Hymna Krušnohoří
Výběr jazyka
Česky Deutch
Pro fungování interaktivní mapy je třeba mít zapnutý JavaScript ve Vašem prohlížeči.

Lesná

Ladung


Články:

Výstava Obnova Krušnohoří má od prosince 2010 volné termíny pro putování po českém i saském Krušnohoří i po dalších oblastech.

Nová dvojjazyčná výstava o Krušných horách bude od prosince 2010 putovat po našich horách a nížinách.

Je složena z osmi panelů. Pouze dva jsou oboustranné. Takže výstava není tolik náročná na prostory, jako tomu bylo u výstavy Znovuobjevené Krušnohoří.

Pokud byste měli zájem o instalaci výstavy právě u vás, prosím ozvěte se, výstava bude mít každý rok v zimní sezóně prostor na putování. Přes teplé měsíce bude instalována na Lesné.

Prosím pište mi na [email protected]


Díky
PM celý článek


Otevření muzea na Lesné 30.9.2010

FOTOGRAFIE Z AKCE SI PROHLÉDNĚTE Z D E

Poslední zářijový den proběhlo slavnostní otevření Krušnohorského domu tradic na Lesné.

Od dopoledních hodin program začal seminářem pracovní skupiny Obnova Krušnohoří. Od 15:00 jsme společně asi 300 lidmi vyhlíželi přijezd ministreské kolony pana Ing. Kamila Jankovského.

Zahájení samotné proběhlo asi v 17:00 ve velkém stanu.Následovaly prohlídky nově postaveného muzea, zvonice a výstavy Obnova Krušnohoří.

V rámci doprovodného programu zahrála kapela Petr Linhart a 29 Seiten.
K tanci také zahrála krušnohorská cimbálovka.

Celou akci lze hodnotit jako velmi úspěšný počin v oblasti rozvoje kulturních tradic Krušnohoří, navazování transkrušnohorských vazeb. Ačkoliv bylo muzeum otevřeno, teprve nyní se začne řešit pravidelný provoz muzea a instalace výstav a víkendový program s tradičními řemesly, které bude zajišťovat rodinná farma Kloučků z Klínů na Litvínovsku.

Je vidět, že na Lesné se vytvořila akční skupina nadšenců, kteří svojí pílí a zájmem vdechují život zdejším aktivitám. Do budoucna je to veliký příslib pro místní obyvatele, školy, turisty i přátele ze saské strany hor. celý článek


Slavnostní vyhlášení vítězných snímků pro kalendář Krásy Krušnohoří 2011

Dne 21. 7. jsem na Lesné společně s přáteli vybrali vítězné snímky pro nový kalendář.
Fotografie z akce si prohlédněte Z D E.

Nakonec se v kalendáři objeví snímky osmi fotografů. Rozdělení dle měsíců je následující:


Obal: Stanislav Mikšíček - Červený rybník u Kalku
Leden: Petr Mikšíček - Mníšek
Únor: Ulrich Möckel - Horní Blatná
Březen: Jiří Kolbaba - Buky na Jezerce
Duben: Petr Mikšíček - Hřebečná
Květen: Petr Mikšíček - Flájská vodní přehrada
Červen: Jan Hošek - ranní rosa
Červenec: Filip Petrák - Chomutovka
Srpen: Jiří Jurečka - Údolí Rolavy
Září: Jiří Jurečka - Božidarské rašeliniště
Říjen: Jiří Kolbaba - Buky u Červené Jámy
Listopad: Stephan Stange - Meluzína
Prosinec: Petr Mikšíček - Řeka Rolava na Chaloupkách

Celá akce se nesla v přátelském duchu.Součástí programu byl i fotografické setkání nad technikami fotografování i tisku. Díky všem za krásnou atmosféru.
PM
celý článek


Křest Krušného ráje a kalendáře na Lesné 10. 12. 2009

Tak jsme s Tondou Herzánem a všemi přáteli Krušných hor pokřtili knihu Krušný ráj a kalendář. Akce proběhla 10. 12. 2009 na Lesné. Sešlo se spousta lidí, leckteří i zdaleka. Češi i Němci. Karlovarárci i Ústečáci. Zdá se, že nám Krušné hory opět srůstají dohromady. Doufám, že se najde časem více lidí, pro které bude Kr...ušný ráj hlavně inspirací pro výlety a pečlivě si knihu projdou celou. Zatím to spíše vypadá, že si každý projde ten svůj mikroregion a o zbytek se příliš nezajímá. Snad zdejší lidé budou časem za "svůj" region považovat celé Krušné hory.

Zúčastnil se z řad sponzorů Josef Dlouhý z Emeranu 1860, Anna Vargová z ČEZ, Ladislav Červený z Vodohospodářských staveb, s.r.o a další.

Fotografie z akce naleznete zde. celý článek


Krušné hory postihla další lesní kalamita - ledem polámané stromy

Od pondělí 2. 11. do středy 4. 11. vládlo ve středním a východním Krušnohoří prazvláštní počasí. Prochlazená zem a stromy, na které napadl v nejvyšších polohách sníh, začala vlivem deště silně namrzat. Vytvořily se obrovské souvislé ledové krunýře. V nejvyšších polohách obalil led i sníh na větvích. Pod značnou tíhou ledu se začaly stromy ohýbat a i praskat. V západním Krušnohoří k tomu např. vůbec nedošlo, zde teplota neklesla pod nulu.

