Hymna Krušnohoří
Výběr jazyka
Česky Deutch

Aktivity Petra Mikšíčka

Proč se věnuji Krušným horám, Sudetám a krajině obecně? Dozvíte se v tomto příspěvku.

To hlavní je ale toto: na žádných ze svých knih o Krušných horách ani o Sudetách nevydělávám. Z jejich prodeje nemám ani korunu. Naopak je dobrovolně a zdarma rozvážím. Pro Boží Dar, Antikomplex či Nadační fond Obnova Krušnohoří. I proto si mohu dovolit všude v médiích říkat, jak je skvělé, že se knihy výborně prodávají. Stejně tak i kalendáře. To jen tak pro začátek.

Jedině z Waldgangu mám ročně zhruba závratných 5000 Kč.
Dělám to všechno čistě z radosti.

Aktivity Petra Mikšíčka

Studia a studijní práce
11. 2. 2004 jsem dostudoval na FF UK v Praze, obor kulturologie. Profiloval jsem se směrem ke studiu sociálních, ekologických a kulturních aspektů života na venkově ve srovnání s životem ve městě. Aplikoval jsem tuto orientaci na sociokulturní prostředí česko-německého pohraničí. Studiem fenoménu "Sudet" jsem strávil 4 roky studia.


Prvotní inspirací mi byla pěší osamělá pouť kolem Čech, kterou jsem realizoval v létě 2000. Ušel jsem přes 1000 km. O pouti jsem později napsal knihu Sudetská pouť aneb Waldgang.

Bakalářskou práci jsem napsal na téma Společnost, kultura a krajina sudetských Němců do roku 1945. Srovnával jsem české a německé kulturní typy a jejich vzájemné prolínání.

Diplomovou práci jsem koncipoval jako pokračování bakalářské práce. Obhájil jsem ji v únoru 2004. Zaměřil jsem se však více na dopad dvou zásadních fenoménů na pohraniční regiony: odsun a osidlování. Vyznění diplomové práce je proto mnohem více socio-ekologické, oproti kulturně-historické bakalářské práci. Komplexně jsem zde zpracoval osidlování pohraničí, změny na tváři krajiny, architektury a sociálního života.

V únoru 2004 jsem spojil materiál obou prací dohoromady čímž vznikla kniha Tělo a Duše krajiny česko-německého pohraničí. Vzniklo tak doposud nejkomplexnější dílo zabývající se dějinami, krajinou a společnosti Sudet ve 20. století. Experimentálně jsem vytiskl deset kusů, které se velmi rychle prodaly.


Antikomplex a Zmizelé Sudety (www.antikomplex.cz)
Členem Antikomplexu jsem asi od jara 2001. Nikdy jsem nebyl a nejsem členem školy Ária. Od čtvrtého ročníku studií se věnuji vzniku, tvorbě a putování výstavy Zmizelé Sudety. Vznikala od léta 2001. První instalace demo verze proběhla v září 2002 v Nových Hradech. Oficiální instalace byla 3. 12. 2002 na Novoměstské radnici. Od té doby výstava proputovala více než 20 lokalit v Čechách, Moravě, Slezsku a Německu.

V březnu 2003 vznikl k výstavě první katalog. Byl to útlý 180 stránek široký přehled všech fotodvojic z výstavy a mnoha dalších tématických textů. Této knihy se jenom po výstavách prodalo na 4000 ks.

V září 2004 vyšlo druhé rozšířené vydání katalogu s 580 stranami a 5 novými oblastmi. Kniha doznala 10 nových vylepšení. Začala se také prodávat v knihkupectví. Od té doby se jí prodalo na 4000 ks.

Na jaře 2006 jsme se s kolegy z Antikomplexu rozhodli, že zcela předěláme knihu Zmizelé Sudety. Chtěli jsme ji mít hotovou na začátku května 2006, ale nakonec bylo její představení až 6. 12. 2006. Kniha prošla redesignem, retuší fotografií, rukami nové překladatelky. Přibylo mnoho nových snímků. Významná změna směrem k zásadní knize i po formální stránce.

