Hymna Krušnohoří
Výběr jazyka
Česky Deutch

Chcete pracovat pro dobro Krušných hor? A zanechat po sobě stopy? Staňte se manažerem pro projekt Cíle 3 - Středoevropská kulturní krajina Montanregion Erzgebirge / Krušnohoří cesta k světovému dědictví UNESCO.

( 12.5.2010 / Mikšíček ) Krajský úřad Ústeckého kraje vyhlašuje výběrové řízení na pozici projektového manažera pro dvouletý projekt Cíle 3 " Středoevropská kulturní krajina Montanregion Erzgebirge / Krušnohoří
cesta k světovému dědictví UNESCO“

Plné znění inzerátu po rozkliknutí příspěvku. celý článek


Stokilometrový nonstop pochod Krušnohořím - přidejte si i Vy!

( 25.3.2010 / Mikšíček ) Nadšenec do poutí a pochodů přírodou, Josef Cupal z Nejdku organizuje již xtý ročník nonstop 100 kilometrových pochodů. Tentokrát je trasa po hřebeni Krušných hor v termínu 16. -18. 4. 2010. Jestli se chcete přidat, podívejte se na web http://cupino.blog.cz/

Podrobné informace o pochodu získáte po rozkliknutí tohoto příspěvku.

celý článek


Krušné hory v dobových filmech

( 23.2.2010 / Mikšíček ) Česká televize v sobotu 20. 2. odvysílala díl Hledání ztraceného času na téma Krušné hory. Koukněte se ZDE celý článek


Filmový festival v Sokolově s tématem Němci v Čechách 13. - 15. 11. 2009

( 28.10.2009 / Mikšíček ) Katedra Estetiky FF UK v Praze pořádá ve dnech 13. - 15.11. 2009 filmový festival v kině Alfa v Sokolově.

Tématem jsou filmy z období 1. republiky, poválečné filmy a také současné snímky.

Vstup je zdarma. Program začína v pátek 13.11. v 17:00

V sobotu 14. 11. od 16:00 proběhne přednáška Petra Mikšíčka na téma Sudety.

Program akce naleznete zde. celý článek


Křest knihy Tváře Krušnohoří na Lesné se nesl v přátelské náladě.

( 17.6.2009 / Mikšíček ) Dnes 16. 6. od 17:00 proběhl slavnostní večer na Lesné. Sešli se zde lidé jak z české strany hor, tak i ze saské. Byl zde představen projekt Krušnohorského muzea v přírodě na Lesné ve spolupráci s městem Seiffen. Informoval o něm Dr. Konrad Auerbach. Vystoupil také pan starosta města Seiffen Heinz Seidler.

Dále proběhl křest knihy. Sešli se zde lidé, bez jejichž spolupráce by nemohla vzniknout. Proto jsme rádi nechali tyto lidi předstoupit veřejně jsme jim poděkovali. Zůčastnili se také čtyři osobnosti se kterými je v knize rozhovor. Petr Rojík, Antonín Herzán, Petr Pakosta a Pavel Koukal.

Bohužel se nezúčastnili tři hlavní tahouni týmu, a to překladatelka všech textů do němčiny paní Angela Lindner, která odvedla natolik perfektní práci, že pan historik Dr. Albrecht Kirsche z Drážďan označil překlad za Top Übersetzung. Chyběl také redaktor českých textů, Josef Šebek, který jim dal tolik péče, že se z ústně vedených rozhovorů udělal krásné knižní povídání. To je totiž absolutně něco jiného. Třetím je kreativní grafik Lukáš Cupal, který odvedl perfektní práci na vzhledu knihy. Díky i těmto lidem.


Celá akce proběhla v srdečné a uvolněné atmosféře, za což jsme velmi rádi a všem za ní děkujeme. Antonín Herzán a zaměstanci hotelu Lesná připravila krásné a chutné pohoštění pro všechny. Díky.

Fotografie z akce jsou k vidění zde. celý článek


Větrno-energetická základna Krušné hory. Chceme to tak?

