Hymna Krušnohoří
Výběr jazyka
Česky Deutch

Sudety? To je území, kde se střídá malebnost s devastací, říká Mikšíček MF DNES 21. 6. 2006

Praha - Jeho prvotina Sudetská pouť anebWaldgang se na soutěži Magnesia Litera ocitla mezi třemi největšími knižními objevy. Osobité knížce se však daří i mezi čtenáři - od května se jí prodalo na čtyři tisíce výtisků. Sebeironicky říká, že Pražák nemůže Sudetům úplně rozumět. A přece v té poznamenané krajině našel Petr Mikšíček (1977), mladý absolvent kulturologie, své velké téma. Výsledkem jsou knihy a výstavy Zmizelé Sudety (www.zmizelesudety.cz) a Znovuobjevené Krušnohoří nebo projekt pro školy - Krajina za školou.

* Prošel jste Čechy dokola po hranicích. Na cestu jste se vypravil získat pevné názory. Našel jste je?

Pro mě to byla dobrá terapie, jak se zbavit nespokojenosti či strachu, očistná kúra. Vydal jsem se na cestu, z níž mě všichni zrazovali, a krajina mi za odměnu dala tohle téma. Chtěl jsem najít sám sebe, a našel jsem smysl, proč píšu. Na kulturologii mi chyběla země, kterou bych mohl zkoumat - jako mongolistika má Mongolsko. A Sudety se ukázaly ideálním terénem pro široký výzkum. Najednou mám před sebou strašně práce.

* Píšete, že vás naše země ohromila. Čím?

Jak se v ní snoubí kultura a zabydlenost s divočinou. To asi jinde moc k vidění není - pár desítek kilometrů od měst můžete pocítit absolutní samotu, divočinu, zaniklé cesty, zbořené obce.

* Jak byste po sudetské pouti charakterizoval Sudety?

Místy Atlantida, země zaniklé civilizace. Nevyrovnané území, kde se střídá malebnost s devastací. Pohraničí bylo po roce 1989 „vyhozeno z inkubátoru" komunistického plánování a rázem ho zasáhla vlna bankrotů továren a nezaměstnanost. Dodnes se z toho úplně nevzpamatovalo, pomoci nyní mohou strukturální fondy EU - další centrální dotace.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - karlovarský kraj

Diskuse

Vložit nový příspěvek

Tento projekt byl spolufinancován z prostředků EU v rámci iniciativy Společenství INTEREG IIIA