Hymna Krušnohoří
Výběr jazyka
Česky Deutch

Filmaři objeví zapomenuté Sudety nejen v Krušnohoří - článek MF DNES ze 3. 1. 2007

OSUDY LIDÍ Z KRUŠNÝCH HOR. Po celý rok bude vznikat série dokumentů o Krušných horách a lidech, kteří tu žili. Za projektem stojí sdružení Antikomplex, které už Krušnohoří přibližuje přes internet a nejrůznějšími publikacemiKrušné hory - „Pohraničí, podobně jako džungle v Mexiku, skrývá mnoho pozůstatků krajiny, architektury a kultury, která nenávratně zmizela. Bez patřičné piety a úcty. Bez respektu. Bez omluvy. Chtěli bychom vám v pořadu Kosmopolis v roce 2007 představit několik míst, příběhů a projektů, které připomínají nechtěné a zaniklé kulturní dědictví Sudet."

Právě tento komentář uslyší za dva týdny diváci pořadu Kosmopolis, který vysílá Česká televize. Tento týdeník s podtitulem „Reportáže, portréty a aktuality z multikulturní společnosti" se vždy jednou za měsíc bude věnovat krušnohorskému pohraničí. Na krátkých dokumentech ze Sudet se budou podílet lidé ze sdružení Antikomplex, které stojí například za knižními a fotografickými projekty Znovuobjevené Krušnohoří nebo Zmizelé Sudety.

Sudetské osudy

„Kosmopolis se prezentuje jako průvodce světem pozoruhodných kultur a odlišného životního stylu. Sem bezpochyby kultura, architektura a krajina Sudet a pohraničí obecně patří. Je plná zajímavých osudů, příběhů a událostí, které by se ani jinde udát nemohly," líčí Petr Mikšíček z občanského sdružení Antikomplex, který je velkým propagátorem Krušných hor a autorem několika publikací o nich.

„Oslovil nás režisér Jakub Skalický. Zajímají ho osudy pohraničí, zdejších zaniklých obcí, zapomenutých památek a zdejších obyvatel. Dohodli jsme se na tom, že každý měsíc vznikne krátký dokument, který představí nějakou zajímavost z pohraničí a také projekty, které se snaží obnovovat paměť těchto míst," dodal.

První ze série desetiminutových dokumentů, kterých bude celkem dvanáct a diváci je uvidí tedy každý měsíc v roce, se natáčel už v prosinci v okolí Přísečnice a Měděnce na Chomutovsku. Poběží ve středu 17. ledna v 18.30 na ČT 2. Připravuje se i natáčení celovečerního dokumentu Genius Loci Sudety, ke kterému napsal Mikšíček scénář. Natáčet by se měl v létě a na podzim.

„Chceme se snažit obecně o pohraničí, převážně ale o Krušné hory. Neměly by to ale být jen záběry na krajinu a prolínačka se starými fotografiemi doplněná tklivou hudbou. Takový dokument by brzy začal nudit. Hodně ze scénářů zakládáme na vzpomínkách, vyprávění a konkrétních osudech lidí, kteří tu buď žili nebo žijí," upozornil Mikšíček.

„Pokud s námi chce někdo spolupracovat - třeba přispět vlastním příběhem nebo vzpomínkou, může se na nás obrátit prostřednictvím internetových stránek www.znovuobjevenekrusnohori. cz," doplnil.

Proměny sudetské krajiny

Ze série krátkých dokumentů vznikne také DVD, které bude bonusem k některé z publikací, které sdružení Antikomplex o Krušnohoří vydává. Knižní novinka od propagátorů Krušných hor se ale objeví ještě v tomto týdnu. Jmenuje se Proměny sudetské krajiny a přináší více než tři stovky stran o krajině a kultuře česko-německého příhraničí.

„Jde spíš o odbornou publikaci, která dokumentuje některé fenomény z hraničních oblastí Česka a Německa. Navazuje na tři naše předchozí publikace o proměnách Krušnohoří," řekl Petr Mikšíček.

Před Vánocemi přitom Antikomplex vydal knihu Sudetské osudy, která přináší zajímavé příběhy lidí, kteří se v bývalých Sudetech narodili, museli se z různých důvodů vystěhovat, nebo se sem naopak v nedávné minulosti přistěhovali a žijí tu.

Kalendář pro Klínovec

Jedním z významných projektů, kterými se nadšenci ze sdružení snaží propagovat Krušné hory a jejich dominantu - vrchol Klínovec, je i nástěnný kalendář fotografií s krušnohorskými zajímavostmi. Prodává se za sto korun v obchodech v Božím Daru nebo přímo u rozhledny na Klínovci a výtěžek z něj je věnován na obnovu horského hotelu s rozhlednou, který na nejvyšším vrcholu severočeského pohoří chátrá.

„Z patnácti set kusů se už víc než dvě třetiny prodaly. O kalendář je velký zájem. V jeho duchu proto nejspíš vznikne i série krušnohorských pohlednic," uvedl Mikšíček.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severní Čechy

Autor: ONDŘEJ ČERNÝ

Diskuse

Vložit nový příspěvek

Tento projekt byl spolufinancován z prostředků EU v rámci iniciativy Společenství INTEREG IIIA