Hymna Krušnohoří
Výběr jazyka
Česky Deutch

Květa Tanajevská: Rodiče nebyli odsunuti, protože tou dobou byli na poli...

Paní Květa Tanajevská je rodačka z Výsluní. Její rodiče měli v okolí Výsluní polnosti. Když vtrhli do obce revoluční gardy spojili se s místními totálně nasazenými a způsobili v místní radnici kravavý útok. V době prvního transportu do odsunu nebyli její rodiče doma. Pracovali dva dny na poli. Proto nebyli odsunuti. Další transport byl zrušen. Takovou to shodou okolností zůstala paní Tanajevská na Výsluní.

Dnes pracuje v místní mateřské školce. Opět paradoxně je ráda, že vůbec nějaké děti do školky chodí, protože drtivá většina všech rodičů jsou nezaměstananí a mohou se tak o své děti starat sami. Přesto se paní Tanajevské podařilo získat nemalé dotace a sponzorské peníze na provoz a rekonstrukci školy.


Představeni.

K zobrazení této položky je potřeba mít nainstalovaný Flash Player.

Poválečný exces na radnici Výsluní.

K zobrazení této položky je potřeba mít nainstalovaný Flash Player.

Jak se rodiče paní Tranavejvské vyhnuli odsunu protože byli tou dobou na poli. Kolik lidi zůstalo ve Výsluni. Osidlování městečka. Neustálá výměna obyvatel.

K zobrazení této položky je potřeba mít nainstalovaný Flash Player.

Dostala jste občanství. Kolik lidí přišlo do Výsluní. Příběh kostela na Výsluní.

K zobrazení této položky je potřeba mít nainstalovaný Flash Player.

Odumírání přírody.

K zobrazení této položky je potřeba mít nainstalovaný Flash Player.

Boj o přežití školky kterou vede pani Tanajevska když skoro všichni místní jsou nezaměstananí. Opět problematika větrných elektráren.

K zobrazení této položky je potřeba mít nainstalovaný Flash Player.

Diskuse

[1]  Petr Beránek, mail

Dobrý den, nejsem sice rodák ze Suniperku (odjel jsem se narodit počátkem roku 1955 do Prahy), ale prožil jsem zde prvních 10 let svého života a i později se vracel. Absolvoval jsem místní malotřídku a dokonce někdy okolo roku 1978 jsem měl zapůjčeny kroniky města Suniperk, které jsem poté vrátil panu řídícímu Bastlovi. Ten se odstěhoval potom někam ke Kutné Hoře a možná , že tyto kroniky putovaly i s ním. Na Výsluní mám krásné vzpomínky, má maminka byla snad poslední, která hrála v kostele na varhany před jeho uzavřením. Můj dědeček, který byl z Prahy , jezdil ještě za dob 1.republiky do místních honiteb na jeleny, Tatínek dostal poté po válce umístěnku, coby polesný- nejprve na polesí Výsluní (údajně je po něm pojmenován 1.rybník), poté na polesí Sobětice. Nyní ale mám dotaz, chtěl bych své mamince pustit zvukové záznamy, které jsem zde našel, lze to nějak stáhnout? Na oplátku pošlu časem něco fotografií ze současnost ale i z minulosti (resp.mého dětství). Zdravím Petr Beránek

[2]  David, mail

škoda jen, že se tu nezmiňuje, že ještě počátkem května 1945 sedláci ze Suniperku (Výsluní) povraždili procházející transport s válečnými zajatci... na Němce jako vrahy se už nesmí ukazovat?

[3]  Mikšíček, mail

Pane Davide, Vámi uvedená skutečnost je velmi důležitá. Osobně o tom nic nevím, ale rád bych se dozvěděl. Zeptám se pana Děda z muzea v Chomutově a Vás bych poprosil, jestli byste se mi ozval a poslal nějaké podrobnější relevantní informace. Díky. PM

[4]  David, mail

Dobrý den, podrobnější informace nejen k masakru zajatců ze strany Němců na konci války najdete např. v knize Česko-německé vztahy manželů Hahnových.... v této knize je doloženo německé i české vraždění během druhé poloviny čtyřicátých let. Zdravím D.

Vložit nový příspěvek

Tento projekt byl spolufinancován z prostředků EU v rámci iniciativy Společenství INTEREG IIIA