Hymna Krušnohoří
Výběr jazyka
Česky Deutch
Pro fungování interaktivní mapy je třeba mít zapnutý JavaScript ve Vašem prohlížeči.

Klíny

Göhren


Články:

Podívejte se na nový film z východního Krušnohoří pro každou generaci - kRUŠNÉ KLÍNY

Celoroční pozvánka do východních Krušných hor na motivy knihy hostů z hotelu Emeran na Klínech.
Co vše se vám může stát na dovolené? Velké a malé zážitky, tři rodinky a jedna čtenářka z návštěvní knihy. Krušné hory během roku a půl. Všechny zážitky, počasí a krásy zdejší krajiny v jednom filmu.
Hrají: Regina Razovová, Zdeněk Říha, JItka Raková, Pavel Zikmund, Tereza Lišková, Michal Pětík, Kateřina Srpová, Lucie Srpová, Saša Bauerová, Jiří Srp, Klára Mikšíčková, Matěj Mikšíček, Jan Michalovič.
Délka: 41 minut
Produkce: Saša Holubová
Režie: Petr Mikšíček
Kamera: Petr Mikšíček
Střih: Petr Mikšíček
Zvuk: Stanislav Mikšíček
Spolupráce: Jiří Uldrich, Phillip Nosák, Jiří Mikšík, Pavla Fajfrlíková, hotel Emeran, Karel Rejzek, Pavel Císař. celý článek


Alois Weber z Klínů: Z kostela chodili lidi rovnou rabovat ... a další příběhy z Českého Jiřetína a okolí

Pan Weber je rodákem z Ústí nad Labem, ale jeho rodina se během bombardování za války ukryla ke strýci farářovi do Českého Jiřetína. Strýc se proslavil tím, že ukryl sestřeleného amerického pilota a po zbytek války ho ukrýval. S tímto příběhem se dostal i do knihy "Parašutisté" Farář, ačkoliv sudetský Němec, do odsunu nemusel, protože bylo v pohraničí nedostatek farářů. Malý pan Weber tak vyrůstal zde. Zažil, jak noví osadníci, většinou z Volyně, velmi vychovaně chodili do kostela, nosili dary panu faráři a hned po mši šli rabovat domy.

Pan Weber dodnes komunikuje s americkým letcem, s rodáky kteří do odsunu museli a také s lidmi z saské strany hor, zvláště s horníky a sběrači a prodavači minerálů z Deutschkatarinbergu.
PM celý článek