Hymna Krušnohoří
Výběr jazyka
Česky Deutch

Profesor Heinz Kurt Henisch

Profesor Heinz Kurt Henisch

(21. 4. 1922 – 21 3. 2006)
Významný nejdecký rodák, vědec světového formátu.

Dětství a mládí prožil Heinz Kurt Henisch v Nejdku v rodině váženého právníka v ulici Goethestrasse čp. 591 (nyní ulice Bratří Čapků). V listopadu 1938 rodina Henischů z politických a rasových důvodů emigrovala do Anglie. Heinz proto nemohl ukončit své studium maturitou na německém gymnáziu v Karlových Varech. Středoškolské studium ukončil až v Anglii na Otterschaw College ve městě Surrey. Potom navštěvoval universitu v Bristolu (3 semestry) a po jeho bombardování přešel na univerzitu v Readingu, kde rodina v té době žila. Během války pracoval v leteckém ústavu na testování elektronických součástek. Po válce se vrátil na univerzitu v Readingu a pedagogicky tam působil. Věnoval se výzkumu polovodičů, stál u počátků tranzistoru. V roce 1949 obhájil doktorát v tomto oboru a stal se profesorem fyziky.
V červenci 1950 uspořádal na univerzitě v Readingu mezinárodní vědeckou konferenci fyziků věnovanou polovodičům. V té době bylo konání takové konference neobvyklou událostí. Účastnilo se jí na 200 hostů, mezi nimi byli tři nositelé Nobelovy ceny, dva z nich vynálezci tranzistoru (W. Schockley a W. H. Brattain z USA). Konference přinesla navázání osobních kontaktů se zahraničními, zejména americkými vědeckými institucemi a jejich pracovníky. Profesora Henische zvaly na četná přednášková turné (třikrát přednášel i v Praze). Roku 1963 přijal nabídku pracovat v USA na State University v Pennsylvanii ve městě State College. Mělo to být na několik málo let, zůstal tam však trvale. Na americké univerzitě se začal intenzívně věnovat kromě fyziky i historii fotografie a založil ji tam jako nový studijní obor. Tato univerzita se potom stala centem studia historie fotografie v USA a profesor Henisch v ní získal svůj druhý doktorát a profesuru.
Žena profesora Henische, Bridget Ann, která má doktorát v oboru anglosaských dějin středověku, s ním intenzívně spolupracovala. Své rozsáhlé sbírky v oboru dějin fotografie manželé Henischovi věnovali roku 1995 Pattee Library, univerzitní knihovně ve městě State College (www.http://www.libraries.psu.edu/speccolls/FindingAids/henisch.frame.html). Jejich sbírkám je tam vyhrazena zvláštní výstavní a studijní místnost stále přístupná veřejnosti. Výstava je vzhledem k velkému množství exponátů a dokumentů obměňována.
Ve dnešním Nejdku se stal profesor Henisch známým svou knihou vzpomínek na nejdecké dětství a mládí „První tanec v Karlových Varech“ (vydalo město Nejdek roku 2000).
Život na západě po emigraci z Československa popsal v knize „Tančírna Západ“ a své působení v akademickém prostředí v knize „Plahočení v hájích“. Text obou knížek a další dokumentace jsou v části „Fotogalerie“. Tyto a další knihy menšího rozsahu vydal profesor Henisch ve svém nakladatelství The Carnation Press.

Heinz Kurt Henisch zemřel 21. března 2006, měsíc před svými 84. narozeninami. Část jeho popela byla 27. října 2006 vsypána do rozptylové louky na nejdeckém hřbitově. Dne 16. června 2007 mu byla na jeho rodném domu odhalena pamětní deska.

Diskuse

Vložit nový příspěvek

Tento projekt byl spolufinancován z prostředků EU v rámci iniciativy Společenství INTEREG IIIA