Hymna Krušnohoří
Výběr jazyka
Česky Deutch
Pro fungování interaktivní mapy je třeba mít zapnutý JavaScript ve Vašem prohlížeči.

Ostrov

Schlackenwerth


Články:

Josef V. Nečas bude vyprávět o Antonu Güntherovi a hrát jeho písně

Povídání o Antonu Güntherovi se uskuteční ve čtvrtek 3.12.2009 ve společenské místnosti VYHLÍDKA v Domě kultury v Ostrově. Více v blogu SPOLKU PŘÁTEL MĚSTA OSTROVA http://spoprmeos.blogspot.com/ celý článek


Jitka Samáková: Die Stadt Schlackenwerth beherbergt das achte Weltwunder

Schlackenwerth ist ein Ausgangspunkt für den westlichen, den Karlsbader Teil des Erzgebirges. Hier konzentrieren sich viele Menschen, die im Erzgebirge arbeiten. In der Vergangenheit, der Zeit der Uranbergwerke, entstand hier im Ort mit einem etwas günstigeren Klima und Terrain eine riesige Plattenbausiedlung, die das alte Stadtzentrum um ein Zehnfaches überragt. In der Gegenwart wird die Altstadt in der Umgebung des Schlosses weitgehend saniert. Und so können sich Schloss und Park erneut mit ihrem Titel “Das achte Weltwunder” rühmen. Das Stadtzentrum befindet sich heute auf einem riesigen Platz im Stile einer Sorela, die mehr und mehr als eine bedeutende Architekturleistung anerkannt wird. Sie ist das Ergebnis der letzten sozialistischen Bemühungen um eine urbanistische Konzeption im ehemaligen Ostblock. Später wurden nur noch einförmige Plattenbausiedlungen gebaut.

Frau Samáková arbeitet, obwohl sie noch jung ist, bereits zehn Jahre im Stadtrat. Im Gespräch verrät sie uns, welchen Weg Schlackenwerth beschreiten möchte, und ob die Stadt in irgendeiner Hinsicht mit Karlsbad rivalisiert.
celý článek


Jitka Samáková: Město Ostrov nad Ohří skrývá "osmý div světa".

Město Ostrov je krušnohorskou základnou pro západní, karlovarskou, část. Koncentruje mnoho lidí, kteří pracují v Krušných horách. Zvláště v době uranových dolů zde kvůli příhodnějšímu podnebí a terénu vzniko obrovské sídliště, které desetinásobně převýšilo původní historickou zástavbu města. V dnešní době proběhla významná rekonstrukce historického centra v okolí zámku. Znovu se tedy zámek a park mohou honosit dávným titulem "osmého divu světa". Centrum města se tak přesunulo do obřího náměstí ve stylu SORELA, která dnes začíná být historicky uznávanou architekturou a představuje poslední záchvět urbanistické koncepce v bývalém východním bloku. Později se již stavěly pouze hloupá panelová sídliště.

Paní Samáková, přes své mládí již přes deset let pracuje ve vedení města. V rozhovoru prozradila, jakou cestou se chce Ostrov vydat a zda-li Ostrov v nějakém ohledu soupeří s Karlovými Vary. celý článek


Josef Václav Nečas: Cesta ze Zlína do Ostrova nad Ohří a do úřadu starosty.

Pan Josef Nečas je velikým znalcem odkazu Anthona Günthera. Hraje jeho písně, umí je zpívat v českém jazyce. Vydal i zpěvník s jeho písněmi. Přesto ale nepochází z Krušnohoří či jeho předci nepřišli po válce do pohraničí. Sám přišel až v šedesátých letech ze Zlína. Stále je v jeho mluvě tento východomoravský dialekt slyšet.

Pan Nečas se za dob komunismu stal nepohodlným režimu a několikrát zakázali jeho hudební školu v Ostrově nad Ohří. Po roce 1990 se ihned dostal do zastupitelstva města a začátkem 90. let byl čyři roky starostou města. Na toto období má mnoho vzpomínek na boj s místními komunisty, na prosazování obchvatu města a na další události.

V rozhovoru vypráví také o regionální identitě Karlovarského kraje, o Varocentrismu.
Na konec rozhovoru zahraje krásnou písničku Tak už si odpočiň, od Anthona Günthera. celý článek