( 5.5.2009 / Mikšíček ) Již v květnu 2009 je Ústecký kraj suverénní větrno-energetickou základnou republiky. Má instalovaný výkon 70, 7 MW a je krajem s největším množstvím větrných elektráren v republice. Na druhém místě je Olomoucký kraj pouze s 16, 2 MW instalovaného výkonu. Karlovarský kraj má oproti tomu instalovaný výkon 3,4 MW a je až na šestém místě v republice. celý článek


Výstava Zmizelé Sudety je od 22. 7. k vidění v kostele Sv. Václava ve Výsluní

( 23.7.2008 / Mikšíček ) Až do konce srpna si můžete prohlédnout výstavu mapující "ruinizaci" dvanácti českých pohraničních regionů v impozantních prostorách kostela Sv. Václava ve Výsluní. Využijte jedinečného spojení a přijďte se podívat. Výstava je zde k vidění až do konce srpna.

Výstava je podpořena poprvé v historii Antikomplexu velikým šest metrů dlouhým poutačem přes státní silnici. Doufáme, že se nám v prodeji knihy a návštěvnosti vyplatí, protože jeho výroba nebyla nic levného. Je ale zřejmé, že díky poutači můžeme nyní udělat turné výstavy po kostele Sv. Václava :-) A ten je skoro v každém městě či městečku.

Fotografie z akce jsou zde. celý článek


14. 7. od 21:00 na ČT 1 se bude vysílat dokument z cyklu Na cestě po Krušných horách

( 8.7.2008 / Mikšíček ) Jistě tento cyklus znáte - komentují ho Jiří Bartoška a Miroslav Donutil.

Tentokrát nás provedou po Krušných horách.

Natáčelo se první týden v květnu po celém dlouhém hřebeni Krušných hor.
A kdo za celým dílem stál? Scénáristka a režisérka Adéla Špajlová a kameraman Tomáš Nováček. Pokud byste jim chtěli sdělit své dojmy z pořadu, prosím napište jim na: [email protected]

Odkaz na stránky pořadu je zde:

celý článek


Prohlédněte si první videa :-) Pět reportáží z pořadu Kosmopolis o Krušných horách a Sudetách.

( 11.3.2008 / Mikšíček ) Ve spolupráci s režisérem Jakubem Skalickým vzniklo pět dílů o specifickém údělu Krušnohoří a potažmo celých Sudet. Natáčeli jsme na Přísečnici, v Chomutově, v Kraslicích, v Ústí nad Labem, na Rolavě, Božím Daru, Ryžovně, atd.....

Přejeme příjemné pokoukání a mnohokrát děkuji Jakubovi Skalickému za zpřístupnění dílů na internetu.
PM celý článek


Graslitzer Heimatbrief - od 27. února je online 21 ročníků

( 27.2.2008 / Mikšíček ) 21 ročníků kraslického časopisu rodáků je odedneška online. Můžete si tedy pročíst ročníky 1949 až 1970. Naleznete je ve Fotogalerii v sekci Písemné prameny.Další ročníky bohužel nemáme.
Pokud byste věděli o dalších ročnících, dejte nám prosím vědět, v rámci možností zajistíme jejich digitalizaci.

Příjemné počtení přeje Petr Mikšíček a Lukáš Grüner, který časopis skenoval. celý článek


Karel Lím - propagátor Krušných hor na začátku 20. století a jeho prorocká slova....

( 22.2.2008 / Mikšíček ) V roce 2008 vzpomeneme 50. výročí od úmrtí krušnohorského propagátora Karla Líma (1875 – 1958)

Menšinový učitel a nadšený propagátor turistiky v Krušných horách KAREL LÍM již v roce 1924 zval Čechy do Krušných hor. Dokázal přesně popsat, co nabízejí unikátního Krušné hory a srovnat to s ostatními Českými horami.
Zároveň už ve dvacátých letech popsal jakési stigma, kterým trpí Krušnohoří i dnes. Resp. jsme netušili, že už tehdy lidé koukali na tyto hory jako na uhelným dýmem zavalené pohoří....

Přečtěte si tedy Límovo pozvání do Krušných hor. Možná nám otevře hlubší pohled do duše a traumat tohoto déle, než jsme čekali, přehlíženého horského kraje.