6. 12. 2006 proběhl křest 4. upraveného vydání Zmizelých Sudet v Praze a také dalších dvou nových knih Antikomplexu: Sudetské osudy a Proměny sudetské krajiny. Velmi zajímavé tituly.

Sudetská pouť aneb Waldgang
4. 5. 2005 mi vyšla kniha Sudetská pouť aneb Waldgang v Dokořánu. Tento text představuje návrat k inspiraci, která stála na počátku projektu Zmizelé Sudety. Jedná se o literární text na pomezí beletrie a nonfiction.

V březnu 2006 k mému překvapení byla kniha nominována na Magnesii Literu v kategorii Objev roku. Veliká radost. Kniha nakonec sice cenu nezískala, ale výrazně na sebe upozornila a výborně se prodává.


Znovuobjevené Krušnohoří
Od ledna 2005 jsem pracoval na výstavě Znovuobjevené Krušnohoří, která se zabývá geniem loci centrálního Krušnohoří. Vernisáž byla v prosinci 2005 na Božím Daru. K výstavě také v září 2005 vyšla i stejnojmenná kniha.
Od prosince 2005 do října 2007 výstava Znovuobjevené Krušnohoří navštívila šestnáct míst v českém a saském Krušnohoří. Knihy se prodalo od října 2005 do října 2007 přes 5000 kusů. Aktuálně máme 4. vydání.

Jako dárek Krušným horám vytvořil programátor Marek Soták internetové stránky Znovuobjeveného Krušnohoří. Staly se bezprecedentní službou místním obyvatelům, protože nabízejí až 7000 historických fotografií krušnohorských obcí. Stránky se setkaly s velikým ohlasem v médiích. Dokonce se objevily i večerních zprávách na ČT 1 a pod náporem zájemců spadl server….

Na podzim 2006 vznikl charitativní kalendář Znovuobjevené Krušnohoří složený z mých fotografií. Výtěžek z jeho prodeje šel na Nadační fond Klínovec. Graficky souvisel s knihou a výstavou a velmi se povedl.

V listopadu 2006 byl schválen projekt Mozaika krušnohorské kultury, který bude navazovat na Znovuobjevené Krušnohoří. Budeme dík němu dále sbírat materiály z české i saské strany Krušnohoří. Pořizovat se budou také rozhovory s pamětníky. Vznikne nový web - www.znkr.cz

Od dubna 2007 jsem realizoval projekt Mozaika krušnohorské kultury. Až do září 2009 se podařilo nahrát na 150 rozhovorů s lidmi z celých Krušných hor. Sesbíral jsem mnoho fotografií, naskenoval mnoho knih. Vznikl skvělý nový web, který umožňuje poslouchat online zvukový a video záznam. K roku 2010 je na webu přes 12 000 historických snímků Krušnohoří a dalších dnešních pohledů.

V únoru 2007 získala výstava Znovuobjevené Krušnohoří cenu MF DNES Kulturní událost Karlovarského kraje za rok 2006. Dostala polovinu všech hlasů. Oslava v divadle Bez dírky byla skvělá. Děkujeme mnohokrát.

V červnu 2007 jsme zakoupili s bratrem chalupu na Hřebečné, a noříme se do nekonečné práce.

V říjnu 2009 vyšlo páté rozšířené vydání Znovuobjeveného Krušnohoří s 19 rozhovory s pamětníky, které jsem pořídil během Mozaiky krušnohorské kultury. Celkem se této knihy prodalo 5000 ks.

Výstava ZNKR stále putuje kdesi v Krušnohoří. Momentálně nevím ale kde je... Dubí? Zinnwald? Není čas....

Nadační fond Obnova Krušnohoří, Krušný ráj a Tváře Krušnohoří
V červnu 2007 jsme se rozhodli společně se Sdružením obcí Krušné hory – Západ, že podáme projekt Rok v Krušných horách na fond Cíl 3, díky čemuž vznikne krásná imageová publikace pro Krušné hory. Je na čase, aby i Krušné hory měly svou krásnou fotografickou publikaci. Kvůli tomu jsem objížděl skoro všechny starosty v horách, aby podpořili vznik knihy. Od dubna 2007 zároveň zintenzivňuji fotografování v Krušnohoří.
Nakonec grant se výše uvedeným sdružením podat nemůžeme, není dostatečně přeshraniční prý kniha..... Koncept se rozpadl. Co dál?

