Hymna Krušnohoří
Výběr jazyka
Česky Deutch
Pro fungování interaktivní mapy je třeba mít zapnutý JavaScript ve Vašem prohlížeči.

Loučná pod Klínovcem

Böhmisch Wiesenthal

V samotné Loučné neexistoval hraniční přechod až do devadesátých let. Izolace v té době byla absolutní. Během sedmdesátých let 20. století byl zbourán barokní kostel Obrácení sv. Pavla a také restaurace a hotel Na Říšské hranici. Zaniklé náměstí v devadesátých letech zaplnila vietnamská tržnice. Barokní mansardová fara není za stánky téměř vidět. Přes tento depresivní dojem z dnešní Loučné lze říci, že obec je vyhledávaným místem, nádherné okolí obce pod Klínovcem je totiž opravdu skvostem. Němečtí pankáči si chodí na tržnici pro levné české pivo, čeští hudebníci v tomto bezútěšném prostředí hrají zvesela a rekreanti se tomuto místu zdaleka vyhýbají.


Články:

Fotogalerie z Land and Art setkání v Königsmühle 2013

Snímky za vydařené česko-německé akce naleznete ZDE celý článek


Videogalerie plná uměleckých motivů z Königsmühle

Jestli vás zajímá, co vše bylo k vidění a cítění na Land and Art setkání Königsmühle, podívejte se na zpřístupněnou videogalerii.

http://www.konigsmuhle.cz/rocnik-2013/video/

V naší videogalerii k ročníku 2013 můžete shlédnout devět videí z jednotlivých produkcí v rámci setkání Königsmühle 2013. Čekají vás procházky s básníky, píseň pro Marcebilu, čeští i němečtí hudebníci, skvělé divadlo DoNepaměti, pamětníci a swingové Kočky, co mají pré. Vzhůru do vzpomínek a inspiraci na příště.
celý článek


Pavel Zelenka und Reinhilde Hlízová erzählen von Böhmisch Wiesenthal und von Stolzenhain.

Herr Zelenka aus Böhmisch Wiesenthal war lange Jahre der Chronist dieser Gemeinde. Er war hier Zeuge aller bedeutsamen Nachkriegsereignisse. Vom Abriss der Kirche bis hin zur derzeitigen Blüte des Ort, die es dem Skiareal am Keilberg verdankt.

Frau Hlízová gehört zu den ursprünglichen Einwohnern. Sie wurde nicht weit vom Schloss Eisenberg geboren, und wurde nach dem Krieg mit ihrer Familie nach Böhmisch Wiesenthal umgesiedelt.

Die Geschichten drehen sich um den demografischen Schwund der 1500-Seelen-Gemeinde, um das Wachstum von Weipert, das viele Bewohner einverleibte und erst dadurch den Charakter eines Erholungsortes möglich machte. Sicher interessiert den Leser wahrscheinlich auch die geplante Eisenbahntrasse durch den Keilberg mit dem längsten Tunnel in der Tschechischen Republik, die bereits zu Zeiten der Österreichisch-Ungarischen Monarchie gebaut werden sollte.
celý článek


Pavel Zelenka a Reinhilde Hlízová vypráví o Loučné pod Klínovcem a o Háji.

Pan Zelenka z Loučné pod Klínovcem byl dlouholetým kronikářem obce. Zažil zde všechny zásadní poválečné události. Od sbourání kostela po současný rozkvět díky lyžařskému areálu na Klínovci.

Paní Hlízová je původní obyvatelka, která se narodila u zámku Jezeří a po válce byla s rodinou přestěhována do Loučné.

Vyprávění se točí kolem demografického úpadku obce s 1500 obyvateli, kolem růstu Vejprt, který pohltil mnoho obyvatel a umožnil vznik rekreační podoby dnešní Loučné. Také Vás možná zaujme plánovaná železniční trať skrze Klínovec s nejdelším tunelem v Českého republice, která se ale měla stavět už na Rakouska - Uherska. celý článek


Eva Kubešová - příběh prokletí v Loučné pod Klínovcem

Paní Eva Kubešová jezdí na chalupu v Loučné se svoji rodinou již od 70. let. Na vyhlédnuté parcele, kde začali stavět rostlo křoví. Rodina zprvu nevěděla, že pod křovím se nacházejí zbytky starého domu. Naplno si existenci původního domu uvědomili až ve chvíli, když k jejich domu přišel starý sudetský Němec a proklel je. Víceméně tím asi myslel nás Čechy, ale přesto se v rodině a v okolí domu začaly dít divné věci. Došlo ke třem zvláštním úmrtím. Rodina se snažila z prokletí dostat, ale pána, který je proklel se nepodařilo nikdy najít.

Temný příběh z dějin česko-německých vztahů. celý článek