Ačkoliv tato scenerie byla velmi fotogenická, tak spoušť, kterou led způsobil je velmi smutnou ranou pro lesy Krušnohoří. Svědectví o stovkách polámaných stromů máme z Lesenské pláně a z okolí Klínů.

Pokud máte další informace k této kalamitě, prosím napište do komentářů. Na oficiálních zpravodajských webech jsem nenašel nic.

Fotografie celého fenoménu ZDE.

PM celý článek


Křest knihy Tváře Krušnohoří na Lesné se nesl v přátelské náladě.

Dnes 16. 6. od 17:00 proběhl slavnostní večer na Lesné. Sešli se zde lidé jak z české strany hor, tak i ze saské. Byl zde představen projekt Krušnohorského muzea v přírodě na Lesné ve spolupráci s městem Seiffen. Informoval o něm Dr. Konrad Auerbach. Vystoupil také pan starosta města Seiffen Heinz Seidler.

Dále proběhl křest knihy. Sešli se zde lidé, bez jejichž spolupráce by nemohla vzniknout. Proto jsme rádi nechali tyto lidi předstoupit veřejně jsme jim poděkovali. Zůčastnili se také čtyři osobnosti se kterými je v knize rozhovor. Petr Rojík, Antonín Herzán, Petr Pakosta a Pavel Koukal.

Bohužel se nezúčastnili tři hlavní tahouni týmu, a to překladatelka všech textů do němčiny paní Angela Lindner, která odvedla natolik perfektní práci, že pan historik Dr. Albrecht Kirsche z Drážďan označil překlad za Top Übersetzung. Chyběl také redaktor českých textů, Josef Šebek, který jim dal tolik péče, že se z ústně vedených rozhovorů udělal krásné knižní povídání. To je totiž absolutně něco jiného. Třetím je kreativní grafik Lukáš Cupal, který odvedl perfektní práci na vzhledu knihy. Díky i těmto lidem.


Celá akce proběhla v srdečné a uvolněné atmosféře, za což jsme velmi rádi a všem za ní děkujeme. Antonín Herzán a zaměstanci hotelu Lesná připravila krásné a chutné pohoštění pro všechny. Díky.

Fotografie z akce jsou k vidění zde. celý článek


Výstava na Lesné, založení Nadačního fondu pro obnovu Krušných hor a výzva pro pamětníky

Od 1.8. 2008 si výstavu můžete prohlédnout v budově B horského hotelu Lesná přímo na hřebeni hor ve výšce 911 m n.m.
Vernisáž byla v v dějinách putování výstavy asi nejbohatší a nejpestřejší. Za toto krásné uvítání děkujeme majiteli hotelu Antonínu Herzánovi. Na vernisáži jste mohli vidět divadelní představení o Legendě obce Pyšná, a lesní rohy. Na rožni venku se pekla hovězí kýta, v nafukovací hospodě se točilo pivo. Uvnitř prostor budovy B byl raut a velmi zajímavé kuloáry.

Tentokrát měly opravdu co probírat. Společně s Antonínem Herzánem jsme se domluvili na založení Nadačního fondu pro obnovu Krušných hor, rozšíření knihy Znovuobjevené Krušnohoří na východ a na vydání benefičního kalendáře. Oba výstupy Nadačního fondu by měly být hotové ještě letos. Nových aktivit je tedy mnoho.

Kniha Znovuobjevené Krušnohoří se bude také rozrůstat o rozhovory s pamětníky. Kniha tak bude mnohem pestřejší.

Pokud tedy znáte někoho ve vašem okolí se silným příběhem vážícím se ke Krušným horám, prosím ozvěte se nám a tento rozhovor rádi natočíme a s vaším souhlasem zveřejníme v knize. Fotografie z akce naleznete zde.
PM celý článek


Antonín Herzán : Eigentümer des angenehmen Berghotels Ladung / Lesná, in das man sich sofort verliebt.

Lesna ist ein Ort, der in vieler Hinsicht einzigartig ist. Einst war es eine ganze Ortschaft - heute einsam - verstreut über den Erzgebirgskamm, in 910 m Höhe. Auch wenn das Erzgebirge kein Hochgebirge ist, wo bizarre Spitzen in den Himmel ragen und es einem auf den Aussichtspunkten schwindlig wird, so ist die Lage des Berghotels Lesna vergleichbar. Man möchte laut ausrufen. Man befindet sich weit oben über aller Umgebung, vor einem ein klaffender Abgrund mit 700 m Tiefe. Man sieht die Städte und Dörfer der Vorgebirgslandschaft. Der Weg von Lesna nach Pyšna ist wirklich vergleichbar mit den wildesten Bergen. Vielleicht auch deshalb organisiert man hier jedes Jahr Aufstiegsrennen mit Lasten, die an das Leben und Schicksal der Sherpas im Hymalaja erinnern. Außerhalb des Hotels in der Nähe geheimnisvoller Felsen kann man Sonnauf- und untergänge erleben und den ganzen Gebirgskamm überschauen.