Text o K. Límovi poskytl litvínovský kronikář, pan Václav Moravec.

celý článek


Jedna ze zaniklých rozhleden Krušnohoří - Jeřabina. Krásný výhled zde ale zůstal...

( 18.1.2008 / Mikšíček ) Rozhledna Jeřabina (Hasselstein) byla umístěna na vrchu Jeřabina, 100 m od severně od silnice z Křížatek do Mníšku, v nadmořské výšce 788 m. V době po vzniku mosteckého Erzgebirge-Verein (1880) se objevila snaha po založení staveb, které by se staly turistickými cíli. celý článek


Ve Fotogalerii přibylo mnoho nových historických snímků z obcí a měst východních Krušných hor a Podkrušnohoří

( 18.1.2008 / Mikšíček ) Díky spolupráci s panem Petrem Jakschem z Cínovce jsme získali pro potřeby www.znkr.cz sbírku historických fotografií. Nahlédnout do minulosti tak nově můžete např. v Teplicích, Krupce, Dubí, Petrovicích, Krásném Lese, Fojtovicích, Cínovci, Zinnwaldu, Rehefeldu, Geisingu, Altenbergu, Moldavě, Duchcově, Oseku či Mostě.

Příběhy lidí z této oblasti si můžete poslechnout v sekci Paměti Krušnohoří. Vřele doporučuji povídání s panem Pavlem Koukalem. Je to asi nejlepší rozhovor, který na www.znkr.cz máme.

Je tedy možné, že časem rozšíříme knihu Znovuobjevené Krušnohoří více na východ. Historický materiál k dispozici již máme.

PM celý článek


Neudeker Heimatbrief - pro lepší hledání v obsahu čísel byl zveřejněn index textů o všech obcích z okresu.

( 8.1.2008 / Mikšíček ) V rámci projektu Mozaika krušnohorské kultury jsme zdigitalizovali všechny ročníky Neudecker Heimatbrief. Od roku 1948, který byl ještě ručně tištěn až po rok 1998.

Naskenovaný Neudecker Heimatbrief naleznete v sekci Fotogalerie/Naskenované písemné prameny.

V sekci Písemnosti v levém zeleném menu naleznete záložku Neudeker Heimatbreif, kde si můžete vyhledat Svazek, číslo časopisu a stránku, na které se nachází člának z místa, které Vás zajíma. Nejlépe podle čísla časopisu a ročníku potom můžete hledat ve fotogalerii v naskenovaných Heimatbriefech. Tento index pro stránky www.znkr.cz zajistil pan Miroslav Holeček z Nejdku.

Pokud Vás zajímají vzpomínky na tuto oblast, názory sudetoněmecké skupiny rodáků, můžete na těchto stránkách využít unikátní digitální sbírky materiálů k tomuto bývalému okresu.
PM celý článek


Petr Mikšíček: O projektu Mozaika krušnohorské kultury

( 10.1.2008 / Mikšíček ) Rozhovor, který natočil David Hertl z Českého rozhlasu Sever. Povídali jsme si o sbírání střípků do moziaky krušnohorské kultury a také o příbězích, které jsou k poslechnutí na stránkách. celý článek


Veselé Vánoce a šťastný Nový rok

( 2.1.2008 / Mikšíček ) Mnoho úspěchů, nových objevů a příjemných okamžiků vám přeje Petr Mikšíček a tým lidí okolo projektu Znovuobjevné Krušnohoří.

celý článek


Pozvánka na otevření Ježíškovy cesty na Božím Daru 8. 12. 2007

( 10.12.2007 / Mikšíček ) Na Božím Daru v 13:00 proběhne tisková konference v hotelu Praha. Potom se program přesune do skiareálu Nowako. Kde bude "slavnostně překousnuta sladká stuha" na začátku ježíškovy cesty po okolí Božího Daru. Děti zde dostanou od Ježíška drobné ceny.

