Hymna Krušnohoří
Výběr jazyka
Česky Deutch

Přes mráz -13 stupňů Kráčmera dorazil do Vejprt. Jenže tam na něj čekala Marzebilla.... Reportáž z natáčení v Krušných horách.

( 22.2.2011 / Mikšíček ) Ve dnech 20. až 22. 2. jsme natočili další díl pořadu Vzduchoplavec Kráčmera. Tentokrát ve Vejprtech a okolí. Všechny fotografie z natáčení naleznete Z D E].

V neděli 20. 2. jsme se sešli s žáky ze školy a vedením školy na hřbitově ve Vejprtech. Všichni tři herci: Dominika, Jakub a Filip, byli perfektně připraveni a natáčení odsýpalo nezvykle rychle. A to i přes vlezlý mráz. Přesto jsme museli děcka zavřít do auta, kde si s Klárou povídala a hřálo je nezávislé topení. Zvláště Dominika předvedla vyteplené boty, jaké jsem ještě nikdy neviděl. Filip překonal nejistotu a podal životní výkon:-) Jakub jistě tvrdil muziku.

Po obědě Pod Lipami jsme natočili chůze městem, rozlučku u hraničního mostu. Pokračovali jsme supermafiánskou scénkou ve škole. Perfektní výkon zde podala Lucka, před kterou smekám. Taková vyjednávačka, to se jen tak nevidí. Dokázala roli každým novým jetím vylepšit a zároveň se ani jednou nezaškobrtla. To je talent :-)

S výkonem dětských herců jsme byli spokojení jako snad zatím nikdy. Děcka, to pochvala, moc pochvala :-))

Druhý den jsme natáčeli na louce u vodárny nad Vejprtami scénky s Marzebillou. Je vidět,že je vzdálenou příbuznou jizerskohorského Muhua. Ale byla svá a krušnohorsky řízná. Vyběhla z březového lesa, roztočila kotvu, chytla balón a přes jekot Kráčmerův jej stáhla k zemi.

Odlet byl ještě vtipnější. Kráčmera dramatizoval příběhy, které se v kraji dozvěděl a Marzebilla se smála, až se za břicho popadala.

Královsky se bavil i štáb, který jinak dost mrznul. Ačkoliv bylo krásné počasí, tak bylo celý den mínus 13 stupňů. Naštěstí jsme měli várnici teplého čaje a rum.

Po natočení a pár knedlících Pod Lipami jsme vyjeli na Háj, kde nejprve zapadl jeden televizní autobus. Zde jsme natočili Tomovu chůzi mezi Klínovcem a Fichtelbergem. Vrchol programu a taky mrazu byl na Fichtelbergu. Kráčmera se oblékl, nazul snowboard a sjel si černou sjezdovku pod lany lanovky dolů do Kurort Oberwiesenthalu. Díky přidělané kameře na helmě jezdce máme i autentické záběry z Kráčmerovy jízdy.

Panovalo krásné počasí a tak jsme nabrali malebné snímky z okolí.

V úterý se dotáčeli záběry pro M.Očka, fotodvojice a žánrové záběry ze života na hranici ve Vejprtech a na Loučné.

Co říci závěrem? Krásné natáčení ve fajn partě lidí, skvělá děcka, podpora paní Jiránkové.

Ale něco zůstalo nevyřčeno. Co? No přece celá ta záhada, jak to že neměl Kráčmera listy z deníku doma, ale ocitly se ve Vejprtech? A jak to, že o nich věděla Marzebilla? A jak se dostaly k dětem? Veliké mystérium. Kdo jej nejlépe rozřeší, získá scénáristickou cenu Antikomplexu a České televize. celý článek


Schänkerův kříž ve Fojtovicích

( 14.1.2008 / Mikšíček ) Schänker kříž stejně jako ostatní ve Fojtovicích a okolí byly vystaveny na počet událostem, které se pojí s bývalými obyvateli Fojtovic. Podle pamětníků byl Schänker kříž vystaven rodinou bohatého hospodáře z Fojtovic, který vlastnil několik polí a pár kusů dobytka. Součástí jeho hospodářství bylo borůvkové pole ve Fojtovicích na němž nechal vystavit svůj kříž.
Kříž měl informovat nejen kolemjdoucí, ale i místní obyvatele, že borůvkové pole je jeho majetek, a že borůvky NESMÍ nikdo trhat!

Z dochovaných dokumentů není patrné, zda tradiční borůvkové trhy, které se každoročně konaly u kaple Sv. Wolfganga mají spojitost s borůvkovým polem pana Schänkera.

NICMÉNĚ OBĚ TYTO UDÁLOSTI POUKAZUJÍ NA TO, ŽE SE TĚMTO PLODŮM JIŽ OD NEPAMĚTI DAŘILO V HORSKÝCH OBLASTECH KRUŠNÝCH HOR.
celý článek


Vilém Schwarz

( 1.6.2007 / Mikšíček ) Pan Schwarz pochází z Božího Daru. V prosinci 2004 jsme si povídali o proměnách tohoto městečka. Vlastní fotografie, většinou předválečné, z Božího Daru a okolí.... celý článek


Klaus Franke

( 1.6.2007 / Mikšíček ) Klaus Franke je z Breitenbrunnu a je předsedou Krušnohorského spolku. Společně s Abertamským spolkem organizují přeshraniční akce.

