Hymna Krušnohoří
Výběr jazyka
Česky Deutch

Vernisáž výstavy v Greizu aneb jedno veliké milé česko-německé posvícení...

Paní Susan Müller ze spolku Dialog mit Böhmen3. 11. proběhlo zahájení výstavy Znovuobjevené Krušnohoří v Duryňském Greizu. V městě s 26 000 obyvateli (do roku 1989 s 35 000 obyvateli. Město je položeno v údolí řeky obklopeno lesy. Svoji polohou připomíná Nejdek a díky přítomnosti řeky a skalního ostrohu s hradem uprostřed také Loket. Ve městě se nachází krásné secesní stavby, horní a dolní zámek. Hned vedle Greizu se nachází celosvětový unikát, o kterém bohužel v České republice vůbec nevíme. Jedná se o nějvyšší železniční most postavený z cihel. Klene se nad Götschatalem a na první pohled Vás uchvátí svoji pompézností. Všude v okolí města se nachází malebné obce s hrázděnou architekturou.

Fotografie z vernisáže si můžete prohlédnout zde: http://www.znovuobjevenekrusnohori.cz/gallery/?g2_itemId=30203&g2_navId=xdf0965ed

Pan Rüster - vedoucí archivu v Greizu

Celé dějiny města jsou velmi ovlivněny významným působením knížete Heinricha XXII, který se snažil z knížectví Greiz učinit nezávislý stát v rámci Německa. Jeho odkaz se snaží oživit ředitel místního archivu pan Röstier. Je to velmi milý, až legrační, historik z Drážďan s monarchistickými názory.

Pan Ulrich JugelHlavní postavou dne ale byl pan JUlrich ugel, hlavní postava místního kulturně-historického dění. Člen spolku Dialog mit Böhmen. Bydlí přímo na horním zámku.

Ulrich MöckelDopoledne jsme postavili za vydatné spolupráce skalního fanouška Uliho Möckela, Ondry Matějky a Matěje Spurného výstavu. Prostor sice není příliš veliký, ale nakonec se nám to podařilo snad vkusně vyřešit.

Poté následovalo povídání o greizském knížectvím, projektech přes Interreg a naší vzájemné spolupráci.

Posezení v archivu u sklenky moravského vínaPo poledni přijeli pan Miloš Řezník se svoji asistentkou z Technické univerzity v Chemnitz. Také přišel pan Alexander Dietz z kanceláře EUREGIO EGRENSIS v Plavně. Prostě příjemná společnost.

Ve čtyři odpoledne přijela paní Švehlová z Nadačního fondu Klínovec, paní Řehořová z Infocentra Boží Dar a paní ředitelka RRA Euregia Egrensis, paní Jana Michková. Širší organizační kruh se sešel a vernisáž tak mohla začít.

Nejprve promluvil pan Jugel a potom starosta Greizu.

Občas jsem nerozuměl, tak Ondra musel vysvětlovat...Nakonec jsem něco řekl já. Překládal Ondra Matějka. Vzhledem k širším souvislostem setkání - hlavně česko-německá tématika, jsem pohovořil o obecnějších souvislostech projektu Znovuobjevené Krušnohoří: co z fotodvojic vysvítá, co je ukryto za nimi. Jak se mladá generace vyrovnáva s dědictvím našich dědů a otců - tedy s dědictvím nenávisti Čechů s Němci. S odsunem, zánikem obcí, osad a proměnou krajiny. Po krátké diskuzi jsme slavnostně otevřeli výstavu.

Závěrem bvch velmi rád poděkoval nadmíru milé paní Susan Müllerové. Je to žena, která přeložila z čestiny většinu textů pro německou verzi stránek. Kromě toho se o nás úžasně starala. Mít takovou paní Müllerovou u nás v Antikomplexu... vše by bylo jednodušší.

Spokojenost

Pokračování začátkem ledna v Karlových Varech.

Diskuse

Vložit nový příspěvek

Tento projekt byl spolufinancován z prostředků EU v rámci iniciativy Společenství INTEREG IIIA