V lednu 2008 jsem se seznámil s hoteliérem Antonínem Herzánem na Lesné, což bylo osudové setkání. Padli jsme si do noty a zahájili úzkou spolupráci. Nejprve jsme vydali kalendář Krásy Krušnohoří 2009, později společně s Božím Darem a společností Fornica i knihu Tváře Krušnohoří.

V lednu 2009 jsme založili Nadační fond Obnova Krušnohoří. Více na: www.obnovakrusnohori.cz
Fond si na sebe vydělává prodejem knih, kalendářů. Díky Antonínovi a fondu je možné vydat barevnou knihu, která tak Krušným horám chybí. V červnu 2009 vyšly Tváře Krušnohoří, které zabrali velmi času a je to nejdomakanější kniha, co jsem kdy dělal. V prosinci 2009 vyšla dlouho připravovaná kniha Krušný ráj - fotografická publikace o současných krásách Krušných hor. Za pouhý měsíc v prodeji se prodalo 1000 ks !!! Jde to výborně.
Objíždíme knihkupectví a zvláště v Německu to jde na dračku. Alespoň budeme moci splatit tisk, který stál 450 000 Kč.


Krajina za školou
Od ledna 2005 jsem také informoval základní a střední školy v ČR o možnosti zapojit se do projektu Krajina za školou. Tento projekt umožňuje studentům a pedagogům realizovat stejné kolečko činností jako předcházelo výstavě Zmizelé Sudety. Získají stejné výstupy - web, kniha, výstava.
Od podzimu 2005 realizoval o.s. Antikomplex Krajinu za školou přes projekt OPRLZ s 15 školami z ČR. Od roku 2005 dodnes realizovalo projekt více než 150 škol z celé ČR. Více na webu www.krajinazaskolou.cz Projekt se rozšířil i do dalších zemí Evropy. Nejúspěšnější je na Slovensku a v Maďarsku.
Od ledna 2007 probíhají čtyři regionální mutace: pro Šumavu, České Středohoří, Krkonoše a pro Bílé Karpaty.
Pomocí projektu Gruntvig šíříme myšlenky Krajiny za školou po celé Evropě. V květnu 2009 byl kolega z Antikomplexu Ondřej Matějka prezentovat projekt na výroční Environmentální konferenci do kanadského Montreálu. Projekt byl vybrán českým Ministerstvem životního prostředí jako vzorový projekt z domací provenience za posledních pět let.

Výuka na SKE v FHS v Praze
Koncem září 2007 jsem se rozhodl, že k tomu všemu ještě budu učit na vysoké škole předmět Kulturní ekologie – teoretický základ pro moje studia Sudet. Přednášky budou každou středu od 11:45 na Fakultě humanitních studií v pražských Jinonicích. Jeden semestr o Sudetech, druhý o fenoménech kulturní ekologie.
První rok jsem úspěšné zvládl. Druhý rok už tak úspěšný nebyl, ale Ivan Rynda mě přemluvil pro další učení. Třetí rok je opět lepší. Snad ze mě za pár desítek let bude i pedagog... :-)

Vzduchoplavec Kráčmera
Díky spolupráci na pořadech Případy detektiva Packala a Zaškolu ! jsem se seznámil s dramaturgyní ČT Olgou Janků. V létě 2008 projevila ČT zájem o vytvoření nového pořadu pro Vlastivědu na bázi Krajiny za školou. Napsal jsem tak koncept Vzduchoplavce Kráčmery. V říjnu 2008 jsme podali grant na MŠMT na financování tohoto pořadu. Do prosince 2009 ČT natočila 12 dílů pořadu, u kterých jsem v polovině případů psal scénář a dělal asistenta režie. Grant nám prošel a tak o.s. Antikomplex, o.s. Job a Česká televize za 26 000 000 Kč realizuje ambiciozní projekt změny výuky Vlastivědy pomocí Vzduchoplavce KráčČeská televize za 26 000 000 Kč realizuje ambiciozní projekt změny výuky Vlastivědy pomocí Vzduchoplavce Kráčmery. Projekt se rozběhl od prosince 2009.

