Hymna Krušnohoří
Výběr jazyka
Česky Deutch
Pro fungování interaktivní mapy je třeba mít zapnutý JavaScript ve Vašem prohlížeči.

Pernink

Bärringen


Články:

Bedřich Lühne aus Bärringen. Die Familiengeschichte von anerkannten Antifaschisten und deren Vertreibung aus Aussig an der Elbe noch im Jahre 1948.

Herr Lühne wurde im Jahre 1936 in Schöbritz in Aussig an der Elbe geboren. Drei Jahre, bis 1945 besuchte er die deutsche Grundschule. Sein Vater war Sozialdemokrat; und weil er kurz vor dem Kriegsende aus der totalen Mobilmachung in Deutschland zurück kehrte und im Braunkohlebergbau zu arbeiten begann, wurde er zum unentbehrlichen Spezialisten und seine Familie konnte bleiben. Er blieb den hiesigen Tschechen aber offensichtlich ein Dorn im Auge und wurden 1948, als er begann, auf einem staatlichen Gut zu arbeiten und kein Spezialist mehr war, mit der ganzen Familie innerhalb von 24 Stunden nach unbekannt ausgesiedelt. Am Ende kamen sie nach Bärringen im Erzgebirge.

Hier begann Herr Lühne mit zehn Jahren die tschechische Grundschule zu besuchen – aber nur vier Jahre, weshalb er später nirgendwo weiter studieren konnte.

Endlich fand er dann Arbeit bei der Wartung von Nähmaschinen in der hiesigen Fabrik Triola.

Herr Lühnes Leben zeigt die Unbarmherzigkeit mit der Krieg, Vertreibung und die nationale Homogenisierung eines Landes das Schicksal des Einzelnen und dessen Möglichkeiten negativ beeinflussen können.
celý článek


Neudeker Heimatbrief - rešerše textů o obci Pernink / Bärringen

Vážení čtenáři.

Přikládáme k vašemu použití index textů, které vyšly v časopise Neudeker Heimatbrief o obci Pernink.

Vlevo naleznete název přispěvku, dále autora.
Čísla v pravé části značí toto: Svazek, číslo časopisu a stránku s textem.
Např.: Voigtsgrün mit Bild 1 26 1

Pro vaši orientaci v naskenovaných Heimat Briefech hledejte podle čísla časopisu. Klikněte si v sekci Fotogalerie / Písemnosti / Neudker Heimatbrief na vybrané album, a zkuste najít přesné číslo časopisu.

Doufáme, že se Vám hledání v NHB ulehčí.
PM celý článek


Bedřich Lühne z Perninku. Příběh vyhnání rodiny prokázaného antifašisty z Ústí nad Labem do neznáma ještě v roce 1948.

Pan Bedřich Lühne se narodil v roce 1936 ve Všebořicích v Ústí nad Labem. Tři roky navštěvoval německou základní školu. V roce 1945 musel přestat. Jeho otec byl sociální demokrat a kvůli tomu, že těsně před koncem války se vrátil z totálnho nasazení v Německu a začal pracovat u hnědouhelných dolů, stal se z něj tak specialista a jeho rodina nemusela do odsunu. Stále ale zjevně byli trnem v oku místním Čechům a tak v roce 1948, kdy otec přestoupil do státních statků a přestal tak být specialistou, byl s celou rodinou během 24 hodin vystěhován neznámo kam. Nakonec skončili v Perninku v Krušných horách.

Zde pan Lühne začal ve svých deseti letech navštěvovat českou základní školu. Vychodil pouze 4 ročníky a proto nemohl nikdy dále studovat.

Nakonec pracovně zakotvil jako údržbář šicích strojů v místní továrně Triola.

Pan Lühne je příkladem člověka, kterému od mala válka, odsun a národností segregace ovlinila negativně život a jeho možnosti. celý článek