Hymna Krušnohoří
Výběr jazyka
Česky Deutch

"V Abertamech se plánuje muzeum rukavičkářství"

Zůstane významná minulost rukavičkářství v Abertamech a okolních obcích pouhou okrajovou poznámkou v historii nebo může být názorně zachována budoucím generacím? Touto otázkou se již delší dobu zabývá Občanské sdružení Abertamy. Nyní se zdá, že řešení je již na dohled. Zchátralá stavba mezi nově zrekonstruovaným náměstím a kostelem má být stržena a na jejím místě má vyrůst muzeum rukavičkářství. První diskuse s muzejními experty z Karlovarského muzea a Chebského muzea v Marktredwitz již proběhly, neboť se nemá jednat jen o “domovskou jizbu”, ve které budou sesbírané exponáty pouze vystaveny. Cílem je zřízení odborně hodnotné stálé expozice výroby rukavic od počátků až po současnost, která by byla svým druhem jedinečná. Aby byli návštěvníci stále povzbuzováni k dalším návštěvám, jsou dále plánovány časově omezené expozice k různým regionálním a historickým tématům. Všechny výstavy mají být vytvořeny kompletně trojjazyčné, tedy česky, německy a anglicky.

Bohužel bylo kvůli poválečnému vývoji ztraceno mnoho historického materiálu a jeho další část byla rozseta do různých koutů nejen Čech, ale i Evropy a zbytku světa, díky čemuž teď stojí Občanské sdružení Abertamy před problémem získání exponátů pro tuto odbornou výstavu. Hledají se stroje a nástroje na zpracování kůže a výrobu rukavic, historický obrazový materiál a písemné dokumenty, které mají spojitost s rukavičkářstvím v a okolo Abertam.

Pokud někdo z Vás vlastní takovéto předměty a podklady a chtěl by přispět k tomu, aby i naši potomci měli povědomí o výkonnosti a zručnosti dnes už bývalých abertamských rukavičkářů, ať se prosím přihlásí na některý z níže uvedených kontaktů.

Závěrem bychom rádi pozvali všechny zájemce k účasti na semináři „Rukavičkářství v Abertamech a okolí“, který se bude konat ve dnech 7. a 8. července 2011 u příležitosti Abertamské poutě. Bližší informace naleznete na www.abertamy.eu, nebo www.znkr.cz v sekci Občanské sdružení Abertamy. Touto akcí chce naše sdružení přispět k rozvoji cestovního ruchu nejen v našem městečku, ale i v celém Karlovarském regionu.

Kontakt:
Občanské sdružení Abertamy
Rudolf Löffler
Perninská 178, 362 35 Abertamy
E-mail: [email protected]

Diskuse

[1]  Tomáš Skřivánek, mail

Dobrý den, omlouvám se, že nemám čím přispět do muzea rukavičkářství, spíše bych chtěl požádat o radu. Chtěl bych se zeptat, jestli existuje nějaký znak/erb cechu rukavičkářů,popř. mohli byste mi poradit, kde seženu jeho fotku nebo obrázek? Moc děkuju za případnou pomoc. Skřivánek

[2]  Jaroslav Bluhmel, mail

Pane Lofler,jak jste daleko s muzeem?Co tkhle klub Abertamských rukacvičkářů.Možná že by se pár lidí rádo sešlo.

[3]  Jaroslav Bluhmel, mail

Omlouvám se za překlepy v předešlém příspěvku a chtěl bych se zeptat-existují ještě v Abertamech aktivní rukavičkáři?Je tomu dlouho nazad kdy v televizi ukázali p. Freilacha st.Možná víte víc.

Vložit nový příspěvek

Tento projekt byl spolufinancován z prostředků EU v rámci iniciativy Společenství INTEREG IIIA