Česky Deutch

Franz Keil

Franz Keil proslul jako alpinista,přírodovědec,kartograf a tvůrce plastických zeměpisných modelů.

Franz Keil se narodil 22.6.1822 v Kraslicích v domě čp.623 v dnešní Nerudově ulici.Kvůli špatné finanční situaci jeho rodiny nemohl jít studovat a proto šel do učení k lékárníkovi nejprve v Kynšperku,později v Sokolově.Za uspořené peníze si nakupoval četné knihy a soukromě vzdělával,jelikož se připravoval na studia v Praze na,které nastoupil v roce 1845.Na německé univerzitě zaujal svými znalostmi a byl jmenován profesorem jako jeho asistent.Kvůli nesplněným podmínkám musel studia v roce 1848 opustit.Odešel do Vídně,nějaký čas působil v Grazu jako provizor v lesních lázních Gastein a jako lékárník v Lienzu.

Od té doby,kdy uviděl Alpy,jejich skalnaté vrcholy,ostré štíty a horské ledovce byl naprosto uchvácen.Ve svém volném čase se věnoval pochodům k velmi obtížným místům Alp.V roce 1853 vystoupil na Grossvenediger,v roce 1855 vystoupil porpvé na Grossglockner.Poté se stal váženým turistou a alpinistou.Dostal nabídku na výrobu plastických reliéfních modelů Alp určených pro výukuOd roku 1859 se tato činnost stala jeho hlavním zaměstnáním.Vyráběl a kreslil bez předloh,většinou podle vlastních pozorování při výstupech.Nejzajímavějším výtvorem F.Keila je 14dílný reliéf Alp v měřítku 1:48000,který byl na výstavě v Londýně v roce 1862 oceněn za originalitu a umělecké ztvárnění čestnou medailí.

Nešťastný pád při jednom z výstupů byl ovšem pro něj zničující.Následkem zlého poranění ztratil schopnost pohybu.Jeho přátelé a blízcí se o něj starali až do konce jeho bolestivého trápení,který nastal 10.3.1875 v rakouském Marbourgu,kde je dnes také pohřben.

Na počest franze keila byl nazván jeden hlavních vrcholů Dolomit-Keilspitze a cestu k němu se nazývá Keilklamm.V Kraslicích po něm byla pojmenována jedna z ulic.Pražská sekce Aplinistického spolku věnovala pamětní desku na jeho rodný dům,který po II.světové válce ustoupil stavbě řadě bezcharakterních garáží.Jeho rukopisy získal Richard Ritter von Dotzauer a věnoval je kraslickému muzeu.Pokud je mi dobře známo,tak všechny exponáty mezi něž patřily i tyto rukopisy se po odsunu Němců ,,ztratily" a nikdo z nových přistěhovalců dodnes netuší kam se poděly.Další z mnoha ukázek přístupu některých místních chamtivců k pozůstatkům předešlých generací...

Diskuse

[1]  Lukas Smola, mail

Jako datum umrtí Franze Keila se většinou uvádí 10. březen 1876 a místem úmrtí nebyl "rakouský Marbourg", ale slovinský Maribor (německy Marburg a. d. Drau).

[2]  Dan Polman, mail

Díky za tuto pěknou vzpomínku na velmi opomíjenou osobnost. Připomněl bych ještě chatu, na jejíž výstavbě se podílel - Johannishütte pod vrcholem Großvenediger...

Vložit nový příspěvek

Dieses Projekt wurde aus Mitteln der Europäischen Union im Rahmen der Initiative INTEREG IIIA teilfinanziert.