Hymna Krušnohoří
Výběr jazyka
Česky Deutch

Krušnohoří lze objevovat také na internetu MLADÁ FRONTA 23. 6. 2006

Boží Dar - Historickou i současnou podobu obcí v Krušnohoří představí veřejnosti nové internetové stránky rozsáhlého projektu Znovuobjevené Krušnohoří. Postupně na ně bude umístěno kolem pěti tisíc fotografií i písemných materiálů. Budou do nich přispívat také jejich návštěvníci a přístupné jsou na www.znovuobjevenekrusnohori.cz.

„Vzniká tak unikátní sbírka mapující proměny, kulturu, krajinu a historii jednoho významného regionu," informoval starosta Božího Daru Jan Horník.

Webové stránky Znovuobjevené Krušnohoří fungují jako informační základna pro celý projekt. Tedy knihu a výstavu Znovuobjevené Krušnohoří. Stránky jsou dvojjazyčné v češtině a němčině. Zájmová oblast je zatím ohraničena českým a saským západním a centrálním Krušnohořím. „Časem ale stránky mohou přerůst tento region. Záleží pouze na ochotě sběratelů a dárců fotografií. Myslíme si, že otevřenost, nezištnost a sdílení historických snímků je v prostředí České republiky bezprecedentní," uvedl Horník.
Stránky nabízejí největší sbírku historických fotografií ze středního, centrálního a západního Krušnohoří. A to jak na české straně, tak i na saské. Tato sbírka vznikla v rámci dlouhodobé práce Petra Mikšíčka na mapování dobové tváře Krušných hor.

Podle autora projektu Znovuobjevené Krušnohoří Petra Mikšíčka databáze představuje otevřený systém, který pomůže každému znovuobjevovat dávnou tvář krušnohorské krajiny a architektury. Každý návštěvník tak může zdarma nahlédnout do historie jeho obce, vyhledat písemné zdroje o dějinách a spatřit i dnešní podobu nejkrásnějších míst Krušnohoří. „Zveřejněný materiál využijí lidé pro inspiraci k rekonstrukcím domů, studenti zde naleznou materiál pro jejich práce a turista si může naplánovat pěkný poznávací výlet," poznamenal Mikšíček.
Celá internetová podoba projektu má za úkol zveřejnit pokud možno všechny materiály, které se nevešly ani do knihy Znovuobjevné Krušnohoří, ani na stejnojmennou výstavu. Návštěvníci a uživatelé webu mohou sami přispívat svými fotografiemi. „Do budoucna se tak z těchto stránek může stát centrum krušnohorské historie, krajiny a kultury," dodal Mikšíček.

***

* Krušnohoří na webu

www.znovuobjevenekrusnohori.cz nabídne kolem pěti tisíc fotografií i písemných materiálů. Budou do nich přispívat také jejich návštěvníci.
Stránky navazují na knihu Petra Mikšíčka

Diskuse

Vložit nový příspěvek

Tento projekt byl spolufinancován z prostředků EU v rámci iniciativy Společenství INTEREG IIIA