Od 5. 1. 2010 pořad vysílá ČT na ČT 1 každé úterý od 15:10.
Více na www.kracmera.cz

Další události:
Na jaře roku 2005 jsem se účastnil konference Tvář naší země, kde jsem vystoupil s příspěvky na téma krajina a k ní se vážící kultura v Sudetech.

V srpnu 2009 jsem byl osloven zaslal přispěvek k České vizi - Kabinet Havel. Můj příspěvek vyšel ve stejnojmenném sborníku.

S Petrem Dolenským přemýšlíme, že bychom založili poutní společnost, která by pěší poutě vrátila do mainstreamu české kultury jako reakci na Inventuru demokracie z podzimu 2009.

A volný čas?

Mohu říci, že nejen Sudetami a byznysem živ je člověk. Moc rád chodím po horách, takže jsem s kamarády podnikl měsíční cestu po norských nebo bulharských horách. Počasí nám moc přálo a byl to perfektní test fyzické zdatnosti.


Velmi rád také brázdím sladkovodní plochy s úžasnou skládací plachetnicí z DDR Delphin, které říkáme Puclík, neboli Puzzl-IQ, inteligentní skládačka. Je to čtyřmístný škuner vhodný zejména pro tropické letní dny a hladinu klidnou jako zrcadlo. To se potom hodí nějaké to pivo v kajutě a pádlo. Jednou jsme ale přepluli nejširší část Lipna asi za 30 minut.

Přivydělávám si psaním článků do různých časopisů. Většinou s více či méně sudetofilním obsahem.

Diskuse

[1]  Marek Noll, mail

Dobrý den.Mám hezkou fotografii z dvacátých let obce Velký Rybník (Hroznětín) .Nevím jak vkládat obrázky do galerií. Můžete mi prosím napsat e-mailovou adresu na kterou bych jí mohl poslat? Myslím že je škoda se o ní nepodělit s ostatními.Díky Marek Noll

[2]  Renata Buchholz / Schreiberova, mail

koupila jsem tu knihu znovuobjevene Krusnohori a byla jsem moc prekvapena tolik starych fotek videt.Moc me zajima obec Abertamy protoze jsem tam 13 let bydlela a rada se po case prisla na dovolenou podivat.Rada bych chtela videt fotky ze skoly mam i nektere este doma z roku 1962-1968

[3]  VILEM KLIER, mail

HLED

[4]  , mail

Pane Kliere, fotografie z t?chto obc

[5]  Marek, mail

Dobrý den.Můžete mi prosím popsat postup vkládání obrázků do galerie.Jsem již zaregistrován.Děkuji Marek Noll

[6]  Jarka Výborná, mail

Pane Mikšíčku, velmi vám fandím. Jsem narozená v Chebu a už asi deset let miluju krajinu pod Klínovcem. Jezdíme do Loučné a nemohu se nabažit toho krásného okolí. Zítra tam vezu bandu středoškoláků na kurz němčiny a historie Sudet..Asi musí být člověk trochu střelený, aby ho tyhle věci bavili, ale všechno pěkné tvoří většinou "střelení" lidé, kteří si našli tu svou "parketu". PS: ty vaše přednášky budou probíhat i v ak.roce 2008/2009? Ráda bych se přišla podívat.

[7]  Anna.K., mail

Dobrý den.Nejsem na ty naše hory žádný přistěhovalec,dočasný obdivovstel....Jsem v pravém slova smyslu krušnohorka,narodila jsem se tady,vychodila školu,vdala a stále tu bydlím.... Krušný hory netvoří jen krásná přírody,ale byla a je to i mentalita lidí.Každá vesnice byla uzavřená komunita a o víkendech pár stálých chalupářů,kteří byli rádi,že je po čase vzali místní na vědomí.Já vyrostla na Božím Daru.Stařenky za oknama s paličkováním,svítící oblouky na vánoce v oknech...To máte pod kůží,ty se neučíte milovat,tam víte,že patříte. Přesto dík každému,který se k nám nejede stát zlatokopem.Zhuntovat přírodu tzv.čistou energií,větrné elektrárny,pokácet les pro novou sjezdovku,hotel atd. Kéž těch kteří se sem vracejí s,, dobrým...´´ je stále víc. S pozdravem Anna

