Hymna Krušnohoří
Výběr jazyka
Česky Deutch

Matthias Greifenhagen: Schlettau je jedním z nejstarších měst Krušnohoří. Poznáte to i na půdorysu náměstí. Žádný renesanční hornícký čtverec s uhlopříčnou komunikací jako všude jinde.

Matthias Greifenhagen je již od roku 1990 starostou města Schlettau. Proto stál u zrodu novodobých tradic. Podílel se i na vydání knihy o historii města v textech a obrazech. Je zároveň velmi aktivní v přeshraniční spolupráci s Českou republikou. Potkali jsme jej na vernisáži výstavy Zmizelé Sudety v létě 2003 a také na výstavě Znovuobjevené Krušnohoří na podzim v Chemnitz.

Schlettau je založeno mnohem dříve než okolní renesanční města Annaberg, Oberwiesenthal, Jöhstadt či Bärenstein. Město se rozkládá v krásné poloze mezi kopci Bärenstein, Pöhlberg a Scheibenberg. Naleznete zde vodní tvrz, zámek a zahradu, kde se pravidelně každý rok v létě konají letní slavnosti. Potkáte zde až 10 000 lidí z širého okolí.

Město a jeho starosta má zkušenosti s tím, jak ovlivňuje rozvoj města CHKO. Jeho zkušenosti jsou ale jen dobré. S větrnými elektrárnami je to ale horší. Pan Greifenhagen si uvědomuje, že větrné elektrárny přišly do Krušných hor z Německa, ale myslí si, že v takové míře, jako se nyní staví v okolí Přísečnice, je nesymslné je stavět. Ničí jediné co Krušnohoří má - krásnou přírodu a daleký rozhled.

Představení. Původ. Dnešní role Schlettau mezi ostatními městy Krušnohoří. Historie města.

K zobrazení této položky je potřeba mít nainstalovaný Flash Player.

Jak se koukáte na možnost vyhlásit na české straně CHKO. Jaké máte zkušenosti z německého CHKO. Dobré.

K zobrazení této položky je potřeba mít nainstalovaný Flash Player.

Kritika větrných elektráren z německé strany.

K zobrazení této položky je potřeba mít nainstalovaný Flash Player.

Preshraniční spolupráce s partnerskou obcí Místo. Další ukázky spolupráce.

K zobrazení této položky je potřeba mít nainstalovaný Flash Player.

Diskuse

Vložit nový příspěvek

Tento projekt byl spolufinancován z prostředků EU v rámci iniciativy Společenství INTEREG IIIA