Hymna Krušnohoří
Výběr jazyka
Česky Deutch

Pamětní kameny připomínají historii zmizelých míst

10.listopadu 2007 se uskutečnilo slavnostní vysvěcení 15 pamětního kamene v oblasti Schönau / Snĕžná. Financování a realizaci společně uskutečnily Společnost přátel města Kraslice, Svaz domovců z Kraslic, Fond Německo-České budoucnosti a další sponzoři.

S původní myšlenkou postavit v místě svého narození pamětní kámen přišel rodák Klaus Hoyer. Je hezké, že tato iniciativa byla podpořena na české straně a tak byl vztyčen patnáctý kámen. Perspektivně by počet kamenů mohl být zvýšen na 24. Na místě se také vždy nachází informační tabule s kronikou v českém i německém jazyce a s historickými obrázky.

Po vzpomínce na jakubský kostel v Schönau / Snĕžná, po promluvě zástupců Sdružení přátel Kraslic a Svazu domovců z Kraslic posvětil farář Petr Fořt z Kraslic symbolicky všech 15 pamětních kamenů. Bohužel silné sněžení uzavřelo silnice a nebylo možno uskutečnit plánovanou cestu autobusem kolem dalších kamenů. Závěr úspěšné akce tvořilo setkání v kulturním domě v Kraslicích, kde došlo ke konstruktivní výměně názorů mezi německými a českými účastníky.

Pro Krasličáky stejně jako pro bývalé německé obyvatele tohoto regionu jsou tyto akce jistě významným krokem k vyrovnání se s minulostí jejich domova. Pamětní kameny mohou vést k větší informovanosti, ale i k diskusi. Dějiny mohou být posuzovány pouze na základě objektivních fakt. Směs vybraných fakt s osobními a nacionalistickými pohledy brání objektivitě.

Na cestě k normálním vztahům mezi Němci a Čechy je zapotřebí mnoha dalších kroků, tato akce byla jedním z nich.

Pamětní kameny lze dále najít na následujících místech, z části zaniklých obcí:
Schwarzenbach / Černá, Lauterbach / Čirá, Markhausen / Hraničná, Stein / Kámen, Kirchberg / Kostelní, Schönwerth / Krásná, Frankenhammer / Liboc, Konstadt / Mlýnská, Neudorf / Nová Ves, Ursprung / Počátky, Schönau / Snĕžná, Waltersgrün / Valtéřov, Waitzengrün / Loučná, Hochgarth / Obora und Nancy / Rájec.

Diskuse

Vložit nový příspěvek

Tento projekt byl spolufinancován z prostředků EU v rámci iniciativy Společenství INTEREG IIIA