[8]  Hana Vančová, mail

Se zájmem jsem si poslechla rozhovor s p. Marianou Říhovou, poslední obyvatelkou obce Kotlina, kterou jsem znala. Možná nevíte, že tato paní, která o životě v obci ráda vyprávěla, začátkem února 2008 zemřela. 23.srpna za ni byla v kostele v Měděnci sloužena mše, na kterou přijelo přes 40 bývalých obyvatel Kotliny a jejich příbuzných z celého Německa.

[9]  Trhlíková Helena, mail

Dnes jsme poslouchali Váš rozhovor s Petrem Rojíkem z Rotavy.V Rotavě jsme bydleli od r.1963 do r. 1991. Rozhovor byl moc hezky udělaný! Zdravíme Vás i p. Rojíka. Milan a Helena Trhlíkovi, Krupka

[10]  Petra Peter, mail

Habe mir das Buch "Das wiederentdeckte Erzgebirge" gekauft, die Ausstellung zum Thema in Johanngeorgenstadt besucht. Sehr schön gemacht, war für mich ein ganz neues Thema, hatte vorher nie davon gehört. Aber leider kann ich die die zum Buch gehörige CD nicht öffnen. Kann mir jemand helfen? Petra Peter

[11]  Nocarová Bohumila, mail

Ahoj,fandím všem,kteří vyvíjí podobné aktivity.Pocházím z Nejdku,bydlela jsem tam 21 let.Především osobitá,nenapodobitelná krajina,je něčím,co v člověku zůstane celý život.Fandím Vám.

[12]  Martin Hruška, mail

Nahodou jsem narazil na tyto stranky,a myslim ze je to cele velmi dobre vytvorene,a hlave udelane s velkym nadsenim pro vec.Krusne hory mam velice rad,a tak mi Vase stranky udelali velkou radost.Fandim Vam.Jen jsem neprisel na to jak se vkladaji fotografie. :)

[13]  Petr Mikšíček, mail

Dobrý den pane Hruško. Už jsem Vám nastavil administrátorská práva a fotografie již vkládat můžete. PM

[14]  Eva B., mail

Dobrý den,moc se mi líbí vaše "Znovuobjevené Krušnohoří".Je to moc zajímavě vypracované.Mám ale přípomínku k fotogalerii: u obrázků z "Vysoká Pec Rudné" je uvedena fotokronika J.Šperla. Osobně jsem ho znala a správně se jmenoval ROBERT ŠPERL.Možná to není až tak podstatné,ale protože nafotil tolik krásných obrázků,bylo by dobré mu křestní jméno opravit.Jinak vaše bohulibá činnost nemá chybu!!!!S pozdravem Eva B.

[15]  Rainer Rödel, mail

Auch ich habe das Buch mit großem Interesse gelesen , kann die CD aber auch nicht öffnen. Wer kann helfen?

[16]  Ulrich Möckel, mail

Benutzung CD zum Buch "Znovuobjevene Krusnohori" - Da die deutschen Computer mit dem tschechischen Namen der Datei aufgrund der anderen Schriftzeichen nichts anfangen können, sollte man es wiefolgt versuchen: Auf Start - rechte Mousetaste Explorer - einen neuen Ordner anlegen (vielleicht unter eigene Dateien) - vom CD-Laufwerk die deutsche Version kopieren und in den neuen Ordner einfügen - dann starten. So hat es jedenfalls schon bei vielen deutschen PC's funktioniert ...

[17]  Rainer Rödel, mail

Die Empfehlung von Herrn Möckel war goldrichtig. Danke!

