Hymna Krušnohoří
Výběr jazyka
Česky Deutch
Pro fungování interaktivní mapy je třeba mít zapnutý JavaScript ve Vašem prohlížeči.

Potůčky

Breitenbach

Obec hraničící se saským Johanngeorgenstadtem je dnes synonymem pro vietnamské tržnice a všechny problémy s tím spojené. Je ale také pravda, že Potůčky díky nim vzkvétají. Roční zisk obce je dnes až 20 miliónů korun.

Dokud vietnamské obchodníky vítr nezavane do jiné oblasti nebo dokud nebudou rozprášeni policejními týmy, mohou Potůčky investovat do budoucnosti - tedy zejména do dlouhodobě udržitelné výroby, služeb a zaměstnanosti. Hlavním bodem takové strategie je zachování hraničního přechodu. V zájmu obce je, aby se z pěšího přechodu nestal motoristický, potom by totiž mohly většinu nakupujících Potůčkům přebrat další obce v okolí. Co tedy bylo v Potůčkách před vietnamskou epochou a co nám mohou nabídnout po jejich odchodu„ Potůčky byly vždy velikou obcí s mnoha připojenými osadami. Využívaly své polohy na hra­ničním a železničním přechodu. Obdobou nabídky vietnamských obchodníků byli pašeráci -šmuglíři, kteří měli svoji základnu v lidové restauraci Dreckschänke. Nebyla to ale jen schůzovna kšeftmanů.

Dreckschänke byla významným kulturním podnikem, v místním sále proběhlo mnoho výstav výrobků i umění ze všech koutů Krušnohoří. Své jméno si zřejmě vysloužila restaurace díky provozovateli Josefu Korbovi. Nejenže dlužil obci, ale také šetřil na hostech. V té době (1819-1859) byla silnice z Potůčků do Karlových Varů ve velmi špatném stavu a pro všechny cestující bylo utrpení cestovat tímto směrem. Když si pak chtěli odpočinout alespoň v restauraci pana Korba, mnoho si nepolepšili. Výrazem nehostinnosti byla právě přezdívka Dreckschänke - špinavá putyka. Zpočátku byly Potůčky obcí rýžovníků podél Blatenského potoka. Postupně se i zde začala objevovat výroba spojená s barvením látky a kůží, paličkování a další domácí výroby. V roce 1910 byla obec připojena na elektrickou síť z Johanngeorgenstadtu.

Již v roce 1924 sem byl zaveden vodovod (mnoho obcí vodovod nemá dodnes). V obci fungovala od začátku 20. století huť na železnou rudu a továrna amerických vlastníků na výrobu rukaviček. Dohromady zaměstnávaly až 500 obyvatel. Ve třicátých letech zde byla postavena česká menšinová škola. V roce 1930 zde stálo 92 domů na 116 hektarech a žilo zde 774 obyvatel. Po odsunu v letech 1945 a 1946 bylo zbořeno na 38 domů a tvář obce se významně proměnila. Přesto se ale zachovala v dobrém stavu. V padesátých letech muselo všem obyvatelům zatrnout, když přihlíželi přes potůček, jak Sověti likvidují hrdé historické město Johanngeorgenstadt kvůli vidině těžby uranu. Dnes nabízí obec komfortní služby - aqua centrum, hotely, restaurace, tenisové hřiště, lezeckou stěnu i sauny. Doufejme, že zisk z čilého obchodu využijí Potůčky i pro kulturní obnovu oblasti, když už na rozdíl od jiných obcí mohou využívat přeshraničního potenciálu.


Články:

23.08.2009 Zelená letní slavnost / Das Grüne Sommerfest - Fichtelbergu - 13 hod / Uhr

Vazeni pratele a priznivci Krusnych hor / Geehrtwe Freunde und Erzgebirgsfans

V ramci bohateho programu ZELENE LETNI SLAVNOSTI budeme mit prilezitost prezentovat ak­tivity naseho obcanskeho sdruzeni z Horni Blatne. / Im Programm des gruene Sommerfestes wereden wir Gelegenheit haben die Bemuehungen unsere buergerinitiative von Horni Blatna zu praesentieren.

Pripojujeme - dvoujazycna pozvanka do Krusnych hor na nemecky Fichtelberg na nedeli 23.srpna 2009 od 13 hodin / Wir legen bei - eine zweischaechige Einladung nach Erzgebirge auf Fichtelberg am Sonntag 23.August 2009 ab 13 Uhr : http://www.blatna-cz.com/sdruzeni/ celý článek


Neudeker Heimatbrief - rešerše textů o obci Potůčky / Breitenbach

Vážení čtenáři.

Přikládáme k vašemu použití index textů, které vyšly v časopise Neudeker Heimatbrief o obci Potůčky.

Vlevo naleznete název přispěvku, dále autora.
Čísla v pravé části značí toto: Svazek, číslo časopisu a stránku s textem.
Např.: Voigtsgrün mit Bild 1 26 1

Pro vaši orientaci v naskenovaných Heimat Briefech hledejte podle čísla časopisu. Klikněte si v sekci Fotogalerie / Písemnosti / Neudker Heimatbrief na vybrané album, a zkuste najít přesné číslo časopisu.

Doufáme, že se Vám hledání v NHB ulehčí.
PM celý článek