Hymna Krušnohoří
Výběr jazyka
Česky Deutch

Fórum obce Krásný Les

Téma Krásný les u Petrovic, okres Ústí nad Labem

[1]  Radko Novák, mail

Začínám objevovat okolí obce Krásný les, obec samotnou a Krušné hory v této lokalitě. Příčinou je koupě pozemku na jaře roku 2008. V realitce jsem byl za podivína, který v tak odlehlém místě, kde je pul roku krušná zima, chce stavět. Rád bych se o tomto místě co nejvíce dozvěděl. Z mého zatím chabého pátrání vím, že: Nevelká obec se nachází na náhorní planině Krušných hor. Ani se nechce věřit, že ještě v roce 1945 měl Krásný Les 1278 obyvatel, 12 hostinců, 4 taneční sály, 3 řezníky a 3 pekaře. Nejsnadnější přístup je autem ze sjezdu "Petrovice" dálnice D8. Je to poslední sjezd před státní hranicí. Dále se dá nalézt: Obec Krásný Les získal r.1704 František Ignác Vratislav z Mitrovic sňatkem s hraběnkou Viktorií ze Schönfeldu. Roku 1708 zde nechal vystavět barokní zámek o půdorysu ve tvaru obráceného písmene "L". Zámek má strmou valbovou střechu, hladkou nečleněnou fasádu a obdélníková okna, ve stylu venkovských sídel. Na štítové stěně jsou umístěny tři erbovní znaky a německý citát žalmu. V nadpraží bočního (jihovýchodního) vstupu pak připomíná Františka Ignáce Vratislava z Mitrovic jeho alianční znak a erb manželky Viktorie v kartuši s německým textem o výstavbě zámku r.1708. Roku 1745 zámek údajně přestavěl litoměřický stavitel Petr Versa,což není ale dostatečně písemně podloženo, neboť ve smlouvě byl uveden pouze požadavek na výstavbu poplužního dvora. Mitrovicové drželi zámek až do roku 1791. Poté ho r.1802 vlastnil Josef z Hackelbergu-Landau. Posledním soukromým vlastníkem byl Antonín Balle - textilní obchodník a majitel barvírny ve Cvikově. V roce 1931 koupilo zámek město Ústí nad Labem. Ve 2.pol. 20.stol. sloužil zámek jako hospodářská budova státního statku, což se na něm neblaze podepsalo.Dnes chátrá. zdroj Vladimír Studecký - hrady.cz V obci se nacházejí také dvě volne přístupné zřícené kaple (o té druhé jsem dosud nevěděl) a velká spousta bývalých základů budov. Do budoucna mohu přidat i nějaké fotky a snad naleznu o tomto Krásném místě víc informací...

[2]  předseda, mail

Zdravím čtenáře zatím né moc rozjeté diskuse. V krásném lese bydlíme už 17 let,měla to být jen taková "přestupní stanice"než seženem bydlení v Petrovicích. Co si myslet,pustá krajina ospalá vesnice s pár obyvateli v oprýskaných bytovkách a sem tam rozházených domech, přežívajicím obchůdkem a hospodou rozhodně naskýtaly výhledy na pestré živobytí,čas ale běžel a něco (nazvu to třeba dlouhá chvíle)mě postupně přimělo trochu si okolí krásnolesecka projít popovídat se starými lidmi /kterých tu bylo celkem dost a dnes už nežijí např.p.Žabokrtský,p.Vilda,p.Šuba,pí.Šubová nebo pí.Žarnovská pamětnice ještě prvorepublikového Krásného lesa .Tohle všechno spolu s tím že jsme si zde pořídily nakonec i rodinný dům a že se nám zde narodily naše další dvě děti způsobilo že jsme si krásný les a okolí tak oblíbíly že úvahy o jiném bydlení najednou byly tak vzdálené jako ty před 17ti lety o tom že tu zapustíme kořeny,naopak alespoň tedy já jsem si tohle místo tak zamiloval jako bych tu žil já i moji předkové od nepaměti a jsem rád i za to že to tu mají rádi i naše děti a jestli se někdy odstěhují tak se sem budou určitě rádi vracet.Mám to tu moc rád a přeju vesnici Krásný Les rozkvěz a dobré lidi (patrioty).PS celou tu krásu korunuje krásnolesecký ochránce nádherná hora špičák.

[3]  Jirka P., mail

Ahoj,zdravím všechny diskutující :-).Do Krásného Lesa jsme s rodinkou přišli v létě 2009,od prvního okamžiku jsme se zde cítili jako bychom tu vyrostli.Zdejší klima a klid je pro mě balzám na duši.Získal jsem útulný domeček,skvělé sousedy a nové přátele a moje rodina je tu spokojená.Dýchá tu na mě ze všech stran pozitivní energie,která mě neskutečně nabíjí pro další půtky se životem.Věřím,že se nám společně podaří obnovit alespoň některé z venkovských tradic a postupně opravíme řadu nejrůznějších památek,kterých je zde opravdu hodně.Nejsem tu dlouho,ale vím,že sem rozhodně patřím.Je tu NÁDHERNĚ!!!Ať žije KRÁSNÝ LES,srdečně všechny zdraví jp.

[4]  předseda, mail

ahoj

[5]  předseda, mail

7.11.2010 Tak zase ahoj na fóru,už je to víc jak týden co jsme tj.(spolek pro obnovu venkova SOVA)slavnostně předali spoluobčanům a všem kterým na podobných věcech záleží opravenou obloukovou kapličku s zrestaurovanou sochou panny marie v místě točny autobusů u kostela. Účast byla hojná i přes dosti slabou propagaci,a navíc bylo vše završeno helloweenským pochodem,prostě hezká akce jak pro dospělé tak pro děti . Nezbývá než plánovat novou,tak zatím.....

[6]  Martin Litavský , mail

Nevíte někdo, který lotr je majitelem zámku Kr.Les?Takhle se mstít na tak krásné stavbě, to je zločin! Lit

Vložit nový příspěvek