[18]  Václav Holeček, mail

Když se bude konat setkání lidí narozených v Gabrielině huti příjdem s mým bratrem. Děkuji za pozvání. V.Holeček

[19]  Magdalena, mail

Vazeny pane, vzhledem k tomu, ze se nyni venuji tvorbe BP na CZU Praha FZP Uzemne technicka sprava ...a moje tema je Vegetacni pomery zriceniny hradu Ryzmburk a jejiho okoli, shanim uporne jakykoliv pohled, obraz pohlednici, mapu dokument ohledne teto lokality. Tez by mne zajimalo jake byly v teto oblasti klimaticke pomery drive a srovnani s nynejskem ...tez nejaky geologicky pruzkum velke skalni steny, a podlozi na kterem hrad stoji ....nelze proste nikde nic najit ....Dejte mi prosim vedet, mate muj dik,Magda /776 779 398/

[20]  Marie Franke, mail

Dobrý den pane Mikšíčku, chtěla bych Vám mockrát poděkovat za Vaše krásné knihy. Včera jsem koupila čtyřikrát "Tváře Krušnohoří", pro sebe a pro mé žáky, kteří se o ně také moc zajímají. Naše skupinka asi 60 osob) z Aue a okolí, se učí už od roku 2004 česky. Dostala jsem od nich návrh, jestli by bylo možné, Vás pozvat k nám do Německa? Asi před měsícem byl u nás Jaroslav Hutka a jeho konzert byl nádherný. Mohl by jste si představit, udělat večírek se čtením z Vaší nové knihy? Srdečně pozdravuji Marie Franke P.s. Pocházím ze Dřínova a když jsem ve Vaší knize uviděla zámek Jezeří, moc mě to těšilo, i když jsem musela plakat.....

[21]  Martin, mail

Něco tak strašného, egocentrického, nafoukaného jako jako tento web se málokdy vidí. A dokonce už i slyší! Ojoj. Hymna krušnohoří - to je něco tak odporného, ohavného, ohyzdného že to nejde vyjádřit slovy. A vůbec celá osoba tohodle velkohubého Mikšíčka bez pokory, bez úcty je něco nechutného. Typický "pražák" v tom nejhorším slova smyslu co se roztahuje a poučuje. Hnus. Mykšíčku, nech už toho a nezadělávěj Krušné hory tímhle hrozným webem, Jako by nestačili větrné elektrárny. Co kdyby jsi zkusil normálně pracovat a normálně si vydělávat?

[22]  Mykšíček, mail

Martine, možná bude lepší, když si svoji frustraci vybijete nějak pozitivněji. Třeba na běžkách nebo při jiném sportu. Nebo spíše tím, že si založíte vlastní stránky. Konkurence je dobrá věc, tak proč to nezkusit. Nezapomeňte, že máme svobodu slova, takže weby nezakazujeme ale přinášíme odlišný názor na věc. Hymnu Krušnohoří složily děti ze ZŠ Krupka, takže praví Krušnohorci. Možná vaši sousedi. Když vám vadí větrníky, tak proč proti tomu něco neuděláte? Psát na fora webů pod neexistující emailovou adresou nic nenapraví. To mi věřte. Jinak toto všechno dělám v rámci svého volného času pro radost a rozhodně na tom nevydělávám. Spíše naopak. Pracuji na plný úvazek jinde. Zkuste také něco takového. Jestli to zvládnete, tím lépe. Těším se na výsledek. PM

[23]  Boris K., mail

No je to super, myslím jak Němci jak píšou německy a Češi česky, já se sice přes to domlátím, ale všechno nerozumím, nestalo by to za překlad, třeba od těhlech diskutujících formou druhého okénka pod textem, myslím, ze i Němci by byli rádi.

[24]  Mirka, mail

Dobrý den Pane Mikšíku.Před několika lety přítel koupil chalupu v Kovářské tedy přesně na půl cesty mezi Kovářskou a Horní Halží, jsou tam na samotě dvě chalupy a jednu z nich jsem našla zde.Je to poslední dvojfotka. Kdysi to bývala hospoda. Mám z té fotografie velkou radost,neboť to je snad jediná dochovaná. Naše je bohužel ta druhá chalupa co není vidět.Měla bych prosbu,zda nejsou informace i o té naší. S pozdravem MŠ

Vložit nový příspěvek

Tento projekt byl spolufinancován z prostředků EU v rámci iniciativy Společenství INTEREG IIIA