Hymna Krušnohoří
Výběr jazyka
Česky Deutch
Pro fungování interaktivní mapy je třeba mít zapnutý JavaScript ve Vašem prohlížeči.

Vejprty

Weipert


Články:

Přes mráz -13 stupňů Kráčmera dorazil do Vejprt. Jenže tam na něj čekala Marzebilla.... Reportáž z natáčení v Krušných horách.

Ve dnech 20. až 22. 2. jsme natočili další díl pořadu Vzduchoplavec Kráčmera. Tentokrát ve Vejprtech a okolí. Všechny fotografie z natáčení naleznete Z D E].

V neděli 20. 2. jsme se sešli s žáky ze školy a vedením školy na hřbitově ve Vejprtech. Všichni tři herci: Dominika, Jakub a Filip, byli perfektně připraveni a natáčení odsýpalo nezvykle rychle. A to i přes vlezlý mráz. Přesto jsme museli děcka zavřít do auta, kde si s Klárou povídala a hřálo je nezávislé topení. Zvláště Dominika předvedla vyteplené boty, jaké jsem ještě nikdy neviděl. Filip překonal nejistotu a podal životní výkon:-) Jakub jistě tvrdil muziku.

Po obědě Pod Lipami jsme natočili chůze městem, rozlučku u hraničního mostu. Pokračovali jsme supermafiánskou scénkou ve škole. Perfektní výkon zde podala Lucka, před kterou smekám. Taková vyjednávačka, to se jen tak nevidí. Dokázala roli každým novým jetím vylepšit a zároveň se ani jednou nezaškobrtla. To je talent :-)

S výkonem dětských herců jsme byli spokojení jako snad zatím nikdy. Děcka, to pochvala, moc pochvala :-))

Druhý den jsme natáčeli na louce u vodárny nad Vejprtami scénky s Marzebillou. Je vidět,že je vzdálenou příbuznou jizerskohorského Muhua. Ale byla svá a krušnohorsky řízná. Vyběhla z březového lesa, roztočila kotvu, chytla balón a přes jekot Kráčmerův jej stáhla k zemi.

Odlet byl ještě vtipnější. Kráčmera dramatizoval příběhy, které se v kraji dozvěděl a Marzebilla se smála, až se za břicho popadala.

Královsky se bavil i štáb, který jinak dost mrznul. Ačkoliv bylo krásné počasí, tak bylo celý den mínus 13 stupňů. Naštěstí jsme měli várnici teplého čaje a rum.

Po natočení a pár knedlících Pod Lipami jsme vyjeli na Háj, kde nejprve zapadl jeden televizní autobus. Zde jsme natočili Tomovu chůzi mezi Klínovcem a Fichtelbergem. Vrchol programu a taky mrazu byl na Fichtelbergu. Kráčmera se oblékl, nazul snowboard a sjel si černou sjezdovku pod lany lanovky dolů do Kurort Oberwiesenthalu. Díky přidělané kameře na helmě jezdce máme i autentické záběry z Kráčmerovy jízdy.

Panovalo krásné počasí a tak jsme nabrali malebné snímky z okolí.

V úterý se dotáčeli záběry pro M.Očka, fotodvojice a žánrové záběry ze života na hranici ve Vejprtech a na Loučné.

Co říci závěrem? Krásné natáčení ve fajn partě lidí, skvělá děcka, podpora paní Jiránkové.

Ale něco zůstalo nevyřčeno. Co? No přece celá ta záhada, jak to že neměl Kráčmera listy z deníku doma, ale ocitly se ve Vejprtech? A jak to, že o nich věděla Marzebilla? A jak se dostaly k dětem? Veliké mystérium. Kdo jej nejlépe rozřeší, získá scénáristickou cenu Antikomplexu a České televize. celý článek


Výstava je k vidění ve Vejprtech až do 29. 6.

Šestého června jsme otevřeli výstavu ve vejprtském kulturním domě. Vernisáž byla komorní ale milá. Holt byl pátek večer a bylo tuze krásně.....

Fotografie z vernisáže si prohlédňěte zde. celý článek


Viktor Šlajchrt: Němec si nikdy Čechovi v pohraničí nevyléval srdce...

Viktor Šlajchrt se v polovině sedmdesátých let jako vystudovaný učitel Českého jazyka a Výtvarné výchovy rozhodl spolu s dalšími kolegy odejít na náhorní planinu Krušných hor - které říkali Tibet - aby zde učili na malých školách a provozovali zde "máničkovskou" kulturu. Odstěhoval se proto z Prahy do Vejprt. S dětmi hodně kreslili zdejší "brutální" krajinu.

