Česky Deutch
Pro fungování interaktivní mapy je třeba mít zapnutý JavaScript ve Vašem prohlížeči.

Kupferberg

Měděnec


Články:

17. MĚDĚNECKÁ POUŤ 12.-13.9.2009

Ve dnech 12. a 13.9.2009 se bude jako každoročně konat na Měděnci ,,17. MĚDĚNECKÁ POUŤ". K této příležitosti by jsme vás chtěli dále pozvat do Štoly Marie Pomocné která bude otevřena po celý den. Možnost občerstvení v Restauraci Mědník a ubytování v Chalupě Mědník. Více pokliknutí na ,,celý článek" celý článek


Ivan Cáder aus Kupferberg: Wir wollen hier im Gebirge leben, aber der Staat sollte uns unterstützen

Kupferberg ist ein altes, legendenumwobenes und fantastisch gelegenes Städtchen auf dem Kamm des Erzgebirges. Vom Gipfel des Kupferbergs kann man in alle Himmelsrichtungen blicken. Ivan Cáder kam wegen des Bergbaus nach Kupferberg. Der letzte Stollen stellte aber 1992 den Betrieb ein, die Ära des hiesigen Bergbaus fand so ihr Ende.

Da er nicht mit seiner Familie wegen einer anderen Arbeit von hier wegziehen wollte, sondern weiter in Kupferberg leben wollte, musste er einen anderen Lebensunterhalt finden. Heute führt er das Restaurant Kupferberg, ein kleine Bergbaumuseum und erhält so die Symbole der Bergbauvergangenheit am Leben. Dazu gehört die Öffnung des Schacht Maria Hilf im Mai des vergangenen Jahres. Herr Cáder ist ein an Erfahrungen reicher und engagierter Mensch, mit dem man sich gerne unterhält. Und einer, der wunderbar kochen kann – zum Beispiel die so genannten Kupferberger Steine.

celý článek


Manuela Prchalová: Es existiert eine Chance, wie das Erzgebirge in das Verzeichnis der UNESCO ausgenommen wird- Montana Gebiet

Frau Prchalova wurde in Vejprty (Weipert) geboren. Ähnlich wie die Mehrheit der kulturellen und ökonomischen Elite verließ sie mit der Familie die Stadt. Ferner lebte sie in Medenci und Kovarske. Sie stammt aus einer deutsch-tschechischen Familie, kennt diese Umstände der ursprünglichen Familie und Tradition, ebenso gut die Angst der Neubesiedlung durch den Krieg. Fühlt sich daher zu sein wie eine Brücke zwischen Tschechien und Deutschland.
Durch das Studium in Prag kehrte sie zurück nach Medenec, wo sie im Schacht war als Ökonom. Sie erlebte hier mit die Liquidation des Waldes auf Bergkamm.
In heutiger Zeit arbeitet sie für die Zentrale der Interreg in Dresden und unterstützt das gegenseitige Zusammenwachsen des Erzgebirges durch das Projekt der EU. Hat daher eine Menge Bespiele guter und schlechter Praxis. Auf beiden Seiten werden zur Zeit bedeutende Geschehnisse für das ganze Erzgebirge abgewogen. Es existiert nämlich die Chance, dass das ganze Erzgebirge registriert sein wird im Verzeichnis UNESCO als bedeutendes Gebiet mit bergmännischer Vergangenheit und vielen Erinnerungen deren Aktionen. Es müssen aber beide Seiten des Erzgebirges an einem Strang ziehen und sich für diesen Plan einsetzen bei ihrer Regierung.
Was sagt uns Frau Prchalova als neues vom Erzgebirge?
celý článek


Manuela Prchalová : Existuje šance, jak zapsat Krušné hory na seznam UNESCO - Montana Gebiet.

Paní Prchalová se narodila ve Vejprtech. Podobně jako většina kulturní a ekonomické elity s rodinou město opustila. Dále žila na Měděnci a v Kovářské. Pochází z česko-německé rodiny, zná tedy poměry původních rodin a tradic, stejně tak pocity novoosídlenců po válce. Cítí se být proto jakýmsi mostem mezi Čechy a Němci.

Po studiích v Praze se vrátila zpět na Měděnec, kde procovala na šachtě jako ekonomka. Zažila zde likvidaci lesů na hřebeni hor.

V současné době pracuje pro ústředí Interregu v Drážďanech a podporuje vzájemné srůstání Krušných hor díky projektům EU. Má proto spoustu příkladů dobré a špatné praxe.

Na obou stranách se nyní zvažuje významná událost pro celé Krušnohoří. Existuje totiž šance, že by celé pohoří mohlo být zapsáno na seznam UNESCO jako významná oblast s hornickou minulostí a mnoha připomínkami této činnosti. To by ale obě strany hor museli táhnout za jeden provaz a lobbovat pro tento plán u svých vlád.

Co nás tedy paní Prchalová čeká v Krušnohoří nového? celý článek


Ivan Cáder z Měděnce: Na horách žít chceme, ale stát by nás měl podpořit

Měděnec je starobylé, bájemi opředené a fantasticky položené městečko na hřebeni Krušných hor. Z vrcholu kopce Mědník je nádherný kruhový rozhled. Pan Ivan Cáder přišel do Měděnce za hornickou prací. Poslední funkční štola ale byla v roce 1992 uzavřena a tím tak skončila slavná hornická minulost místa.

Protože s rodinou nechtěl odejít za jinou prací, ale chtěl žít na Měděnci, musel si najít jiné živobytí. Dnes provozuje restauraci Mědník, malé hornické muzeum, podílí se na vzkříšení symbolů hornické minulosti. Jako například Otevření šachty Marie Pomocené letos v květnu. Pan Cáder je velmi angažovaný a informaovaný člověk, se kterým je radost si povídat. A taky skvěle vaří J Zvláště Měděnecké kameny
celý článek


Ještě tomu nevěříte? Krušné hory jako krásná krajina ZANIKNOU !!!! Podívejte se na vizualizaci výhledu z kopce Mědník u Měděnce.

Teprve teď uvidíme, co pro nás přichystali podvodní obchodníci s ekoenergií a obce, které jim na to skočily.

Podívejte se, co bude vidět brzy z Mědníku.
Od Klínovce po Krupku jich má stát 250. Nyní jich stojí cca. 30 !!!
To je konec Krušných hor.

Člověk by brečel, nadával a hlavně něco dělal !!!

Co s tím uděláme? celý článek