Antonín Herzán stellte sich im Jahr 2000 der Aufgabe,ein bisher ausdruckloses Hotel zu hohem Niveau zu führen. Heute nach acht Jahren Arbeit kann man sagen, dass das Hotel zur Schönheit der umliegenden Berge aufgeschlossen hat. Es ist eine so im mittleren und östlichen Erzgebirge einzigartige Unterkunft entstanden. Mit Sicherheit hat heute niemand mehr das Empfinden, er sei in die 70er Jahre zurückversetzt worden, aber man fühlt sich doch durchdrungen von freundlicher Geschichtstradition und hoffnungsvoller Gegenwart. Einen kurzen Eindruck von Stil und Geschmack :hier auf der Internetseite des Hotels

Hotel und Umgebung bieten eine stilvolle Unterkunft und das auch noch für wenig Geld. Eine ausgezeichnete Küche, die sofort Ihre Geschmacksnerven trifft,. Spiel-und Sportplatz für Vati, Mutti und Kinder, im nahen Apartmenthaus ist auch Platz für größere Gruppen in privater Atmosphäre und schließlich kann man auch noch die Sauna nutzen. Es werden hier Foto-Workshops organisiert, Studienreisen, Hochzeiten ... Im Winter werden täglich Langlaufloipen gespurt. Abfahren nach Pysna kann man auch und Herr Herzán schleppt sie dann mit dem Schneemobil wieder hoch zum Hotel :-) Im Sommer sind hier ideale Bedingungen für Montainbiker. Nun, wir wollen noch nicht alles verraten :-) Doch wenn sie das Gespräch gehört hätten, würden sie sicher sofort als Gast kommen :-)

Des weiteren bemüht sich Herr Herzán um die Rekonstruktion auch der ursprünglichen Orschaft Lesná. Erbauen möchte er hier eine kleine Kapelle - eine Kopie dieses ursprünglichen und so traditionsreichen Erzgebirgshauses, welches Ausstellungen über das Leben der Bergbewohner im 19. und 20. Jahrhundert beherbergen soll. Aber das ist noch nicht alles, mehr können sie im persönlichen Gespräch erfahren.
celý článek


Antonín Herzán: Majitel příjemného horského hotelu Lesná, který si hned oblíbíte.

Lesná je místo které je v mnoha ohledech unikátní. Je to bývalá obec - dnes samota - která se rozkládá úplně na vrcholu hřebene Krušných hor ve výšce 910 m n.m. poblíž obce Malý Háj. Ačkoliv jsou Krušné hory velmi zploštělým pohořím a na jeho hřebeni nenejdete ostré štíty a pohledy, které by Vám přinesly závrať, tak lokace horského hotelu Lesná podobný pocit vyvolává. Jste úplně nahoře nad vším okolím a pod vámi zejí v hloubce 700 metrů podkrušnohorská města a obce. Cesta z Lesné na Pyšnou skutečně evokuje prudké sestupy z mnohem divočejších hor. Možná i proto se zde každý rok organizuje závod ve výstupu s nákladem připomínajícím život a úděl šerpů. Přímo od hotelu či z nedalekých tajemných skal můžete sledovat jedinečný východ či západ slunce a celý hřeben Krušných hor.

Antonín Herzán se v roce 2000 ujal úkolu zvelebit nevýrazný hotel a učinit jej mnohem kvalitnějším. Dnes, po osmi letech práce lze říci, že kvalita a nálada hotelu dohnala potenciál a krásy okolních hor a vzniklo zde tak v středních a východních Krušných horách unikátní místo pro pobyt. Rozhodně zde nemáte pocit, že jste se nedopatřením ocitli zpět v sedmdesátých letech, ale cítíte přátelské prolnutí tradiční historie a nadějné současnosti. Zkrátka prostředí, které má styl a vkus. Více na internetových stránkách hotelu.

Hotel a okolí Vám nabídne stylové ubytování a to ještě velmi levné. Výbornou kuchyni, která ihned dostane Vaše chuťové buňky. Využít můžete hřiště pro tatínky, maminky i děti. V blízkém apartmánovém domě je možnost ubytování pro větší skupiny v soukromí a dokonce můžete využít saunu. Organizují se zde fotografické workshopy, studujní pobyty, svatby... V zimě zde udržují každý den běžeckou stopu. Využít můžete i vleků a sjezdovky na Pyšné. Pan Herzán Vás potom na skůtru vytáhne až zpět k hotelu :-) V létě jsou zde ideální terény na kolo. No, nebudu ale prozrazovat vše. Však si ten rozhovor poslechněte a hned budete vědět kam příště zavítat :-)

Jinak pan Herzán se snaží rekonstruovat i původní osídlení Lesné. Vystavět zde chce kapličku - kopii té původní a také tradiční krušnohorský dům, který by hostil expozici o životě horalů na přelomu 19. a 20. století.
A i to není vše, ale více již v rozhovoru. celý článek