Vlastní sbírku fotografií z Breitenbrunnu a okolí a také mnoho snímků z české strany hor. Poví Vám toho mnoho o dějinách Krušnohoří.... celý článek


Gerhard Krakl

( 1.6.2007 / Mikšíček ) Pan Krakl pochází z Abertam a celý svůj život spojitl s abertamskými rukavičkárnami. Vypracoval se až na dlouholetého ředitele závodu. Stál zde až do smutného bankrotu rukavičkáren.

Vyprávět proto může o dlouhém časovém úseku Abertam.

Vlastní mnoho fotografií z Abertam.

Děkujeme mnohokrát za pomoc.

 ... celý článek


Václav Heller

( 1.6.2007 / Mikšíček ) Václav Heller z HřebečnéVáclav Heller žije na Hřebečné, kde provozuje penzion.

Získali jsme díky němu mnoho krásných snímků z Hřebečné, Abertam, Plešivce a Ryžovny. Také jsem několikrat dostal guláš zdarma a pivo. Penzion Heller byl pro mne vždy milou terénní základnou.

 

Děkujeme mnohokrát za spolupráci a přejeme mnoho štěstí a zdraví.

 

Kontakt: 602 149 669... celý článek


Pavel Schreiber

( 1.6.2007 / Mikšíček ) Pavel Schreiber z AbertamPavel Schreiber je nejstarším rodákem se kterým jsme mluvili. Pochází z Abertam a zde také žije.

Vlastní velikou sbírku snímků z předválečných Abertam, také mnoho knih vydaných rodáky. Pamatuje si časy předválečné a krásně avypráví o rukavičkářských závodech.

 

Děkujeme mnohokrát pane Schreibere za pomoc.

 

 ... celý článek


Rudolf Löffler

( 1.6.2007 / Mikšíček ) Rudolf Löffler je velmi fajn člověk, který funguje jako informační centrum mezi mnoha místními rodáky, pamětníky a také se saským Krušnohorským spolkem z Breitenbrunnu.

Vlastní také mnoho snímků z centrálnho Krušnohoří a zná spoustu dalších sběratelů. Např. pana... celý článek


Františka Fořtová

( 1.6.2007 / Mikšíček ) Paní Fořtová je ohromně komunikativní dáma, která si pamatuje spoustu momentů ze života v Božím Daru. Bohužel se našeho povídání neožil její manžel, který toho prý věděl mnohem více. I tak moc děkujeme za Vaše povídání.

Paní Fořtová vlastní sbírku fotografií z Božího Daru. Většinou z šedesátých až osmdesátých let.... celý článek


Vilém Schneider

( 1.6.2007 / Mikšíček ) Vilém Schneider - bohužel fotografii zepředu nemáme :-)Pan Willibald Schneider pochází z Mostecka, ale po válce byl s rodinou přestěhován do Horní Blatné, kde dodnes žije. V devadesátých letech byl starostou města. Dnes žije v krásné budově muzea, kterým vás rád... celý článek


Zdeněk Pánek

( 1.6.2007 / Mikšíček ) Zdeněk Pánek z NejdkuZdeněk Pánek je původem z Nejdku a dlouhou dobu zde působil jako vedoucí odboru Kultury a progapace a Infocentra. Za jeho působení vzniklo ve spolupráci i s panem Milanem Michálkem spousta zajímavých kulturních akcí, knih a výstavy.

Díky Zdeňkovi jsme se... celý článek


Brigitte Roscher

( 1.6.2007 / Mikšíček ) Paní Brigitte RoscherPaní Brigitte Roscher je nejvýše narozenou saskou krušnohorskou rodačkou. Narodila se přímo na meterologické stanici na Fichelbergu a část života zde i žila.

V dnešní době pracuje v Skimuzeu v Kurort Oberwiesenthalu, sbírá fotografie saského a českého... celý článek


Ulrich Möckel

( 1.6.2007 / Mikšíček ) Ullrich Möckel z SchöneheideUli Möckel je velikým fandou do Krušnohoří. Sbírá fotografie, články z časopisů a novin rodáků. Vydává knihy o zaniklých obcích. Hotové má již brožury o Jelení, Rolavě, Chaloupkách a Přebuzi. Nyní se chystá na Rudné a Vysokou Pec.

Nezištně pro projektu Znovuobjevené Krušnohoří poskytl mnoho pokladů se své sbírky. Jedná se hlavně o neznámé fotografie lidí z obcí, které získal u bývalých obyvatel. Doufáme, že se mu bude dařit i nadále a získá ještě mnoho materiálu.

Knihy o výše zmíněných obcích si můžete objednat příme u pana Möckela

Kontakt:

Ulrich Möckel, Muldenstr. 1, 08304 Schönheide

Tel. und Fax: 037755 / 55566
.... celý článek


Krásná galerie fotodvojic obce Kovářská od Dr. Jaroslava Klouba

( 1.6.2007 / Mikšíček ) Slavnost spolku hasičů v Kovářské v roce 1935Fotograf Dr. Jaroslav Kloub z Kovařské připravil krásnou sbírku fotodvojic z obce Kovářská a okolí. Na níže uvedených stránkách uveřejnil zatím 80 fotodvojic z různých epoch 20. století zabývající se vývojem krajiny, ulic,... celý článek