Hymna Krušnohoří
Výběr jazyka
Česky Deutch

ZO ČSOP Teplice, PS Fergunna - kdo jsme a co děláme

ZO ČSOP Teplice je jednou ze stovek základních organizací Českého svazu ochranců přírody (více zde), které působí na celém území České republiky. Novou aktivitou této základní organizace je vytvoření pozemkového spolku (PS) Fergunna, jehož hlavním cílem je ochrana přírody a krajiny Krušných hor.

ZO ČSOP Teplice - historie, aktivity

Organizace funguje již od roku 1985, kdy měla deset členů. V roce 89 už měla organizace 50 aktivních a 20 platících členů a zabývala se mnoha rozličnými činnostmi.

Z praktické ochrany přírody lze vyjmenovat např.:
- sledování fauny a flóry na Grunwaldském vřesovišti a další práce v rámci destiletého plánu
- provádění pokusné výsadby a rozmnožování původních porostů Krušných hor
- práce v rámci akce Formica (ochrana mravenců)
- rozmísťování ptačích budek ve vytypovaných oblastech Krušných hor
- označování stromů, které byly schváleny jako chráněné přírodní výtvory apod.

Činnost v této době probíhala i v rámci výchovného působení. Deset členů organizace vedlo kroužky ochránců přírody (při pionýrské organizaci). Činnost organizace byla předváděna ve 3 vývěsních skříňkách - v Teplicích, v Dubí a v Proboštově.

V polovině devadesátých let...

PS Fergunna

V současné době je hlavní činnost organizace směřována na rozvoj pozemkové spolku Fergunna.

"Pozemkové spolky jsou neziskové organizace, pečující o přírodní a kulturní dědictví naší země na základě dlouhodobého právního vztahu k zájmovým lokalitám (jsou jejich vlastníky, případně je mají v dlouhodobém pronájmu nebo jinak s jejich vlastníkem úzce spolupracují). Pozemkovými spolky jsou jak základní organizace ČSOP, tak i další spolupracující neziskové organizace. Činnost pozemkových spolků se řídí přísnými pravidly." (www.mistoproprirodu.cz)

Hlavním cílem PS Fergunna je ochrana přírody a krajiny Krušných hor a v rámci tohoto cíle se snaží spolek působit na několika lokalitách, v současné době převážne na východě hor. Lokality, které má spolek ve správě jsou:
- Přírodní rezervace Špičák
- Přírodní rezervace Černá louka
- Zadní a Přední Cínovec
další lokality jsou v jednání (např. zamokřená louka v obci Košťany) a mnoho jich samozřejmě vytipovaných během dlouhého působení organizace a jejích členů v prostoru Krušných hor. V současné době je také jednáno o přeshraniční spolupráci s Naturschutzzentrum Erzgebirge v rámci programu Interreg Ziel III.
Podrobnější informace o jednotlivých lokalitách, které má spolek v péči a také o dalších aktivitách a zajímavostech, bude pojednáno v samostatných článcích.
ViR

Diskuse

[1]  Petra Vodochodská, mail

Dobrý den, zajímám se o přírodu v Krušných horách a momentálně se věnuji práci "Historické rozšíření šelem v Krušných horách". Budu ráda za nahlédnutí do jakýchkoliv publikací a knih s danou problematikou. Uvítala bych i schůzku s myslivci, pozorovateli fauny v Krušných horách a tak dále. Pokud mi můžete pomoci, budu velmi ráda. Petra Vodochodská :)

[2]  Martin V., mail

Zkuste http://www.droserabublava.cz/

[3]  Jaroslav Hron www.jaroslavhron.ic.cz, mail

Dobrý den, dovolte mi Vám nabídnout adresu mého webu, kde je mnoho zboží z celých severních Čech (historie měst a obcí i zaniklých). Jaroslav Hron www.jaroslavhron.ic.cz

[4]  Compare 7 Seater Cars Australia, mail

zomao{ols, <a href="http://www.depaulca.org/">Levitra 10</a>, TFhCMVg, [url=http://www.depaulca.org/]Levitra vs celais[/url], eZcdQHV, http://www.depaulca.org/ Levitra for sale, KzilKai, <a href="http://gormanfamilytree.com/">Second Hand 7 Seater Cars</a>, KJSZPdl, [url=http://gormanfamilytree.com/]7 Seater Cars Reviews[/url], DkPonHx, http://gormanfamilytree.com/ Compare 7 Seater Cars Australia, hFQBdWP, <a href="http://hghopinions.com/">Books on hgh</a>, udAnPqv, [url=http://hghopinions.com/]Nutrition hgh[/url], qCQjgys, http://hghopinions.com/ Hgh hormone releasers, TVxFWUr, <a href="http://onlineblackjackwalkthrough.com/">Online blackjack scams</a>, BUCmtlK, [url=http://onlineblackjackwalkthrough.com/]Live online blackjack[/url], sbvsykk, http://onlineblackjackwalkthrough.com/ Gambling online blackjack, NAjtbwO, <a href="http://distanceonline.com/plus500-review/">Plus 500 Review</a>, AKzLYoq, [url=http://distanceonline.com/plus500-review/]Plus 500 review[/url], AVaWjmY, http://distanceonline.com/plus500-review/ Plus500 Review, UmituKs, <a href="http://www.tadalafilbloguide.com/">Where to find tadalafil</a>, aYvfjLB, [url=http://www.tadalafilbloguide.com/]Tadalafil[/url], qMUCInW, http://www.tadalafilbloguide.com/ Cipla tadalafil, rpWUmUb.

Vložit nový příspěvek

Tento projekt byl spolufinancován z prostředků EU v rámci iniciativy Společenství INTEREG IIIA