Hymna Krušnohoří
Výběr jazyka
Česky Deutch
Pro fungování interaktivní mapy je třeba mít zapnutý JavaScript ve Vašem prohlížeči.

Hroznětín

Lichtenstadt


Články:

Nationaler Mix in der Gemeinde Hroznětínn unter dem Kamm Wölfling

Frau Marta Rödigova war lange Jahre Lehrerin und arbeitete auch in der Gemeindevertretung. Deshalb geht die Rede ins Mikrofon so bestimmt und mit unverwechselbarem pädagogischen Akzent.
Bis Hroznetin kam sie nach dem Krieg aus Plzen (Pilsen) zusammen mit 3 Schwestern und den Eltern. Zu dieser Zeit lebten hier noch deutsche Einwohner. Hroznetin war eine ziemliche Industriestadt. Zu heute gibt es kein allzu großes Wissen.
Seinerzeit war Hroznetin bekannt dadurch, dass hierher übersiedelten die jüdischen Kommune aus Karlovy Vary (Karlsbad). Womit fesselt Hroznetin heute? Sollte das allein Hroznata sein?

celý článek


Marta Rödigová: Národnostní mix v obci Hroznětín pod hřebenem Vlčince.

Paní Marta Rödigová byla dlouhá léta učitelkou a také pracovala v obecním zastupitelstvu. Proto do mikrofonu povídá tak zřetelně a s nezaměnitelným pedagogickým akcentem.

Do Hroznětína přišla po válce z Plzeňska spolu s třemi sestrami a rodiči. Tou dobou zde žili ještě němečtí obyvatelé. Hroznětín byl hodně průmyslovým městem. To dnes není příliš znát.

Dříve byl Hroznětín známý tím, že sem přesídlila židovská komunita z Karlových Varů. Čím je zajímavý Hroznětín dnes? Že by samotným Hroznatou?


celý článek


Hroznětínské židovské ghetto

Podmětem pro zřízení židovského gheta v Lichtenstadtu (Hroznětíně) byl edikt z roku 1499 zakazující Židům, mimo jiné, pobývat v královských městech. Tento zákaz na svém území prosadili i Karlovy Vary a Ostrov, právě židovské obyvatelstvo těchto dvou měst se stalo prvními usedlíky. celý článek