Hymna Krušnohoří
Výběr jazyka
Česky Deutch

Ignác Sichelbarth

Jak se mohlo stát, že jedna z nejvýznamnějších, mimořádně nadaných osobností našeho města upadla na dvě století do zapomenutí?

Ode dne 24. října 1999 je na skále pod Nejdeckou věží umístěna pamětní deska s nápisem:
*26. IX. 1708 NEJDEK R. P. IGNÁC SICHELBARTH, S. I. † 6. X. 1780 PEKING.

Dříve, než tato pamětní deska připomněla Ignáce Sichelbartha, neznalo jeho jméno ani bývalé německé ani současné české obyvatelstvo Nejdku. Jenom několik sinologů a historiků umění vědělo, že v archivu jezuitů v Římě je o Sichelbarthovi latinsky zaznamenáno „Boemus neodecensis“. Tedy, že pocházel z Nejdku v Čechách.

Od 1. do 30. září 2005 se v Nejdku v Galerii N 211 konala výstava Ignác Sichelbarth – z Nejdku až na císařský dvůr. Materiál pro výstavu tehdy poskytl Dr. Erich Zettl z vysoké školy v Kostnici. Jeho poutavé, spontánní vystoupení na vernisáži výstavy je nezapomenutelné. Počátkem letošního roku vydal o Ignáci Sichelbarthovi knihu. Ve spolupráci s občanským sdružením JoN – Jde o Nejdek vydal i její český překlad.
Německý originál nabízí zájemcům zdarma na požádání. Lze se na něj obrátit na adrese: Dr. Erich Zettl, Hebelstraße 3, 78464 Konstanz.
Telefon (075311) 64548,
email: [email protected]onstanz.de.

České knihy zájemci obdrží bezplatně v Nejdku v infocentru a v recepci hotelu Anna. Knihy jsou také k dispozici ve městské knihovně.
Kniha je zde také k dispozici v elektronickém formátu .pdf. Viz:
http://www.znkr.cz/fotogalerie/album/418-o-s-jde-o-nejdek

Diskuse

Vložit nový příspěvek

Tento projekt byl spolufinancován z prostředků EU v rámci iniciativy Společenství INTEREG IIIA