Všichni velcí a malí jsou zvání na Boží Dar ! :-) celý článek


Pamětní kameny připomínají historii zmizelých míst

( 13.11.2007 / Mikšíček ) 10.listopadu 2007 se uskutečnilo slavnostní vysvěcení 15 pamětního kamene v oblasti Schönau / Snĕžná. Financování a realizaci společně uskutečnily Společnost přátel města Kraslice, Svaz domovců z Kraslic, Fond Německo-České budoucnosti a další sponzoři.

S původní myšlenkou postavit v místě svého narození pamětní kámen přišel rodák Klaus Hoyer. Je hezké, že tato iniciativa byla podpořena na české straně a tak byl vztyčen patnáctý kámen. Perspektivně by počet kamenů mohl být zvýšen na 24. Na místě se také vždy nachází informační tabule s kronikou v českém i německém jazyce a s historickými obrázky.

Po vzpomínce na jakubský kostel v Schönau / Snĕžná, po promluvě zástupců Sdružení přátel Kraslic a Svazu domovců z Kraslic posvětil farář Petr Fořt z Kraslic symbolicky všech 15 pamětních kamenů. Bohužel silné sněžení uzavřelo silnice a nebylo možno uskutečnit plánovanou cestu autobusem kolem dalších kamenů. Závěr úspěšné akce tvořilo setkání v kulturním domě v Kraslicích, kde došlo ke konstruktivní výměně názorů mezi německými a českými účastníky.

Pro Krasličáky stejně jako pro bývalé německé obyvatele tohoto regionu jsou tyto akce jistě významným krokem k vyrovnání se s minulostí jejich domova. Pamětní kameny mohou vést k větší informovanosti, ale i k diskusi. Dějiny mohou být posuzovány pouze na základě objektivních fakt. Směs vybraných fakt s osobními a nacionalistickými pohledy brání objektivitě.

Na cestě k normálním vztahům mezi Němci a Čechy je zapotřebí mnoha dalších kroků, tato akce byla jedním z nich.

Pamětní kameny lze dále najít na následujících místech, z části zaniklých obcí:
Schwarzenbach / Černá, Lauterbach / Čirá, Markhausen / Hraničná, Stein / Kámen, Kirchberg / Kostelní, Schönwerth / Krásná, Frankenhammer / Liboc, Konstadt / Mlýnská, Neudorf / Nová Ves, Ursprung / Počátky, Schönau / Snĕžná, Waltersgrün / Valtéřov, Waitzengrün / Loučná, Hochgarth / Obora und Nancy / Rájec.
celý článek


Vítáme na stránkách www.znkr.cz dvě významná krušnohorská občanská sdružení: Jde o Nejdek a O.S. Abertamy.

( 23.10.2007 / Mikšíček ) Stránky Mozaiky krušnohorské kultury si do vínku daly být křižovatkou pro všechny, které zajímá minulost a současnost Krušných hor. Jde nejen o propagaci hor, ale také o podporu činnorodým lidem. Proto tyto stránky nabízejí i možnost občanským sdružením a dalším uskupením, vytvořit si vlastní internetovou prezentaci přímo zde. Čím více zde bude zapojeno sdružení a lidí, tím více budou stránky navštěvovány. Stránky tak budou nabývat na důležitosti a zajímavosti. Mohou se tak stát skutečnou křižovatkou pro obnovu krušnohorské krajiny a kultury.

Proto jsme rádi, že sdružení Jde o Nejdek a Občanské sdružení Abertamy se rozhodla pro vstup do komunity krušnohorských nadšenců. Vítejte :-)

Pokud máte také zájem se spojit dohromady pod www.znkr.cz, tak se stačí ozvat na email [email protected] Za využívání redakčního systému a za hosting stránek nezaplatíte ani korunu.

Redakční systém Shark Vám umožní vkládat články, fotografie, hudební a video položky. Založit si můžete vlastní fotoalbum. Informovat veřejnost můžete také pomocí Aktualit na Homepage a Událostí v Kalendáři akcí. celý článek


Máte tip na rozhovor se zajímavými lidmi? Napište nám o něm nebo ho sami natočte.

( 5.11.2007 / Mikšíček ) Pokud znáte ve svém okolí někoho, kdo je pro Krušné hory či Karlovarský a Ústecký kraj zajímavý, neváhejte nám takového člověka doporučit. Rádi budeme i do budoucna rozšiřovat sbírku Pamětí Krušnohoří.

