Hymna Krušnohoří
Výběr jazyka
Česky Deutch
Pro fungování interaktivní mapy je třeba mít zapnutý JavaScript ve Vašem prohlížeči.

Bublava

Schwaderbach


Články:

Vernisáž Obnovy Krušnohoří na Bublavě: Tři stateční ze ZŠ Havlíčkova, Kraslice prezentovali svůj scénář před starosty a podnikateli z Čech i Německa

Fotoalbum z akce [a null][a null]Z D E[/a][/a]

Na Apríla proběhla v Apartmánech Javor na Bublavě v Krušných horách vernisáž výstavy Obnova Krušnohoří, jejímž autorem je Petr Mikšíček a financoval ji Nadační fond Obnova Krušnohoří. Protože od 10. 4. se bude na Kraslicku natáčet další díl Vzduchoplavce Kráčmery, tak jsme spojili síly dohromady a názorně předvedli, jak se předávají tradice na mladší generace. Proto Petra, Klára a Richard před publikem přečetli scénáře jejich dílu na kterém jsme společně pracovali. Zúčastnili se také Libor Bříza a Monika Bartošová - koordinátoři projektu na škole.

V publiku se nacházel např. starosta Kraslic, pan Brandtl, či starosta blízkého Klingenthalu. Dále mnoho dalších hostí z Čech i z Německa. Hostiteli byli pan Kratochvíl a jeho paní. Postarali se o příjemné prostředí a občerstvení.

Po pár větách autora výstavy Petra Mikšíčka se ujali slova děcka a kostrbatou češtinou přečetli své party. Věřím, že doma to šlo lépe, ona ta tréma dělá s člověkem děsný věci... Petra to prožívala jako pravá herečka. Málem padala do mdlob. Příště to bude rozhodně lepší !!!!!

Poté jsme se podívali na díl Nad Vejprty, který pojednává hodně o přeshraniční spolupráci. Kraslický díl zase bude hodně o předávání tradic, takže tímto večerem jsme šli přesně ve stopách tohoto poslání.

Doufám, že se všem večer líbil a zaujal.

Výstava v Apartmánech vydrží do 24. 4. 2011 celý článek


Pavel Rund: Der freiwillige Chronist aller Ereignisse seit dem Ende des 19. Jahrhunderts in Schwaderbach

Pavel Rund wohnt in Falkenau. Seit den sechziger Jahren gehört ihm ein Haus in Schwaderbach. Ganz aus freien Stücken trug er eine fantastische Sammlung zu dieser Gemeinde zusammen. Angefangen beim Verzeichnis aller Häuser und deren vormaligen Eigentümern über Ausschnitte aus damaligen Zeitungen, Gerichtsbüchern bis hin zu einer umfangreichen Fotodokumentation.

Heute nennt er einen unerreichbaren Informationsschatz über die Gemeinde Schwaderbach sein Eigen. Viele Einwohner oder Wochenendhausbesitzer kommen mit Fragen zu ihm.

Herr Rund gehört zu den Schreibern, von denen es heute im Sudetenland nur noch wenige gibt. Sein Einsatz hilft viel vom Reichtum dieser Region zu schützen.
celý článek


Pavel Rund: Dobrovolný kronikář všeho dění na Bublavě od konce 19. století.

Pavel Rund bydlí v Sokolově. Od šedesátých let vlastní rekrační objekt na Bublavě. Zcela dobrovolně shromáždil fantastickou sbírku materiálů o této obci. Od soupisu všech domů, bývalých majitelů, přes výstřižky z dobových novin, soudní knihy až po obsáhlou fotodokumentaci.

O obci Bublava má dnes nepřekonatelnou studnu informací. Mnoho obyvatel nebo rekreantů si k němu chodí pro informace.

Pan Rund je písmák, kterých je v Sudetech dnes málo a jeho činnost pomáhá zachránit mnoho z bohatství, které tento region ukrývá. celý článek