Hymna Krušnohoří
Výběr jazyka
Česky Deutch

Za kvalitu života v Krušných horách

Dne 17.5.2009 v Horní Blatné se při příležitosti 110.výročí tratě K.Vary - Johanngeorgenstadt konalo: Evropském fóru PRO BUDOUCNOST KRUŠNÝCH HOR = Europa-Forum Zu(g)kunft Erzgebirge (v Němčině je název vtipnější). Na tomto fóru zaznělo jasně: Není důvod na silničním hraničním přejezdu ČR - Potůčky - Johanngeorgenstadt - SRN rušit omezení "Pouze pro vozidla do 3,5 tun", když souběžně vede už 110 let železniční trať K.Vary - Johanngeorgenstadt. Tato trať označovaná za "Krušnohorský Semmering" byla uvedena do provozu 15.5.1899 hlavně pro nákladní dopravu !!!

Společná akce občanských iniciativ - českého sdružení "Občané za kvalitu života v Krušných horách" a německé iniciativy "BI-B93" byla zahájena v německém Johanngeorgenstadtu - symbolicky byla obnovena mezistátní nákladní doprava na železniční trati naložením nákladu v Johanngeorgenstadtu a jeho převzetím v Horní Blatné, jak je patrno z fotodokumentace:
č. 1 - transport nákladu z Johanngeorgenstadtu do sálu hotelu Modrá Hvězda v Horní Blatné
č. 2 - předávání symbolického nákladu na diskusním fóru - náklad byl označen dvojjazyčně a červenozeleně PRO BUDOUCNOST KRUŠNÝCH HOR = Zu(g)kunft Erzgebirge
č. 3 - Náklad obsahoval dodávku tří věcí:
KULTURA & TURISTIKA
PŘÍRODA & KRAJINA
PERSPEKTIVA & UDRŽITELNÝ ROZVOJ

Představitelé občanských iniciativ z obou stran hranice na akci pozvali úřady a instituce, jejichž představitelé reprezentují české politické spektrum ODS i ČSSD, aby tito představitelé komunální, regionální i celostátní politiky mohli zájemcům o Krušné hory vysvětlit svá stanoviska k německému projektu příčné silniční tranzitní dopravy od německé dálnice A72 ve směru B93 do Schneebergu a dále vybudováním nové německé silnice B93n do oblasti Johanngeorgenstadt s napojením v ČR na zrekonstruovanou silnici druhé třídy č.221 Potůčky - Ostrov / K.Vary. Silnice druhé třídy je v majetku Karlovarského kraje a financování její rekonstrukce je dohodnuto z EU-fondů pro regionální podporu. Od konce roku 2007 o tomto projektu jedná mezistátní česko-německou pracovní skupina, zřízená na úrovni ministerstev dopravy ČR a SRN, další jednání je plánováno v červnu 2009.

Občanské iniciativy se snaží oslovit všechny přátele Krušných hor bez ohledu na stranickou příslušnost či preference a získat podporu proti projektům nových silničních staveb ve volné přírodě Krušných hor, které nejsou v zájmu místních obyvatel. Kromě odborného referátu zástupce ČD K.Vary z pozvaných představitelů na diskusním fóru vystoupili pouze starosta německého města Johanngeorgenstadt (SPD) a zelení politici z obou stran hranice. I když jejich vystoupení nezahrnovala pouze hlediska občanských aktivistů, sklidili dík organizátorů a vřelý potlesk více než stovky českých a německých účastníků v nabitém sále historického hotelu Modrá Hvězda v barokním stínu kostela Sv.Vavřince v Horní Blatné. Po občerstvení v hotelové restauraci akce pokračovala pěším výstupem na Blatenský vrch. Při zpáteční cestě za krásného slunečného počasí se někteří účastníci vykoupali ve vodní nádrži pod Blatenským vrchem, kam v Horní Blatné ústí obnovený Blatenský příkop z roku 1540.

Široká karlovarská veřejnost byla o průběhu akce informována 18.5.2009 v Karlovarské příloze MF DNES a 19.5.2009 v Karlovarském deníku. Další informace o osobním předání podpisových archů PETICE proti novostavbám na silnici II/221 Ostrov - Potůčky, adresované hejtmanu Karlovarského kraje, má být publikována také v deníku BLESK.

V Horní Blatné 29.5.2009
Petr Maglia, mluvčí o.s. se sídlem v Horní Blatné
OBČANÉ ZA KVALITU ŽIVOTA V KRUŠNÝCH HORÁCH

O symbolickém zahájení mezistátní nákladní železniční dopravy na nádraží v hraničním městě Johanngeorgenstadt informovala německá regionální televize, kopii záznamu je možno spustit na w-stránce BI-B93:

http://buergerinitiative-b93.de/CMS/index.php?option=com_content&task=view&id=49&Itemid=1

Diskuse

Vložit nový příspěvek

Tento projekt byl spolufinancován z prostředků EU v rámci iniciativy Společenství INTEREG IIIA