Hymna Krušnohoří
Výběr jazyka
Česky Deutch

Dárek Krušným horám k vánocům: 25 ročníků časopisu Erzgebirgszeitung od 19. 12. online.

Od 19. 12. si můžete procházet časopis, který od roku 1885 vycházel v Teplicích. Naskenované ročníky 1918 - 1943 naleznete zde.

Jeho jediným tématem je popis reálií, příběhů a aktivit v Krušných horách. Tento tiskový orgán Horského sdružení spolků Severních Čech se věnuje všem částem našeho pohoří. Nalezneme zde detailní popis přírody, cest, památek, uměleckých děl, medailonky osobností a mnoho popisů výletů a tipů na výlet. Přesto se nelze ubránit dojmu, že tento časopis, zvláště koncem třicátých let i přes svoji regionalitu, jedostranně popisuje pouze německé aktivity v kraji. Taktéž zde naleznete mnoho odkazů o nacionální nenávisti vůči Čechům. Zvláště vypovídající je číslo z listopadu 1938, kdy se zde naplno projevila do té doby potlačovaná radost z připojení k Německu.

Pokud tedy máme objektivně zhodnotit tyto dokumenty a vysvětlit jejich důvod k online prezentaci, musíme říci, že časopis Erzgebirgezeitung až do roku 1938 představuje výborný zdroj informací k regionu Krušnohoří. Ovšem ročníky 1939 - 1943 již víceméně představují propagandu válečného tažení nacistického Německa. Tyto materiály ve válečných číslech zabírají minimálně 50 % textů.
Časopis je proto třeba číst se zřetelem doby a informace "filtrovat" a brát je jako ideologicky zaujaté.

Přesto zde naleznete mnoho dobových materiálů, unikátních fotografií, vyprávění a vůbec dostatek etnografického materiálu. Společně s Komotauer Heimatkunde tvoří i Erzgebirge Zeitung důležitý zdroj informací k regionálním dějinám.

Diskuse

Vložit nový příspěvek

Tento projekt byl spolufinancován z prostředků EU v rámci iniciativy Společenství INTEREG IIIA