Zajímají nás lidé, kteří mají zajímavý předválečný či poválečný osud. Taktéž bychom rádi zmapovali všechny osídlenecké skupiny které v rámci osidlování přišly do Krušných hor. Tedy Čechy, Slováky, Romy, Volyňské Čechy, Rumunské Čechy, Rumunské Slováky, Maďary, Němce či Vietnamce. Dále je jistě potřebné upozornit na mladší nadšence, kteří se snaží obnovovat tradice, kulturu a spolky. Také šikovné starosty či starostky.

Pokud chcete sami rozhovor vést, je možné zapůjčit techniku nebo po domluvě mohu rozhovor natočit sám.

Díky za spolupráci :-))) celý článek


Motto projektu Mozaika krušnohorské kultury

( 11.10.2007 / Mikšíček ) Krušné hory bývaly před rokem 1945 nejobydlenějšími horami Evropy.

Na horském hřebeni, na severních a jižních svazích žili horníci, zemědělci, rukavičkáři a další odvážní horalé.
Společně po staletí vytvářeli svébytnou kulturu.
Po druhé světové válce však tato kultura odešla společně s bývalými obyvateli.
Dnes se tak můžeme seznamovat pouze s jejími střípky.

Noví obyvatelé hor po roce 1945 začali vytvářet nové příběhy a dějiny.
A předělali hory podle obrazu svého.
Duše a tvář Krušnohoří se změnily.

Z těchto nesourodých střípků
A oddělených dějin Krušných hor
Se pro vás budeme snažit vytvořit
MOZAIKU KRUŠNOHORSKÉ KULTURY.

Poznejte historii a současnost
Krušných hor
ve fotografiích,
písemných pramenech
a vyprávění zajímavých osobností


Projekt Mozaika krušnohorské kultury je financována ze zdrojů Evropské unie a z rozpočtu města Boží Dar.


celý článek


Závěrečná zpráva projektu Mozaika krušnohorské kultury

( 19.10.2007 / Mikšíček ) Projekt Mozaika krušnohorské kultury měl ve vínku shromáždit další materiály etnografické povahy, které se váží k dějinám a kultuře české i saské strany Krušnohoří. Tyto materiály následně upravit pro internetové použití a uploadovat je na stránky www.znkr.cz.

Jak se nám tedy tento záměr podařilo zrealizovat? celý článek


Jak používat stránky www.znkr.cz ?

( 12.10.2007 / Mikšíček ) Vážení návštěvníci. Tyto stránky nejsou pro vás pouze pasivní zábavou, ale také sami můžete rozšířit jejich obsah. Stačí se zaregistrovat a poté můžete vkládat vlastní fotoalba do sekce Alba uživatelů stránek www.znkr.cz Jednotlivé snímky můžete vložit i do existujících alb obcí.

Také můžete vložit aktuality přímo na Homepage. Dále vložit události do Kalendáře akci.

Po domluvě se správcem stránek můžete získat i administrátorská práva pro vkládání vlastních rozhovorů, článků a videí.

Stačí napsat na [email protected]

Přeji vám příjemnou zábavu a děkuji za pomoc při skládání mozaiky krušnohorské kultury. celý článek


Neudeker Heimatbrief - digitalizoavná historie Krušnohoří v podaní vyhnanců z Krušných hor

( 8.1.2008 / Mikšíček ) V rámci projektu Mozaika krušnohorské kultury jsme zdigitalizovali všechny ročníky Neudecker Heimatbrief. Od roku 1948, který byl ještě ručně tištěn až po rok 1998.

Naskenovaný Neudecker Heimatbrief naleznete v sekci Fotogalerie/Naskenované písemné prameny.

Pokud Vás zajímají vzpomínky na tuto oblast, názory sudetoněmecké skupiny rodáků, můžete na těchto stránkách využít unikátní digitální sbírky materiálů k tomuto bývalému okresu.
PM celý článek


Motto projektu Mozaika krušnohorské kultury

( 1.8.2007 / Mikšíček ) Krušné hory bývaly před rokem 1945 nejobydlenějšími horami Evropy.

