V zaniklém Doupově vznikne architektonicky unikátní poutní kostel. Pomůžete nám?
Sháníme dobrovolníky pro vykopání kamene z bývalého kostela v bývalém Doupově. Architekt Jakub Tejkl dostal povoleni k postavení poutního kostela v srdci vojenského prostoru. 31. 7. proběhne první zaměření ostatků kostela a někdy v první půli srpna se vydáme s lopatami a lany hledat vhodný historický kámen pro základ nového kostela.
Krásná idea, ale pořádná práce... Kdo se toho nebojí a chce se podílet na něčem úžasném, prosím ohlašte se mi. Spolupracovat na stavbě kostela můžete i dále. Kdy se vám taková věc poštěstí? Za všechny zaniklé obce, samoty a okresní město Doupov stokrát DÍKY !!!!! celý článek
V Senátu parlamentu ČR proběhla veřejná diskuze nad projektem Montanregionu Krušné hory / Erzgebirge
Sešli se zde zástupci Karlovarského, Ústeckého kraje, dotčených ministerstev, zástupci Technické univerzity v Freibergu a další hosté a přednášející.
Celé setkání uváděl senátor Jan Horník.
A vyznění celé akce? Vypadá to, že by tento projekt mohl zachránit zdevastovaný Jáchymov a zároveň jej posunout do čela celého Montanregionu v ČR. Toto místo si jistě svojí historií zaslouží. Dále dochází k vytipování vhodných památek na území KV a ÚST kraje. Ministerstvo kultury přislíbilo nadstandartní péči při přípravě zapsání památek na seznam UNESCO - hlavně je musí co nejdříve vyhlásit....
Jednalo se o první schůzku širší projektové skupiny.
Velmi pozitivní také je schválení projektu Montanaregionu v Ústeckém kraji pomocí dotačního programu Cíl 3.
Doufáme, že Montanregion v ČR rychle dožene přípravné práce v Sasku a pokusí se v letech 2013/2014 o zapsání na seznam UNESCO. Místní lidé budou tak mít šanci se více ztotožnit se svým krajem.
Fotografie z akce naleznete ZDE celý článek
o.s. Antikomplex hledá nového kolegu / novou kolegyni
ifa-kulturní asistent/ka pro německou menšinu v České republice
Popis pracovního místa:
Podpora kulturních aktivit v českém pohraničí, kterých se účastní i německá menšina. Jedná se především o aktivity, které oživují historickou paměť místního společenství a usilují o obnovu regionální identity.
Předpoklady:
Dobrá znalost němčiny.
Základní znalosti dějin česko-německých vztahů i německojazyčných dějin českých zemí.
Základní přehled o možných životních osudech českých Němců po roce 1945 (nucené vysídlení, pozdní vysídlení, život v Československu).
Ochota ke kontaktu se staršími lidmi.
Podmínky:
Místo je plánováno na 12 měsíců: od dubna 2010 do března 2011.
Výše ohodnocení: 550 EUR měsíčně.
Po obsahové stránce bude asistent/ka veden/a mentorem z Antikomplexu.
Datum pro podání životopisu a motivačního dopisu: 15.3.2010
Kontakt:
Mgr. Ondřej Matějka – ředitel
[email protected]
+420 608 974 856 celý článek
Divadelní představení na lanovce z Jáchymova na Klínovec ve dnech 12. a 13. 2. 2010
Divadelní představení na Klínovci
Studenti Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze připravují projekt Lanostory přímo pro svah nejvyšší hory krušných hor, Klínovce. Představení proběhne 12. a 13. února od 16:15 hod. na Jáchymovské lanovce.
Diváci tak budou mít příležitost shlédnout jáchymovský příběh v jednotlivých obrazech během jízdy na vrchol. Režisérka Apolena Vanišová a dramaturg Andrej Šoltés se nechali inspirovat pohnutou historií Krušných hor, ale i jejich pověstmi a legendami. Celý tvůrčí tým, čítající asi třicet osob, bude inscenaci připravovat přímo na místě už od počátku měsíce února.
Veškeré informace a novinky naleznete na adrese www.lanostory.eu.
Režie:
Apolena Vanišová (2. ročník obor režie a dramaturgie Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU)
Dramaturgie:
Andrej Šoltés (2. ročník obor režie a dramaturgie Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU)
Hrají:
studenti 1. ročníku oboru herectví Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU
Scénografie a kostýmy:
Studenti oboru scénografie Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU
Produkce:
Irena Velichová (2. ročník Katedry produkce DAMU)
Kristýna Kamenická (2. ročník Katedry produkce DAMU)
Monika Urbánková (2. ročník Katedry produkce DAMU)
celý článek
Česko-německý tábor v Krušných horách. Pro děti z Čech ZDARMA!
Pokud znáte děti ve věku 10 - 14 let z České republiky, které by mohl zajímat česko-německý tábor v oblasti středního Krušnohoří u obce Rübenau (u Kalku), tak se podívejte na přiložený soubor. Místa zde ještě jsou. Termín je první srpnový týden.
