Česky Deutch
Pro fungování interaktivní mapy je třeba mít zapnutý JavaScript ve Vašem prohlížeči.

Gottesgab

Boží Dar


Články:

Anton-Günther-Singen in Gottesgab / Bozi Dar am 6. 6. 2009

Liebe Freunde des böhmischen Erzgebirges,

wie ich der Einladung der Veranstalter Christine Pollmer und Anton Günther Lehmann entnehme,
findet am 6.6.2009 um 10:30 Uhr das traditionelle Anton-Günther-Singen in Gottesgab / Bozi Dar
aus Anlaß des 133. Geburtstages Anton Günthers statt.
Bei schönem Wetter wird die Veranstaltung auf dem Rathausplatz und bei Regen in der
St. Anna - Kirche durchgeführt.
Es wird sicher wieder ein Erlebnis, die Lieder von Anton Günther zu hören und mitzusingen.

Herzliche Grüße aus dem sächsischen Erzgebirge.

Ulrich Möckel celý článek


Jan Horník – Ich dachte, dass die Sanierung von Gottesgab etwa 10 Jahre dauert. Jetzt meine ich, dass es fünfzig Jahre braucht…

Ing. Jan Horník ist der Bürgermeister im Erzgebirge, der am längsten im Amt ist. Wenn Bürgermeister auf der sächsischen Seite wissen wollen, was sich in Tschechien tut, dann rufen sie ihn an. Dank seines Engagements wurde aus dem Ort mit sozialistischen Erholungsheimen und Wochenendhäusern einer der wenigen aufblühenden Orte des Erzgebirges. Gemeinsam mit vielen begeisterten Einwohnern konnten sie erreichen, dass der Ort von seinem Haushalt leben kann, nicht verschuldet ist, sondern im Gegenteil noch weiteres Eigentum erwerben konnte. Gottesgab ist heute ein tschechisches Musterbeispiel für finanzielle Einnahmen aus Fonds der EU. Es ist aber wahr, dass Gottesgab gute Voraussetzungen für diesen Erfolg hatte. Vor allem der Grenzübergang für PKW, der Touristen und Kunden in die hiesigen Geschäfte, Hotels und auch zur hiesigen Tankstelle brachte.

Ab 2008, wenn der Grenzübergang Vejprty/Johanngeorgenstadt öffnet, endet aber diese goldene Zeit für Gottesgab. Wie wird der Bürgermeister auf diese veränderte Situation reagieren? Was kann Gottesgab den Touristen und einkaufssüchtigen Deutschen bieten, damit sie auch weiterhin auf den Kamm des Erzgebirges kommen?
celý článek


Ubytování na Božím Daru a v okolí

Ubytování v centrálním Krušnohoří si zajistíte nejlépe na stránkách Božího Daru.

celý článek


Život a dílo Antona Günthera. Vypráví a hraje Josef Nečas.

Anthon Günther je bezpochyby fenoménem Krušných hor a také celoněmecky známým písničkářem. Jeho slova již dlouhou dobu spojují celé německé Krušné hory dohromady. Dodnes ale neznali čeští zájemci překlady a nerozuměli tak půvabným veršům, ve kterých Günther velebí krušnohorskou domovinu. První překlady textů Antona Günthera se začaly objevovat v 90. letech. Letos uplynulo 70 let od úmrtí Günthera a zdá se, že by se mohla změnit neochota k překladu jeho textů do češtiny. Zanikla totiž autorská práva na jeho písně a texty.

Při vši úctě k autorově odkazu proto přinášíme vyprávění o jeho životě doprovozené česky nazpívanými písněmi Antona Günthera. Role vyprávěče a interpreta se ujal Josef Václav Nečas z Ostrova nad Ohří. Hudbní online album s nazpívanými písněmi A. Günthera v podání J.V. Nečase naleznete zde.

Doufáme, že moudrá slova a vyznání lásky Krušným horám zarezonuje srdcem mnoha českých posluchačů a sláva Güntherova se tak bude šířit i mezi česky mluvící duše.

Autorem překladů textů Anthona Günthera je také Josef Václav Nečas. celý článek


Pozvánka na otevření Ježíškovy cesty na Božím Daru 8. 12. 2007

Na Božím Daru v 13:00 proběhne tisková konference v hotelu Praha. Potom se program přesune do skiareálu Nowako. Kde bude "slavnostně překousnuta sladká stuha" na začátku ježíškovy cesty po okolí Božího Daru. Děti zde dostanou od Ježíška drobné ceny.