Na horském hřebeni, na severních a jižních svazích žili horníci, zemědělci, rukavičkáři a další odvážní horalé.
Společně po staletí vytvářeli svébytnou kulturu.
Po druhé světové válce však tato kultura odešla společně s bývalými obyvateli.
Dnes se tak můžeme seznamovat pouze s jejími střípky.

Noví obyvatelé hor po roce 1945 začali vytvářet nové příběhy a dějiny.
A předělali hory podle obrazu svého.
Duše a tvář Krušnohoří se změnily.

Z těchto nesourodých střípků
A oddělených dějin Krušných hor
Se pro vás budeme snažit vytvořit
MOZAIKU KRUŠNOHORSKÉ KULTURY.

Poznejte historii a současnost
Krušných hor
ve fotografiích,
písemných pramenech
a vyprávění zajímavých osobností


Projekt Mozaika krušnohorské kultury je financována ze zdrojů Evropské unie a z rozpočtu města Boží Dar.


celý článek


Tělo a duše krajiny česko -německého pohraničí

( 1.6.2007 / Mikšíček ) Hledání původní duše

Opuštěné aleje - odumírající krásaZnáte ten zvláštní pocit při toulkách krajinou Sudet? Vyrazíte do strání pohraničních hor a procházíte paseky, lesy, džungle náletu. Když vyjdete z hustých lesů, objevíte ztichlé mítiny a zarůstající louky.... celý článek


Pomozte i Vy s vytvářením obsahu těchto stránek, máte-li chuť :-)

( 1.6.2007 / Mikšíček ) Tento centrální informační web pro historii, krajinu a kulturu Krušnohoří se zatím usídlil spíše na západní a centrální části Krušnohoří. Samozřejmě bychom rádi postihli celé toto dlouhé a krásné pohoří.

Záleží to ale hlavně na Vás: pokud můžete, pošlete mi prosím historické fotografie, současné snímky, písemnosti k Vaší obci či regionu a web tak může krásně růst a zvyšovat svoji hodnotu.

Díky za Vaši účinnou pomoc. Stačí se jen zaregistrovat a můžete diskutovat, uploadovat, psát či poslouchat.

Krušné hory se již brzy mohou pyšnit internetovými stránkami, které nemá žádné jiné pohoří v republice. :-)))... celý článek


Co Vám mohou tyto stránky přinést?

( 1.6.2007 / Mikšíček ) Možná se budete divit, ale opravdu mnoho !!! :-)

Tento web Vám nabízí největší online sbírku historických fotografií ze středního, centrálního a západního Krušnohoří jak na české, tak na saské straně. Naleznete zde více než 7400 historických fotografií z více než 30 sídelních lokalit. Také zde naleznete naskenované písemné prameny k dějinám Krušnohoří. Zároveň si zde můžete prohlédnout všechny fotodvojice, které vznikly v rámci projektu Znovuobjevené Krušnohoří. Tento cenný historický materiál naleznete pod odkazem Obce nebo si fotografie můžete prohlédnout přímo v odkazu Galerie. V neposlední řadě si zde můžete prohlédnou líbivé fotografie z většiny míst centrálního a západního Krušnohoří, které jsem za poslední tři roky pořídil. U každé obce funguje diskuzní fórum, takže se můžete ptát, shánět či nabízet materiály, fotografie či další informace týkající se té které obce.

Pokud byste chtěli uveřejnit i Vaše snímky pro komplexnější mozaiku krušnohorského života v dávné i nedávné minulosti, můžete mi zaslat snímky na CD.

Doufám tedy že se Vám stránky budou líbit. Jakýkoliv dotaz směrujte prosím na [email protected] celý článek


25. 1. 2007 se rozbíhá projekt Mozaika krušnohorské kultury

( 1.6.2007 / Mikšíček ) přísečnická vodaKoncem ledna 2007 zahájíme práce na projektu Mozaika krušnohorské kultury, který navazuje na Znovuobjevené Krušnohoří.

Co nás a vás tedy čeká?

Od konce března budete moci pracovat s zbrusu novými internetovými stránkami. Každý... celý článek