PM celý článek
Žáci z Krupky a z Geisingu společně obnovují zaniklý Přední Cínovec
Martin Rak, učitel ze základní školy při Biskupském gymnáziu v Krupce a paní učitelka Ute Burock ze ZŠ Geising společně vytvořili projekt obnovy Předního Cínovce. Hlavními aktéry v něm budou žáci obou škol. Jestli vás zajímá, co vše v rámci projektu vznikne, sledujte pečlivě novinky na našem webu. Projekt financuje Česko-německý fond budoucnosti a města Krupka, Dubí a Geising.
Více se dozvíte při rozkliknutí článku. :-)
Informace o projektu Velké a malé příběhy osidlování Karlovarského kraje v MF DNES
V středeční MF DNES, Karlovarské příloze, vyšel text o chystaném projektu o.s. Antikomplex v Karlovarském kraji, který má za úkol zmapovat osidlování tohoto regionu po 2. světové válce. Projekt vychází ze zkušeností se sběrem výpovědí pamětníků v rámci projektu Mozaika krušnohorské kultury.
Pokud byste měli zájem se o projektu dozvědět více informací či se do něj ještě zapojit, ozvěte se prosím na [email protected]
Text článku po rozkliknutí příspěvku.
PM celý článek
Vernisáž výstavy Zmizelé Sudety na zámku v Klášterci nad Ohří dne 29. 2. od 17:00
V pátek 29. 2. se na zámku v Klášterci představí výstava o.s. Antikomplex Zmizelé Sudety, která byla předobrazem pro výstavu Znovuobjevené Krušnohoří.
Tato výstava mapuje 10 regionů z celého česko-německého pohraničí a na fotodvojicích ukazuje, jak se jednotlivé regiony měnily. Výstava zde zůstane do konce března 2008.
Součástí programu bude promítání fotografií a diskuze na téma Osidlování pohraničí po roce 1945.
Přijďte přispět se svými vzpomínkami či podiskutovat. celý článek
Pamětní kameny připomínají historii zmizelých míst
S původní myšlenkou postavit v místě svého narození pamětní kámen přišel rodák Klaus Hoyer. Je hezké, že tato iniciativa byla podpořena na české straně a tak byl vztyčen patnáctý kámen. Perspektivně by počet kamenů mohl být zvýšen na 24. Na místě se také vždy nachází informační tabule s kronikou v českém i německém jazyce a s historickými obrázky.
Po vzpomínce na jakubský kostel v Schönau / Snĕžná, po promluvě zástupců Sdružení přátel Kraslic a Svazu domovců z Kraslic posvětil farář Petr Fořt z Kraslic symbolicky všech 15 pamětních kamenů. Bohužel silné sněžení uzavřelo silnice a nebylo možno uskutečnit plánovanou cestu autobusem kolem dalších kamenů. Závěr úspěšné akce tvořilo setkání v kulturním domě v Kraslicích, kde došlo ke konstruktivní výměně názorů mezi německými a českými účastníky.
Pro Krasličáky stejně jako pro bývalé německé obyvatele tohoto regionu jsou tyto akce jistě významným krokem k vyrovnání se s minulostí jejich domova. Pamětní kameny mohou vést k větší informovanosti, ale i k diskusi. Dějiny mohou být posuzovány pouze na základě objektivních fakt. Směs vybraných fakt s osobními a nacionalistickými pohledy brání objektivitě.
Na cestě k normálním vztahům mezi Němci a Čechy je zapotřebí mnoha dalších kroků, tato akce byla jedním z nich.
Pamětní kameny lze dále najít na následujících místech, z části zaniklých obcí:
Schwarzenbach / Černá, Lauterbach / Čirá, Markhausen / Hraničná, Stein / Kámen, Kirchberg / Kostelní, Schönwerth / Krásná, Frankenhammer / Liboc, Konstadt / Mlýnská, Neudorf / Nová Ves, Ursprung / Počátky, Schönau / Snĕžná, Waltersgrün / Valtéřov, Waitzengrün / Loučná, Hochgarth / Obora und Nancy / Rájec.
celý článek
Křest 4. vydání Zmizelých Sudet 6. 12. v Praze
Autorský tým Zmizelých Sudet a dvorní grafička JohanaVe středu 6. 12. 2006 jsme se všichni konečně dočkali - kniha Zmizelé Sudety a její přepracované 4. vydání - spatřila světlo světa. A hned ten samý den jsme ji pokřtili.Od 18:00 bylo v Týnské literární kavárně nabyto....Křest 4. vydání Zmizelých Sudet 6. 12. v Praze
Autorský tým Zmizelých Sudet a dvorní grafička JohanaVe středu 6. 12. 2006 jsme se všichni konečně dočkali - kniha Zmizelé Sudety a její přepracované 4. vydání - spatřila světlo světa. A hned ten samý den jsme ji pokřtili.Od 18:00 bylo v Týnské literární kavárně nabyto....Témata dalších dílů reportáží o pohraničí pro pořad Kosmopolis
Návrh témat ještě není definitivní.
Pokud byste měli nějaký návrh na rozhovor se zajímavým pamětníkem, aktivistou nebo odkázali na zajímavý projekt k tématu, prosím napište mi. S vaší inspirací nám to půjde určitě lépe a výsledky budou pestřejší.
Díky !!!!... celý článek