Hymna Krušnohoří
Výběr jazyka
Česky Deutch

Slavnostní otevření naučné stezky na Předním Cínovci

( 20.9.2009 / Martin Rak ) 11.9.2009 se konalo slavnostní otevření naučné stezky Přední Cínovec, život našich předků ve východních Krušných horách. Této významné akce se účastnili vedle žáků ZŠ při Biskupském gymnáziu Bohosudov a Mittelschule Geising hlavní donátoři: Lesy ČR, zástupci měst Krupka, Dubí a Geising, Českoněmecký fond budoucnosti zde neměl zastoupení. Dále zde byli přítomni pamětníci a rodáci z Předního Cínovce, představitelé německého Krušnohorského spolku a také církve z obou stran hranice. Významným hostem byl Petr Mikšíček ze Sdružení Antikomplex, který mapuje proměny Sudet a který nám umožnil zveřejňovat postup našeho projektu na webových stránkách Znovuobjevené Krušnohoří – www.znkr.cz .
Po projevu koordinátorů projektu, Ute Burock a Martina Raka zazněl přednes básní v místním německém cínoveckém nářečí v podání německých žákyň a poté originální píseň českých žáků o zaniklé vsi, složená před rokem k příležitosti zasazení stromu přátelství mezi zmíněnými školami.
Naučná stezka je velmi úspěšným zakončením ročního přeshraničního projektu, který se zaměřil na výzkum regionální historie všedního dne ve východních Krušných horách.
Při práci v tomto environmentálním projektu si žáci vyzkoušeli některé postupy historické práce, využívali také metod orální historie (rozhovory s pamětníky a rodáky z obce). Pramenem jim byla hlavně vzpomínková literatura, ale i literatura odborná (z regionálního muzea v Teplicích). Žáci zkoumali staré mapy a plány z oblasti. Pro pochopení širších souvislostí žáci také navštívili skanzen v saském Seiffenu. Zároveň pracovali ve skupinách v terénu (v zimě i v létě), kde s fotoaparátem srovnávali podle starých pohlednic současnou skutečnost vzhledu krajiny.
Komunikace mezi žáky napříč hranicí probíhala po internetu, žáci byli nuceni se domluvit cizím jazykem. Své dílčí výstupy pak žáci prezentovali na vzájemných setkáních.
Konečným výstupem projektu Přední Cínovec je naučná stezka v oblasti zaniklé obce.
Stezka je umístěna hlavně při hřebenové trase přes Krušné hory mezi Komáří vížkou a silnicí na Cínovec. Pro současné zamokření místních luk nebylo možné vytvořit okružní trasu, stezka má liniový charakter, jednotlivé tabule jsou tematicky označeny symboly, stezka tak začíná a končí podle směru a zájmu jednotlivých návštěvníků hor.
Obsahy tabulí jsou netradiční v porovnání s jinými stezkami. Využívají hodně srovnávacích fotografií, vedle toho má každá tabule vlastní kouzlo díky obrazovým motivům pana malíře Meissnera, který bez nároků na odměnu projekt zaštítil umělecky. Každou tabuli doprovází motto, vybrané z širokého díla Maxe Tandlera, cínoveckého rodáka, píšícího v místním německém nářečí.
Všechny Vás srdečně zveme na cestu do jiného, zaniklého světa našich hor.

celý článek


Poslední,terénní workshop projektu Přední Cínovec

( 24.6.2009 / Martin Rak ) Žáci ZŠ při Biskupském gymnáziu Bohosudov a Mittelschule Geising se naposledy sešli k pracovní schůzce projektu naučné stezky v Předním Cínovci, projektu o zaniklém životě v horách. Rozhodli o umístění a obsahu tabulí jejich naučné stezky. Slavnostní otevření proběhne v září 2009.
Červen 2009. Mlha, déšť, studený vítr. A stejně jsou to naše Krušné hory. celý článek


27.4.2009 se konal druhý workshop projektu Přední Cínovec, život našich předků....

( 29.4.2009 / Martin Rak ) Žáci ZŠ při Biskupském gymnáziu Bohosudov v Krupce a Mittelschule Geising prezentovali navzájem výsledky své dosavadní práce.Ale nejen oni, ale také pan Meissner, který pro stezku projektu namaloval sérii originálních obrazů na motivy života Předního Cínovce.
Po dlouhé zimě jsme se opět suchou nohou vrátili zpátky na území Předního Cínovce. Náš buk, strom přátelství přežil. Odtud nás dál provázeli po zaniké vsi místní rodačky. Byl krásný, slunečný a teplý den.


celý článek


Seiffen

( 3.4.2009 / Martin Rak ) Žáci Mittelschule Geising a ZŠ při Biskupském gymnáziu Bohosudov v Krupce, kteří pracují společně na projektu Přední Cínovec- život našich předků ve východních Krušných horách se vydali na exkurzi do Seiffenu, do skanzenu lidové architektury.... celý článekPrvní workshop projektu Přední Cínovec se konal 29.1.2009 na ZŠ při BGB v Krupce

( 26.3.2009 / Martin Rak ) 29.1.2009 se konal první workshop našeho projektu Přední Cínovec.... Otevřel nám ho pan Petr Mikšíček velmi poutavým vyprávěním o zmizelých Sudetech. Jaké byly, jak se změnily a jaká je čeká budoucnost. Bez této úvodní přednášky současného největšího znalce této environmentální českoněmecké problematiky jsme si neuměli jiné zahájení ani představit.
Zajímavé bylo sledovat překvapení z informací o našich dějinách, týkající se „sudetské“ problematiky nejen u českých, ale i německých dětí. Znak toho, že je pravý čas vrátit krajině svou paměť, která za posledních 60 let již vyčpěla.
celý článek