Česky Deutch
Pro fungování interaktivní mapy je třeba mít zapnutý JavaScript ve Vašem prohlížeči.

Trinkseifen und Hochofen

Rudné a Vysoká Pec


Články:

Eva Šerá aus Hochofen – Ein spektakuläre Geschichte von der Flucht vor der russischen Armee am Ende des Zweiten Weltkrieges aus Schlesien nach Prag.

Frau Šerá stammt aus einer deutschen reichen Hoteliersfamilie aus Schlesien. Vor der vorrückenden sowjetischen Armee flüchtete sie 1945 mit Mutter und Vater in Richtung amerikanische Zone. In Böhmen teilte aber die russische Armee die deutschen Transporte, mit denen sie fuhren. Seit dieser Zeit hat sie ihre Mutter nie wieder gesehen, und ihren Vater erst nach drei Jahren…

Sie verbrachte zwei wilde Jahre in Gefangenschaft, in Lagern und arbeitet auf einem Hof für einen tschechischen Nationalverwalter bei Böhmisch Leipa. Während dieser Zeit musste sie sich immer wieder vor russischen Soldaten verstecken.

Ruhe fand sie erst, als sie endlich ihr Vater gefunden hatte und beide gemeinsam nach Neudeck im Erzgebirge gingen. Hier heiratete sie und gründete eine Familie. Das Leben wurde wieder normal.

Hören Sie die Geschichte von einer abenteuerlichen Reise aus Schlesien nach Prag, die Ihnen den Atem verschlägt…
celý článek


Neudeker Heimatbrief - rešerše textů o obci Rudné / Trinksaifen

Vážení čtenáři.

Přikládáme k vašemu použití index textů, které vyšly v časopise Neudeker Heimatbrief o obci Rudné.

Vlevo naleznete název přispěvku, dále autora.
Čísla v pravé části značí toto: Svazek, číslo časopisu a stránku s textem.
Např.: Voigtsgrün mit Bild 1 26 1

Pro vaši orientaci v naskenovaných Heimat Briefech hledejte podle čísla časopisu. Klikněte si v sekci Fotogalerie / Písemnosti / Neudker Heimatbrief na vybrané album, a zkuste najít přesné číslo časopisu.

Doufáme, že se Vám hledání v NHB ulehčí.
PM celý článek


Neudeker Heimatbrief - rešerše textů o obci Vysoká Pec / Hochofen

Vážení čtenáři.

Přikládáme k vašemu použití index textů, které vyšly v časopise Neudeker Heimatbrief o obci Vysoká Pec.

Vlevo naleznete název přispěvku, dále autora.
Čísla v pravé části značí toto: Svazek, číslo časopisu a stránku s textem.
Např.: Voigtsgrün mit Bild 1 26 1

Pro vaši orientaci v naskenovaných Heimat Briefech hledejte podle čísla časopisu. Klikněte si v sekci Fotogalerie / Písemnosti / Neudker Heimatbrief na vybrané album, a zkuste najít přesné číslo časopisu.

Doufáme, že se Vám hledání v NHB ulehčí.
PM celý článek


Tomáš Hüttner – An der Spitze der erfolgreichen Gemeinde des Wettbewerbes „Dorf des Jahres“

Dem jungen Bürgermeister gelang es innerhalb von wenigen Amtsjahren aus Hochofen und Trinksaifen lebendige Orte voller Kultur und mit interessanten Ausflugszielen zu machen. Aus vergangenen Jahren übernahm er bereits viele Veranstaltungen, und weitere entstanden unter seiner Regie. Außer dem regelmäßigen Fußballturnier zwischen den Mannschaften der Einheimischen und der Wochenendurlauber gibt es unter anderem ein Traktorrennen und ein Drachenfest. Vor allem aber entstand ein Lehrpfad um beide Ortschaften, um die sie auch von größeren Gemeinden wie Neu-Hammer beneidet werden. In diesem Jahr gewann Hochofen im Wettbewerb Dorf des Jahres in der Kategorie Entdeckung des Jahres. Der Bürgermeister widmet sich jedoch nicht nur den „jungen“ Traditionen der Gegenwart, sondern organisiert auch Treffen mit ehemaligen Einwohnern des Ortes. Heute bilden beide Ortschaften einen wirklich malerischen Winkel des Erzgebirges, der ein schönes und zufriedenes Leben führt und auf der Karte des Erzgebirges hervorgehoben werden sollte. celý článek


