Hymna Krušnohoří
Výběr jazyka
Česky Deutch

Ulrich Möckel, autor mnoha publikací o zaniklých obcích Krušnohoří: Němci, kteří navštěvují českou stranu hor, jsou velmi úzkou skupinkou nadšenců do tohoto území. Važte si jich.

Ulrich Möckel 43 let starý rodák ze saského Schöneheide. Jako jeden z mále Čechů, Němců či sudetských Němců zná dějiny a příběy českých obcí v Krušných horách. Zpracoval již šest obcí na hřebeni hor, které buď zanikly nebo se z nich zachovala jen torza. Velmi často jezdí do Čech. Jak do obcí, tak do archivů a za známými. Byl sbírat materiály také v sudetoněmeckých archivech.

Které obce tedy již má Ulrich Möckel zpracované? Jelení, Rolava, Chaloupky, Přebuz, Rudné a Ryžovna. V budoucnu chce pokračovat dál a na řadě je nyní Měděnec.Můžeme jen doufat, že se na naší straně najde někdo, kdo tyto publikace přeloží a zprostředkuje také česky mluvícímu čtenáři.

Velmi zajímavě Uli odpověďel na otázku, kdo jsou Němci, které tak často vídáme v české části hor. Leckdy se na ně díváme jako na dobyvatele. Ale měli bychom si uvědomit, že to je úzká skupina nadšenců do naší části hor. Rozhodně neplatí, že by k nám občas jezdili všichni Němci či turisté ubytovaní na německé straně. Buďme proto za tyto nadšence rádi, protože pomáhají přežít našim hotelům, restauracím, aby občas mohly pohostit také nás - Čechy.


Představení. Jak jsem se stal zájemcem o dějiny českého Krušnohoří. První setkání. Kontaky. Jak vyšly první knihy o Přebuzi. Rolavě. Jelení. Rudném. Ryžovně a co příjde v budoucnu?

K zobrazení této položky je potřeba mít nainstalovaný Flash Player.

Co tě na příběhu českého Krušnohoří nejvíce zajímá. Je to odsun... Ne to je jen částečka. Hlavní je to osídlení před tím. Spory o výklad osídlení.

K zobrazení této položky je potřeba mít nainstalovaný Flash Player.

Jak tě přijímali vyhnaní sudetští Němci. Neni běžné aby někdo z bývalého východního Německu to zajímalo. Kdo jsou tvoji další partneři na české straně?

K zobrazení této položky je potřeba mít nainstalovaný Flash Player.

Jakou vidíš budoucnost Krušných hor. Znovuosídlení obcí. Asi těžko. Strašlivé silnice. Nepokrytí telefoním signálem. Žádná infrastruktura. Co říkáš na možnost vyhlásit CHKO a na větrníky?

K zobrazení této položky je potřeba mít nainstalovaný Flash Player.

Kdo jsou němečtí návštěvníci české strany hor? CHodí sem všicni nebo jen úzká skupina lidÍ? Víš více o saské či české straně hor? Jaké další obce chceš zpracovávat?

K zobrazení této položky je potřeba mít nainstalovaný Flash Player.

Diskuse

[1]  Marcela , mail

Chci tohoto nadšence pozvat na výstavu,, Jako Fénix z popela...malovaný Most" na téma zbourané město Mostk jeho 25 výročí zániku. Právě probíhá a mám radost, že jsem ,,narazila na podobnou duši byť z druhé strany hor. Jsem rozná Mostečanka. Výstavou vzdávám svůj soukromý hold zaniklému rodnému městu. Přijeďte do Duchcova na zámek kde je v Galerii Giacomo až do 28.10.2012. Bude mi moc těšit přijde-li hodně takových návštěvníků jako jste vy. Co připomíná zaniklé ajako já. Potěšte zatím nezaměstnanou amatérskou keramičku a ilustrátorku. Pozdravy z Mostu mobil 773458760. Čermáková Marcela 49 let.

Vložit nový příspěvek

Tento projekt byl spolufinancován z prostředků EU v rámci iniciativy Společenství INTEREG IIIA