušnohorský projekt i přeshraniční efekt. Chtěli jsme ukázat Krušnohoří společné, nerozdělené hranicí. Proto se na výstavě a v knize objevily i fotodvojice ze saské strany. Díky tomu je o výstupy i větší zájem na německé straně. Výstava i kniha měla vřelé přijetí jak v Kurort Oberwiesenthalu, tak hlavně v Johanngeorgenstadtu. Tamní lidé byli moc fajn a měl jsem pocit, že si s nimi rozumím, jako kdyby to byli opravdoví spoluobčané.

* To zní dost idealisticky.

Zde žádná hranice v myslích lidí neexistuje. Že by stále bylo cítit to, že před 350 lety založili Johanngeorgenstadt osadníci z Čech? V tomto městě výstavu vidělo přes tisíc lidí a vzbudila veliký zájem. Nejvíce místní oceňovali, že je to první opravdová přeshraniční spolupráce všech Krušnohorců. Velmi to vítali. Mám z toho ohromnou radost. Takové příjemné přijetí jsem tam opravdu nečekal. Spíše jsem se obával, že mi budou vytýkat nedostatky a nepřesnosti. Místo toho je zaujal celkový étos projektu, což je dobře. I proto chci rychle zprovoznit německou část webových stránek, aby se i oni mohli zapojit do komunity.

* Jak tedy budete ve své činnosti pokračovat?

Asi celé léto budu ladit krušnohorský web, aby ho mohli používat i Krušnohorci ze saské strany. Pokud se na provoz stránek podaří získat nějaký grant, tak bych se rád o něj aktivně staral i do budoucna a získával další a další materiály. To ale zabere spoustu času a ve svém volném čase na to již nemám kapacitu.

* Co vlastně děláte, když nejste „Krušnohorcem"?

V současnosti se hlavně věnuji s kolegy z občanského sdružení Antikomplex projektu Krajina za školou. Vytvořili jsme díky zkušenosti po projektu Zmizelé Sudety metodiku, pomocí které něco podobného mohou dělat žáci na základních a středních školách. Projekt již realizuje třicet škol v Česku. Zjistili jsme, že sbírání historických snímků, skenování, fotografování, příprava výstavy, knihy a internetová prezentace www.krajinazaskolou.cz je velmi baví a zřejmě se stane na těchto školách běžnou součástí moderní výuky.

* Máte na kontě i úspěšnou knihu Sudetská pouť anebWaldgang. Chystáte další beletrii?

V hlavě se mi rýsuje struktura nové knihy. Jmenovat se bude Symfonie E6 a bude o putování dvou lidí po Skandinávii a hledání stability, radosti ze života, víry a lásky. Rád bych totiž po knize Sudetská pouť aneb Waldgang vystoupil ze sudetského tématu. Text bude vycházet z osobní zkušenosti. Základem knihy bude deník, který budu literárně oživovat. Také v současné době dokončujeme s kolegy z Antikomplexu čtvrté a výrazně pozměněné vydání Zmizelých Sudet. Vyjít by mělo v září.

***

„Krušné hory si zaslouží více pozornosti" Petr Mikšíček, kulturolog a patriot

* Výstava na Klínovci
Akce ve slavném hotelu 180 dvojic fotografií a k tomu ohromné panoramatické snímky, na nichž jsou krušnohorské hřebeny a pláně zaznamenány jako jedinečné přírodní scenérie. To vše najdete na výstavě Znovubjevené Krušnohoří, která zítra začíná v kdysi slavném a dnes chátrajícím horském hotýlku přímo na vrcholu Klínovce. Autorem výstavy, která vychází ze stejnojmenné knihy, je kulturolog, spisovatel a cestovatel Petr Mikšíček. „Je to takové best of z knihy," říká. Vernisáž výstavy je na Klínovci v neděli od 14 hodin, zároveň s výstavou začnou i oslavy založení městečka Boží Dar. Zajímavé pohledy na Krušné hory pak budou k vidění denně od 10 do 17 hodin až do 14. srpna.

* Zajímavý web
znovuobjevenekrusnohori.cz Tento web vám nabízí největší on-line sbírku historických fotografií ze středního, centrálního a západního Krušnohoří. Naleznete zde více než 5000 historických fotografií z více než 30 sídelních lokalit. Také zde naleznete naskenované písemné prameny k dějinám Krušnohoří. Zároveň si zde můžete prohlédnout všechny fotodvojice, které vznikly v rámci projektu Znovuobjevené Krušnohoří. Můžete si prohlédnout líbivé fotografie z většiny míst centrálního a západního Krušnohoří. U každé obce funguje diskuzní fórum, takže zde lze i shánět či nabízet materiály, fotografie či další informace týkající se té které obce.

Foto popis| KLÍNOVEC. Historické pohledy na nejvyšší vrchol Krušných hor. V tomto hotelu je zítra vernisáž výstavy Znovuobjevené Krušnohoří.
Foto popis| HASIŠTEJN. Dva ze starších pohledů na hrad Hasištejn nedaleko Kadaně. Dominanta v centrální částí Krušných hor po desítky let lákala fotografy i malíře. Na webu znovuobjevenekrusnohori.cz najdete i další snímky hradu.

Diskuse

Vložit nový příspěvek

Tento projekt byl spolufinancován z prostředků EU v rámci iniciativy Společenství INTEREG IIIA