Hymna Krušnohoří
Výběr jazyka
Česky Deutch
Pro fungování interaktivní mapy je třeba mít zapnutý JavaScript ve Vašem prohlížeči.

Výsluní

Výsluní


Články:

Výstava Zmizelé Sudety je od 22. 7. k vidění v kostele Sv. Václava ve Výsluní

Až do konce srpna si můžete prohlédnout výstavu mapující "ruinizaci" dvanácti českých pohraničních regionů v impozantních prostorách kostela Sv. Václava ve Výsluní. Využijte jedinečného spojení a přijďte se podívat. Výstava je zde k vidění až do konce srpna.

Výstava je podpořena poprvé v historii Antikomplexu velikým šest metrů dlouhým poutačem přes státní silnici. Doufáme, že se nám v prodeji knihy a návštěvnosti vyplatí, protože jeho výroba nebyla nic levného. Je ale zřejmé, že díky poutači můžeme nyní udělat turné výstavy po kostele Sv. Václava :-) A ten je skoro v každém městě či městečku.

Fotografie z akce jsou zde. celý článek


Jiří Crkal aus Sonnenberg – Weil wir die Kirche selbst angezündet haben, müssen wir sie auch wieder allein aufbauen

Jiří Crkal stammt aus der Gegend um Brüx, lebt aber in Sonnenberg.
Er ist beim Forst beschäftigt und arbeitet als einer von Wenigen direkt hier in Sonnenberg. Die meisten Einwohner sind entweder arbeitslos oder außerhalb beschäftigt. Man sieht es dem Ort an, dass sich niemand um ihn kümmert. Nur die Kirche Hl. Wenzel ist sehr schön saniert. Da sie von Kindern aus Sonnenberg in den 90er Jahren angezündet wurde, spendeten die hiesigen Bewohner für die Erneuerung Geld.

Vom harten Leben in Sonnenberg, der Entwurzelung und den drohenden Windkraftwerken erzählt Jiří Crkal.
celý článek


Milan Hladík - Cesta z Orlických hor na Výsluní

Pan Milan Hladík je starostou města Výsluní na hřebeni Krušných hor. Život v horách se mu vždycky líbil, pochází totiž z Orlických hor. V současné době dělá starostu města Výsluní.

Výsluní je zajímavé nejen svým pro filmaře atraktivním kostelem, ale také bude městečkem pro důchodce. Investor zde chce vybudovat desítky bytů pro seniory. Ještě to tedy bude chtít otevřít po Výsluní pár kaváren a duch místa ve Výsluní se změní. Přinese to městu jen pozitiva nebo ne?

Vedle seniorů se do Výsluní také chystají větrné eletkrárny, které zajistí městu spoluúčasti v projektech. Nebude jich ale tolik, o kolik město žádalo.

celý článek


Květa Tanajevská: Rodiče nebyli odsunuti, protože tou dobou byli na poli...

Paní Květa Tanajevská je rodačka z Výsluní. Její rodiče měli v okolí Výsluní polnosti. Když vtrhli do obce revoluční gardy spojili se s místními totálně nasazenými a způsobili v místní radnici kravavý útok. V době prvního transportu do odsunu nebyli její rodiče doma. Pracovali dva dny na poli. Proto nebyli odsunuti. Další transport byl zrušen. Takovou to shodou okolností zůstala paní Tanajevská na Výsluní.

Dnes pracuje v místní mateřské školce. Opět paradoxně je ráda, že vůbec nějaké děti do školky chodí, protože drtivá většina všech rodičů jsou nezaměstananí a mohou se tak o své děti starat sami. Přesto se paní Tanajevské podařilo získat nemalé dotace a sponzorské peníze na provoz a rekonstrukci školy. celý článek


Hana a Werner Klenotovi z Výsluní: Získat a opravit kostel za 10 mil. korun jsme byli schopni, ale má to vůbec cenu, když tu všude kolem bude stát přes sto větrných elektráren?

Manželé Klenotovi představují to bohatství, které se jediné do Krušných hor může vrátit. Všechna ostatní bohatství jsou již vytěžena. Renesanční osobnosti, schopné se vyjdařovat k veřejným záležitostem, kteří se nebojí jít proti větru a do sporu s místními zastupiteli, jsou potřeba v tomto vykořeněném regionu jako sůl. Zdejší lidé potřebují silný příklad a vzor, aby se pohnuli z místa a zaujali postoj.

Manželé Klenotovi jako jedni z mála nepotřebují 150 větrných elektráren v okolí Výsluní vidět, aby zjistili, že to není nic hezkého. Proto otevřeně již nějakou dobu protestují proti jejich výstavbě.

A v této věci nejsou nováčky. Spolupodíleli se na získávání peněz v rámci sbírky Nadačního fondu kostela Sv. Václava. Společně tak získali 10 miliónů korun na opravu kostela, který zapálili nepozorné děti v devadesátých letech. V této akci jim vůbec nepomohli rodáci, protože říkali, že když jsme si to sami zapálili, tak ať si to sami opravíme. Kostel má novou omítku a střechu a organizují se zde kulturní akce. Natáčí se zde filmy a videoklipy - např. Rammstein.

Doufáme, že manželé Klenotovi nepřejde nadšení a nedostěhují se znovu zpět do Chomutova, odkud na hřeben Krušných hor přišli. Krušné hory by byly zase o hodně chudší.... celý článek


Jiří Crkal z Výsluní - Když jsme si kostel sami zapálili, tak si ho taky musíme sami opravit

Pan Jiří Crkal pochází z Mostecka, ale žije na Výsluní.
Pracuje v lese a jako jeden z místních má na Výsluní práci. Ostaní jsou buď nezaměstananí nebo pracují jinde. Na obci je hodně vidět, že se o ní skoro nikdo nestará. Pouze kostel Sv. Václava je krásně opraven. Ale protože ho zapálili děti z Výsluní v devadesátých letech, tak na opravu nepřispěli rodáci.

O tvrdém životě na Výsluní, vykořenění a hrozbě větrných elektráren vypráví Jiří Crkal. celý článek