Všichni velcí a malí jsou zvání na Boží Dar ! :-) celý článek


Rudolf Chlad: Früher litt das Erzgebirge unter der Obermacht des Böhmerwaldes. Heute ist das zum Glück nicht mehr so.

Rudolf Chlad ist in den 70er Jahren nach Gottesgab gezogen. Als gebürtiger Karlsbader hat er es im Tal unter dem majestätischen Keilberg nicht mehr ausgehalten. Es zog ihn aus dem Büro in die Berge. So wurde er Leiter des Bergrettungsdienstes, und übt diese Funktion bis heute auch aus.

Im Rahmen seiner Tätigkeit hilft der Bergrettungsdienst den Besuchern nicht nur im Winter, sondern auch im Sommer. Heidelbeersammler verlaufen sich beispielsweise gar nicht so selten. Eine Sammlerin verlor sich im Moor bei Gottesgab und kam dort um. Im Winter verpassen Skifahrer das richtige Tal für ihre Abfahrt und finden sich in einer völlig unbewohnten Gegend wieder. Die Rettungsaktionen sind, bedingt durch die steilen Hänge, ebenso mühsam wie in anderen Gebirgen. Wegen böiger Winde und der Lage einiger Gemeinden direkt auf dem Erzgebirgskamm - was man außer im Böhmerwald sonst nirgends in Tschechien findet - nehmen auch die Rettungseinsätze für die hiesigen Einwohner zu.

Rudolf Chlad erzählt nicht nur von den Schrecken des Winters, sondern auch über das alte Gottesgab, die Natur des Erzgebirges und deren Zukunft.
celý článek


Rudolf Chlad: Dříve Krušné hory trpěly pod nadvládou Šumavy. Dnes již tomu naštěstí tak není.

Rudolf Chlad se přistěhoval na Boží Dar v sedmdesátých letech. Jako rodilý Karlovarák již nemohl vydržet zahálet v údolí pod majestátným Klínovcem. Táhlo ho to z kanceláře do hor. Stal se náčelníkem horské služby a tuto funkci zastává dodnes.

V rámci své činnosti Horská služba pomáhá návštěvníkům nejen v zimě, ale také v létě. Nejsou neobvyklé případy zabloudění borůvkářek. Jedna taková se ztratila v Božidarském rašeliništi a zahynula tam. Jindy lyžaři sjedou o údolí vedle, než plánovali a ocitnou se v zcela neobydlené oblasti v okolí Vykmanova a Hanušova. Záchrané akce jsou zde díky strmým svahům stejně náročné jako v jiných horách. Kvůli prudkým větrům a obcím přímo na hřebeni hor - což kromě Šumavy nenajdete jinde v republice - Horské službě přibývá práce i s místními lidmi.

Rudolf Chlad vypráví nejen o nástrahách zimy, ale také o starém Božím Daru, přírodě Krušných hor a také o budoucnosti Krušných hor. celý článek


Jan Horník - Myslel jsem, že obnova Božího Daru bude na deset let, ale teď to vidím na padesát....

Ing. Jan Horník je nejdéle sloužícím krušnohorským starostou. Když se potřebují němečtí starostové zorientovat v dění v Česku, zavolají jemu. Dokázal z obce zaměřené na odborovou a individuální rekreaci udělat jedno z mála prosperujících míst Krušnohoří. Společně se zapalenými obyvateli městečka dokázali udržet v provozu obecní ekonomiku, nezadlužit obci, naopak nakupovat další majetek. Boží Dar je dnes příkladem výtečné praxe v čerpání peněz z EU. Je pravda, že Božímu Daru hrálo vše do karet. Hlavně hraniční motoristický přechod, který zajišťoval turisty a klienty místním tržnicím, hotelům a také benzínové pumpě.

Od roku 2008 bude mít ale velmi zdatnou konkurenci. Hraniční přechod po Vejprtech se otevře v Johanngeorgenstadtu. Zlatá doba Božího Daru skončí. Jak na tuto situaci zareaguje stratég Horník? Co nabídne Boží Dar turistům a nákupuchtivým Němcům, aby vyrazili tak vysoko na hřeben hor?

Vyprávění o důvodech pro příchod do hor, střídání zaměstnání na Božím Daru a zahájení obnovy městečka si můžete poslechnout zde.
celý článek