Tomáš Hüttner – v čele úspěšné obce v soutěži Vesnice roku

Mladý pan starosta dokázal během pár let v úřadu vytvořit z Vysoké Pece a Rudného živoucí místo plné kultury a zajímavých míst na výlet. Z minulosti zdědil již mnoho akci, ale další vznikly až později. Kromě pravidelného fotbálku mezi místními a rekreanty se rozvíjí tzv. Traktoriáda, Drakiáda. Hlavně ale vznikla Naučná stezka kolem obou obcí, kterou Vysoké Peci závidí i mnohem větší Nové Hamry. V letošním roce získala v krajském kole soutěže Vesnice roku Vysoká Pec cenu za Objev roku. Starosta se nevěnuje jen současným „mladým tradicím“ ale také setkáním s bývalými rodáky. Dnes představují obě obce malebný kout Krušnohoří, který si žije svým spokojeným životem a snaží se na mapě Krušnohoří více znamenat. celý článek


Eva Šerá z Vysoké Pece - Byla jsem magnet na chlapy.... Barvité vyprávění o útěku před ruskými vojsky na konci 2. světové války ze Slezka do Prahy.

Paní Eva Šerá je původem Slezačka německé národnosti. Narodila se v bohaté rodině hoteliéra. Před postupujícími sovětskými vojsky v roce 1945 odešla s maminkou a tatínkem směrem do americké zóny. V Čechách ale německé vojenské transporty, se kterými jela, rozdělila ruská armáda. Od té doby nikdy neuviděla svoji maminku a s tátou se sešla až po třech letech....

Strávila divoké dva roky v zajetí, lágru a pracovně na statku českého národního správce u České Lípy. Neustále se musela skrývat před "chtivými" ruskými vojáky.

Klid nalezla až poté, co jí našel tatínek a spolu odešli do Nejdku v Krušných horách. Zde se vdala a založila rodinu. Život se začal ubírat normálním směrem.

Poslechněte si dobrodružnou cestu z Slezka do Prahy. Je to vyprávění, které Vám vyrazí dech... celý článek


Rosa Severová - příběh sudetské Němky, které byla domovina bližší než cokoliv / Rosa Severová – die Geschichte einer Sudetendeutschen, der die Heimat näher war als alles andere

Paní Růžena Severová se narodila v Jelení. Dětství a zbytek života prožila v Rudném. Kromě jednoleté anabáze po vyhnání v Augsburku. Ona ale tak tíhla k domovu, že se ilegálně vrátila zpět. Zde se jí narodil syn a ilegálně se musela i vdát. Celá čtyřicátá a padesátá léta byl její život ztrpčován problémy se státními úřady. Přesto zde zůstala a může tak vyprávět velmi zajímavý, i když pohnutý život. Příběh jako z červené knihovny

Frau Růžena Severová wurde in Hirschenstand geboren. Ihre Kinderheit und das weiter Leben verbrachte sie in Trinkseifen – ausser einem Jahr der Vertreibung in Augsburg. Es zog sie aber so sehr in die Heimat, dass sie illegal wieder zurück kehrte. Hier wurde ihr Sohn geboren, und illegal musste sie auch heiraten. In den 40er und 50er Jahren machten ihr die staatlichen Ämter das Leben sehr schwer. Dennoch blieb sie hier und kann uns nun ihre sehr interessante, wenn auch erschütternde Lebensgeschichte erzählen.

celý článek