Hymna Krušnohoří
Výběr jazyka
Česky Deutch

Máte tip na rozhovor se zajímavými lidmi? Napište nám o něm nebo ho sami natočte.

Pokud znáte ve svém okolí někoho, kdo je pro Krušné hory či Karlovarský a Ústecký kraj zajímavý, neváhejte nám takového člověka doporučit. Rádi budeme i do budoucna rozšiřovat sbírku Pamětí Krušnohoří.

Zajímají nás lidé, kteří mají zajímavý předválečný či poválečný osud. Taktéž bychom rádi zmapovali všechny osídlenecké skupiny které v rámci osidlování přišly do Krušných hor. Tedy Čechy, Slováky, Romy, Volyňské Čechy, Rumunské Čechy, Rumunské Slováky, Maďary, Němce či Vietnamce. Dále je jistě potřebné upozornit na mladší nadšence, kteří se snaží obnovovat tradice, kulturu a spolky. Také šikovné starosty či starostky.

Pokud chcete sami rozhovor vést, je možné zapůjčit techniku nebo po domluvě mohu rozhovor natočit sám.

Díky za spolupráci :-)))

Diskuse

[1]  Ladislav František Nykl, mail

Vážení přátelé, protože už dlouho píši o historii Karlovarského kraje, dovolil jsem si dát dohromady topografii od Sommera, kterou mají některá muzea jen ve švabachu. Chtěl jsem, aby tahle nádherná věc, byla dostupná všem lidem. Teď si stále jen dopisuji jak s Karlovarským muzeem, tak s Chebským a zde je můj poslední e-maild do Chebu, kde jsou nadřízení Karlových Varů: Vážená paní ředitelko. Po dohodě s Phdr Stanislavem Burachovičem, jsem se odhodlal Vám znovu napsat. Jak už jsem vám psal minule, dal jsem dohromady - The Kingdom of Bohemia In a Statistical-Topographic Representation, Published by Friedrich Ehrlich, Booksellers, Prague, 1847. Pracoval jsem na překladu z angličtiny a němčiny (jeden Švýcar se přestěhoval do Ameriky a protože zde měl se svou ženou kořeny, přeložil onu topografii do angličtiny). Celý spis je už hotov a k tomu jsem přidal další z němčiny o kraji od Ostrova přes Kyselku, Andělskou horu, přes Doupovsko až po Bochov. Všude je vypsáno jak zde lidé žili, co jedli, jak se oblékali a dnes už neznámé potoky, mlýny, samoty a vesnice. Kolik měli obyvatel a občas i různé pověsti od Chebu až po Doupov. Je mi jasné, že mi opět neodpovíte, ale alespoň jsem se snažil. Je to krásná a doposud málo známá historie celého kraje a byla by škoda ji zahodit. Já se pokusím ji v různých částech po domluvě vydávat alespoň v Karlovarském deníku. Aby lidé našeho kraje znali své dějiny a ty, co tu žili před nimi. L.F.Nykl. Chodov u Karlových Varů.

[2]  Petr Mikšíček, mail

Dobrý den pane Nykle. Díky za Vaši snahu a příspěvek. Mohu Vám nabídnout uveřejnění Sommerovy Topografie na tomto webu. Myslím, že se sem přesně hodí. Pokud máte digitální podklady a svěříte mi je, tak já je na internet pověsím sám. Jinak Vám mohu vytvořit přístupové kody a můžete to uploadovat sám. Díky moc. Jinak až uvidím pani ředitelku Dittertovou, tak ji zkusím nějak přesvědčit. Petr Mikšíček

Vložit nový příspěvek

Tento projekt byl spolufinancován z prostředků EU v rámci iniciativy Společenství INTEREG IIIA