Hymna Krušnohoří
Výběr jazyka
Česky Deutch

Výstava putuje

Z výstavy o Krušnohoří se nám postupně stal takový malý putovní projekt, který si razí cestu po školách v Kadani a Klášterci nad Ohří. Díky vstřícnému přístupu ředitelů a řady učitelů jsme tak mohli výstavu představit na ZŠ Pionýrů v Kadani, kadaňském gymnáziu a 1. ZŠ v Klášterci nad Ohří, v současné době se nachází na Kadaňské jedničce.
Jako malý oříšek se možná ukázala otázka, podle které měli žáci porovnat současnou krušnohorskou krajinu s tou historickou, s níž se mohli seznámit na dobových fotografiích. Odpovědi jsou většinou lakonické, ale přesto (nebo právě proto?) docela výstižné. Vybrali jsme ty nejzajímavější na ukázku (odpovědi jsme neopravovali) :

menší počet obyvatel, zchátrané domy / sou tam stromy, které dnes chybí / nové moderní budovy, kvalitnější služby (lyžařská střediska), některé vesnice zanikli (těžební naleziště, vodní nádrže, vylidnění), ale naopak se některé rozšířili - přistěhování a stavba nových vil a domů / dnešní továrny, menší počet domů = kyselé deště vyhubili lesy, špatné filtry u komínů továren / větší čistota / míň lesů, tehdy víc / lyžařská střediska, modernější budovy / baráky, lesy, okolí / obce se zvětšili / chata na Mědníku už není / bylo více sněhu / dnešní doba: víc osídlená krajina, paneláky, málo zarostlý stromama, zatopení Přísečnice a okolních vsí / krajiny byly velké a odlehlé / hezčí krajina, málo domu / ano liší, teď žije v horách více lidí, jsou tu elektrárny / bylo více luk a je mnoho zrušených měst / V dnešní době museli být některé vesnice zrušeny. V dřívější době byla lepší krajina a více lidí bydlelo v těchto vesnicích a měli tam i práci

Diskuse

Vložit nový příspěvek

Tento projekt byl spolufinancován z prostředků EU v rámci iniciativy Společenství INTEREG IIIA