Viktor Šlajchrt díky zakotvení v česko-německé rodině jeho ženy v Černém Potoku, vyslechl mnoho příběhů a legend Krušnohoří, o které se s vámi podělí v tomto rozhovoru. Jak o radovi Mayerovi, tak o krvežiznivých kočkách.

Místní krajina je poznamenaná nejen likviací lesů ale také odsunem a odchodem lidí - hlavně elit - z této oblasti.

Vyprávění pana Šlajchta je plné zajímavých informací a souvislostí. Rozhodně se nebudete nudit. celý článek


Viktor Šlajchrt: Cesta na Severozápad

Pan Šlajchrt napsat čtivou a přesnou studii, jak mladý pražský intelektuál v 70. letech vnímal Sudety a hlavně Krušnhohoří v okolí Vejprt,kde působil jako učitel. Přečtěte si tento text, protože ve Vás vyvolá spoustů rezonancí a zamyšlení.

Viktor Šlajchrt: Cesta na Severozápad
Vlastenečtí kritici našich národních nectností rádi tvrdívali, že kdyby české země hraničily s mořem, měl by zdejší lid mnohem větší formát. Zčásti měli pravdu. Zeměpisné podmínky nepochybně formují povahu i zvyky obyvatel, a pokud by nás širé obzory sváděly k permanentním snům o dálavách, nerozčilovali bychom se nejspíš tak umanutě nad poměry ve vnitřní politice. Jenže i vnitrozemské státy mají svá pobřeží - jiná tradiční vlastenecká metafora hovoří o českém ostrůvku v německém oceánu.
celý článek


Jitka Gavdunova – Weipert wartet auf die Blütezeit

Frau Bürgermeisterin der Stadt Weipert ist eine energische Dame, welche die Stadt schon 5 Jahre leitet. Bis Weipert verfuhr sie sich einst mit dem Skiern und blieb hier zurück, weil sie hier ihren zukünftigen Mann traf. Sie traf die Entscheidung nach Prag zu gehen der Arbeit wegen. Niemals bereute sie diese Entscheidung. Ihr Umblick und Umsetzung in der heutigen Zeit hilft nach zurück zu formen die Gestalt Weiperts, den betroffenen demografischen und ökonomischen Abstieg der 90er Jahre. Aus der Stadt mit 13.000 Einwohners am Ende des 2.Weltkrieges ist heute eine Kleinstadt mit 3.500 Einwohnern geworden. Viele Häuser mussten abgerissen werden oder „saniert“, als die Deutschen begannen ihre drastische Bearbeitung der Stadt in Sachsen. Aus den größten Büchsenmachern Österreich-Ungarns wurde eine Provinzstadt an der Grenze.
In der heutigen Zeit aber erwartet Weipert den ökonomischen Boom und auch die Rückkehr ehemaliger Einwohner, die in den 90er Jahren aus der Stadt fortgingen. es füllen sich Wohnungen im Stadtkasten. In Funktion ist bereits ein Jahr der Grenzübergang für Motorisierte bis Bärenstein. In der Stadt entstanden Geschäfte, Sportanlagen, Wege für Skifahrer, Lifte. Die umliegende schöne Natur lockt zum Besuch.
celý článek


Jitka Gavdunová - Město Vejprty čeká rozkvět

Paní starostka města Vejprty je energická dáma, která řídí město již pátý rok. Do Vejprt si zajela kdysi na lyže a už zde zůstala, protože zde potkala budoucího manžela. Rozhodla se odejít z Prahy právě sem. Nikdy svého rozhodnutí nelitovala. Svým rozhledem a přesahem v dnešní době pomáhá formovat zpět tvář Vejprt, postižených demografickým a ekonomickým úpadkem devadesátých let. Z města s 13 000 obyvateli na konci 2. světové války je dnes maloměsto s 3500 obyvateli. Mnoho domům se muselo zbourat nebo "sanovat", jak nazívají Němci jejich drasticé úpravy měst v Sasku. Z největší puškárny Rakouska - Uherska se stalo proviční město na hranici.

V dnešní době ale očekávají Vejprty ekonomický boom a také návrat bývalých obyvatel, kteří v devadesátých letech z města odešli. Plní se byty i městská kasa. Funguje již rok hraniční přechod pro motoristy do Bärensteinu. Ve městě vznikjí obchody, sportovní zařízení, stezky pro lyžaře, vleky. Okolní krásná příroda láka k návštěvě. celý článek